League of Legends Oynayan Bilgisayarlar Monero Madenciliği İçin Kullanıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gitgide popülaritesi artan hatta ülkemizde dahi takımlarının kurulduğu ve turnuvalarının yapıldığı oyun League of Legends sistemlerini istemeden Monero madenciliği yapmak için programlayan kötü amaçlı bir yazılımın son kurbanı oldu.

Lestergonzaga kullanıcı adlı bir Reddit kullanıcısı bu olayı Garena serverında keşfetti. Bu serverda dünya üzerindeki birçok oyuncu hackerlar için fark etmeden Monero madenciliği yapıyordu.

Kötü amaçlı madencilik yazılımı oyuncuların bilgisayarlarına bir kripto para madencilik programı olan Coinhive’a arka planda bağlanıp sessiz sakin bir şekilde çalıştırarak oyuncuların bilgisayar güçlerini para kazanmak için kullanıyorlardı. Reddit’te açılan başlık ile olayın fark edilmesi üzerine League of Legends yetkilileri ivedilikle açılan bu subreddit hakkında bilgilendirildi.

Hedef Yalnızca LoL Değil Miydi?

Oyunculardan bazılarına göre bu kötü amaçlı madencilik yazılımı sadece League of Legends oynayanları değil Garena sunucusunu kullanan birçok internet oyununun oyuncularını da hedef alıyordu.

Garena sunucusu oyuncular daha fazla zarar görmeden önce bu kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için derhal adım attı. Kendilerine bu yazılım hakkında sorulan sorulara ise şu şekilde cevap verdiler:

“League of Legends PH lobisine belirli bir JavaScript kodunun eklendiği yetkisiz bir değişiklik yapılmış. Bu kod ise etkilenmiş bilgisayarların CPU gücünü kullanarak blokzincir madenciliği yapmak için kullanılmış. Güvenlik mühendislerimizin detaylı tetkik ve taraması sonucu bu olayın oyuncu bilgisayarlarında aşırı CPU tüketiminden başka herhangi bir zarar vermediğini tespit ettik.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

League of Legends Oynayan Bilgisayarlar Monero Madenciliği İçin Kullanıldı