Lightning Network Büyüyor!

2 görüntülenme

Kripto koinlerin popülerliği hızlı bir şekilde artarken, Bitcoin işlemleri bu artan taleple birlikte yavaşladı ve transfer ücretleri artış gösterdi. Bitcoin’in kurtuluşu ise büyük ölçüde Lightning Network‘e bağlanmış durumda. Neyse ki bu yeni teknoloji yavaş yavaş kullanım alanlarını genişletiyor. Bitcoin’in ana ağında aktif olarak çalışan Lightning Network node sayısı 56’ya ulaşmış durumda. Kripto para tutkunları ise bu ağın daha fazla büyümesini dört gözle bekliyor.

Bitcoin İşlemleri Yavaş ve Pahalı

Bitcoin transferlerindeki sorun kripto para ticaretine de yansıyor. İşlemlerdeki yavaşlık ve transfer ücretleri sebebiyle tüccarlar Litecoin ve Ethereum gibi daha pratik çözümlere yöneliyorlar ve borsalar arası transferleri bu koinlerle gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar. Sonrasında ise opsiyonel olarak takas için bu paraları tekrardan Bitcoin’e çeviriyorlar.

Lightning Network (Yıldırım Ağı) Nasıl Çalışıyor?

Bitcoin daha az popülerken, zincir içi işlemler hızlı ve ucuzdu. Ancak giderek daha fazla insan Bitcoin kullanmaya karar verdiğinde tıkanıklık oluşmaya başladı.

Lightning Network, Bitcoin sahipliği sertifikalarıyla karşılaştırılabilir. Varolan varlığa kıyasla sertifikaları değiştirmek çok daha ucuz ve daha hızlı. Her sertifika sahibi tarafından dijital olarak imzalandığını düşünebiliriz. Küçük bir işlem yapmak istediğinizde blok zincirinize yük vermek yerine yalnızca bu işlemleri göndermek için LN’yi kullanmanız; yalnızca büyük bir miktar göndermeniz veya büyük bir satın alma işlemi yapmanız gerektiğinde de bunları gerçek blok zinciri üzerinde kullanmanız daha iyi olacaktır. Ve bu şekilde işlemleri çok daha ucuza gerçekleştirebileceğiz (Bir LN işlemi, bir Bitcoin Cash işleminden 18.000 kat daha ucuz olacak).

Tüm yıldırım ağı halen test aşamasında ve eğer meraklıysanız ve risk almayı da biraz seviyorsanız Blockstream Store’dan sticker veya tişört alabilirsiniz 🙂

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Başarılı Uygulama Papillon’dan Kripto Para Çekilişi Kim demiş Türkiye’den etkileyici mobil uygulama çıkmaz diye? Halihazırda kullandığım Bundle ve FinansCepte uygulamalarının yanına düzenli olarak kullandığım yeni bir uygulama daha eklendi: Papillon. Nedir Bu Papillon? Mobil uygulama yaratma konusunda benim de çok istekli olmamın da...
Serkan Eser 19 Ocak 2018