Reklamı kapat

League of Legends Oynayan Bilgisayarlar Monero Madenciliği İçin Kullanıldı

Mert Kaya
Mert Kaya 21 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Gitgide popülaritesi artan hatta ülkemizde dahi takımlarının kurulduğu ve turnuvalarının yapıldığı oyun League of Legends sistemlerini istemeden Monero madenciliği yapmak için programlayan kötü amaçlı bir yazılımın son kurbanı oldu.

Lestergonzaga kullanıcı adlı bir Reddit kullanıcısı bu olayı Garena serverında keşfetti. Bu serverda dünya üzerindeki birçok oyuncu hackerlar için fark etmeden Monero madenciliği yapıyordu.

Kötü amaçlı madencilik yazılımı oyuncuların bilgisayarlarına bir kripto para madencilik programı olan Coinhive’a arka planda bağlanıp sessiz sakin bir şekilde çalıştırarak oyuncuların bilgisayar güçlerini para kazanmak için kullanıyorlardı. Reddit’te açılan başlık ile olayın fark edilmesi üzerine League of Legends yetkilileri ivedilikle açılan bu subreddit hakkında bilgilendirildi.

Hedef Yalnızca LoL Değil Miydi?

Oyunculardan bazılarına göre bu kötü amaçlı madencilik yazılımı sadece League of Legends oynayanları değil Garena sunucusunu kullanan birçok internet oyununun oyuncularını da hedef alıyordu.

Garena sunucusu oyuncular daha fazla zarar görmeden önce bu kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için derhal adım attı. Kendilerine bu yazılım hakkında sorulan sorulara ise şu şekilde cevap verdiler:

“League of Legends PH lobisine belirli bir JavaScript kodunun eklendiği yetkisiz bir değişiklik yapılmış. Bu kod ise etkilenmiş bilgisayarların CPU gücünü kullanarak blokzincir madenciliği yapmak için kullanılmış. Güvenlik mühendislerimizin detaylı tetkik ve taraması sonucu bu olayın oyuncu bilgisayarlarında aşırı CPU tüketiminden başka herhangi bir zarar vermediğini tespit ettik.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ICO’ların Yüzde 80’i Vadettikleri Özelliklerin Kodlamasına Dahi Başlamamış Oluyor Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi ICO‘ların analizini ve araştırmasını yapmak için bir çalışma gerçekleştirdi. Bitrates’in haberine göre Pennsylvania Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı “Koinle İşlenen Kapitalizm” isimli, bazılarının vadettiklerini yapmak için çaba dahi sarfetmediği 2017’nin en büyük 50 ICO’su hakkında...
Mert Kaya 21 Temmuz 2018