Kurumsal Yatırımcılardan 250 Milyon Dolarlık Kripto Para Fonu

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 11 Mart 2018
0 görüntülenme

Kripto paralara olumlu yaklaşımıyla bilinen ABD merkezli varlık işletmesi Multicoin Capital’in kurucu ortağı büyük sermaye sahibi, girişimci Marc Andreessen’in liderliğinde kurumsal yatırımcılardan sermaye topladı. 

Geçtiğimiz ekimde Multicoin Capital’in kurucu ortaklığını yapan Kyle Samani kripto fonları için şu ana kadar 50 milyon dolar topladıklarını ve haziran sonuna kadar 250 milyon dolara ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. 

Multicoin kripto paraları uzun dönemli, üç dört yıllık yatırımlar olarak görüyor. Dijital para sermayelerinin birkaç aylık anlayışlarından çok daha fazla. 

Çarşamba günü verdiği röportajda Samani “Gördüğünüz şey yakın zamanda meşrulaşacak, heyecan verici bir varlık sınıfı yatırımlarının sıradaki dalgası olacak,” dedi. 

Bitcoin gibi dijital paralar, temeldeki blockchain teknolojisinin firmalar ve ekonomi kurumları tarafından kabul edilince son iki yılda yeni bir varlık sınıfı halini aldı. 

Andreessen’in dışında Multicoin yatırımcıları arasında David Sacks de var. Sacks Paypal Holding’inin ilk işletme müdürü, Yammer ve Elad Gil’in kurucusu ve genetik test firması Color Genomics’in kurucu ortağı. 

Andreessen Horowitz ortağı Chris Dixon ve Cratt Ventures partneri Bill Lee de Multicoin’e bağışta bulundu. 

İlgili Haber:Risk Sermayedarlarının Blockchain Yatırım Fonları 2018’de De Büyüyor

Multicoin bağışları, risk sermaye ortaklarının ve yatırımcılarının bireysel yatırımcılar olarak kripto fonlara yöneldiklerini de gösteriyor. Birçok geleneksel sermaye şirketi dijital paralar gibi riskli varlıklara yatırım yapmayı yasaklayan yatırımcı kuralları içeriyor. 

“Kripto yatırımları ile geleneksel start-up yatırımları arasında birçok benzerlik olsa da aynı zamanda oldukça farklılar da,” diyor Samani. 

“Sıradan paralara oranla kripto paralar çok daha hızlı şekilde akışkanlık kazanıyor,” diye ekliyor. “Akışkanlığın yanı sıra, kriptoda her şey açık kaynaklı, bu da yatırımı bambaşka gözle incelemeyi gerektiriyor.” 

Samani kripto fon endüstrisinde iyileştirmeler olacağına inandığını ve düşük ölçekli fonların dayanmakta güçlük çekeceklerini beklediğini söyledi.  

Reuters-Gertrude Chavez-Dreyfuss 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Hafta Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kripto Para Geçtiğimiz hafta kriptoparaların ne kadar dengesiz olduğunu istisnai olarak gördük. Yalnızca Bitcoin değil, bir çok altkoinin değerinin düşmesi onları kısa vadede yüksek değer kazanması için mükemmel bir fırsat haline getirdi. BU HAFTA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ALTKOİNLER: HIRE,...
Egehan Karışman 11 Mart 2018