Reklamı kapat

LED Teknolojisinin Gelişimi Işığında Kripto Paraların Geleceği

Reşad Azizov
Reşad Azizov 12 Mayıs 2018
0 görüntülenme

2011-2013 yılları, tıp fakültesininin son iki yılı. Teknoloji meraklısı olduğum için sürekli bir şeylerle ilgilenirdim. O yıllar daha çok yeni çıkan LED aydınlatmaya kafaya takmıştım. Araştırıyordum. O yıllarda daha yeni yeni LED aydınlatma ürünleri çıkIyordu. Fiyatları çok pahalıydı. Ampüller estetikten yoksundu hatta mısır koçanına benzeyenleri bile vardı, çok ağırdı, gövde alüminyumdandı. Bir görseydiniz dalga geçerdiniz. Fikstürler de çok estetik değildi. İlk ledle aydınlatılan sokak, bina haber oluyordu. Türkiyeye ilk geldiğinde internetten hemen bir tane sipariş vermiştim. 50 liraya almıştım. Aslında ihtiyacım yoktu, o fiyata daha ucuz çok kaliteli floresan ampül alınabilirdi. Oda arkadaşım neden bu kadar para veriyorsun? Yoksa bu teknolojinin gelişimine bi katkıda bulunmak mı istiyorsun demişti. Evet, aslında haklıydı.
Takib eden yıllarda yeni ve daha iyi ampüller çıktı. Ben de her Azerbaycana geldiğimde alıp aileme getiriyordum. Evdeki tüm ampülleri Ledle değiştirdik. Elektrik faturasında ciddi düşüş oldu.

Bu teknoloji her yıl daha da gelişti. Artık her yerde kullanılıyor.

Azerbaycanda elektrik çok ucuz olduğu için floresan aydınlatma pek rağbet görmedi. Ama LED’in kırılmaz yapısı, uzun ömrü, cam gibi kesici malzeme içermemesi, civa içermemesi, UV riski olmaması ve en önemlisi çok tasarruflu olması nedeniyle akkor ve floresan aydınlatmanın yerini almaya başladı bile.
Köylerimizde bile artık LED aydınlatma örnekleri görülüyor. Hatta dünyanın elektrik altyapısının olmadığı kırsal alanlarında (özellikle Sahraaltı Afrika) gazyağı lambası aydınlatmadan “çatıdaki güneş paneli ile gündüz lityum iyon pilini şarj etme ve gece LED ile aydınlatma”ya geçildiğinin örneklerini görmekteyiz.
LED teknolojisi çok geniş yelpazede ampül, armatür, fikstür, farklı renk ve dalgaboyu seçenekleri sunduğundan ve çok tasarruflu olduğundan dolayı günümüzde artık her yerde kullanılıyor: aydınlatma, dekoratif, uyarı, grow light vs.

Bu teknolojinin gelişimini adım adım takip ettiğim için, resmen bana bir çocuğun gözümün önünde büyümesi gibi geliyor. Ve aradan geçen sadece 5-7 yıl.

İlk yüksek parlaklıktaki mavi LED’i bulan Shuji Nakamura ve daha da geliştirilmesine katkıda bulununan Hiroshi Amano ve Isamu Akasaki 2014 yılında Nobel fizik ödülü aldı.

Yıllardır takip ettiğim bu ve diğer teknolojiler ile ilgili tecrübeme dayanarak Kriptopara ve Blockchain teknolojisin 5-10 yıl sonraki halini görür gibiyim.

Şimdi aşağıdaki şekilde bir benzetme yaparsak sanırım çok yanılmayız:

Akkor aydınlatma=kağıt para
Floresan aydınlatma=Modern bankacılık sistemi ve internet bankacılığı
LED aydınlatma=Kriptopara dünyası.

Elektriğin ucuz olduğu yerlerde floresan atlanarak akkordan, elektrik altyapısının olmadığı yerlerde gazyağı lambasından direkt LED’e geçildiği gibi, gelişmekte olan dünyadaki milyarlarca bankasız insan da bankacılık sistemi atlanarak kağıt paradan direk kriptoparaya geçeceği inancındayım. Gereken şey sadece kriptoparaları kolay kullanılabilir şekilde sunmak.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple’ın xRapid Servisi Kurumlara %40-70 Kazanç Sağlıyor Ripple’ın (XRP) çığır açan yeni ödeme sistemi yazılımı xRapid piyasaya sürüldü ve deneme ürününün sonuçlarına göre ürün beklenenleri fazlasıyla karşılıyor. Deneme projesinin amacı Meksika ve Amerika arasındaki havaleleri test etmekti. Testlerde, xRapid kullanan kurumlar bu tarz işlemlerde...
Şebnem Ertan 12 Mayıs 2018