Litecoin, Litepay Başlamadan Uçuşa Geçti

Egehan Karışman
Egehan Karışman 26 Şubat 2018
0 görüntülenme

Kripto piyasaları haftasonu biraz durgun geçti ve hem iniş hem çıkışlarda, her iki yönde de küçük değişimler oldu. Bitcoin $9,700 seviyelerinde istikrarı sağlarken, bir kaç yüz dolar yukarı ve aşağı oynayabiliyor. Piyasalardaki durgunluk diğer altkoinleri de etkiliyor, ve bugün de aslında pek bir olay yok, Litecoin’in yükselmesi dışında.


Coinmarketcap’e göre Litecoin gün içinde %10’luk bir değer kazandı. Bu sefer 24 saat önce, yalnızca $200 dolar seviyesinde ve Asya borsalarında bu sabah $228’e gerilemeden önce $234 dolar seviyesindeydi. LTC 21 Şubat’ta $252’ye yükselmişti ancak ilerleyen günlerde tekrar %20 gerilemişti. Bugün ise yeniden değeri yükselmeye geçti.

Litecoin

LITEPAY BUGÜN BAŞLIYOR

Bugün LitePay kullanıma açılıyor, ve şüphesiz LTC’nin yükselişe geçen tek altkoin olmasının sebebi de bu. LitePay, BitPay’e alternatif bir ödeme yöntemi, bu yöntem ile dükkanlar ve işletmeler kendi servisleri ve ürünleri için kriptoparaları kabul edebilecekler. Özellikle, bu durumda Litecoin, bir çoğunun Bitcoin’e göre daha hızlı ve ucuz bir alternatif olarak görmesi nedeniyle, bir para birimi olmaktansa daha çok bir yatırım aracı olarak gelişti.

LitePay kart ve cüzdanı kullanarak LTC USD’ye kolayca dönüştürülebiliyor. LitePay sistemi ayrıca beşinci en popüler kriptoparanın gerçek satın alımlar için kullanılmasını kolaylaştırarak benimsenmesini sağlayacak, ki asıl amacı da buydu. Litecoin ayrıca Coinbase gibi bir takım borsalarda fiat para karşılığı alınabilecek, ki bu da dijital parayı destekleyen bir özellik.

 

BOYNUZ KULAĞI GEÇİYOR

Litecoin kurucusu Charlie Lee, bir kaç ay önce stash’ini sattığı için koini hakkında düşüncesini belirtmekten çekinmedi. Son tahmini Litecoin piyasa kapasitesinin Bitcoin Cash‘inkini geçerek ‘flappening’ (kanat çırpma) denen bir olayı gerçekleştirmesi.

View image on Twitter

Segwit birleşmesi ve Lightning Network’ün benimsenmesi Bitcoin Cash’in bir zamanlar sahip olduğu avantajı azaltacak, ve bu nedenle değeri buna dayanamayabilir. Litecoin’in tanınması arttıkça, BCH’nin değerini geçmesi olası görünüyor, ki zaten bu durum bir çok koin tarafından bu gerçekleşti.

Toplamda 84 milyon Litecoin var ve bunların 55.3 milyonu hali hazırda dolaşımda. Bu yazı yazıldığı sırada Litecoin’in market kapasitesi $12.6 milyar ve özellikle Güneydoğu Asya’daki OKEx ve Bithumb’ta işlem görüyor. Ticaret hacmi ise son 24 saatte toplam değerin %10’u olan 1.26 milyar kadar.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Goldman Destekli Girişim Circle Poloniex’i Satın Aldı! Goldman Sachs’ın desteklediği ödeme sistemi şirketi Circle, kripto dünyasının en fazla işlem hacmine sahip borsalarından Poloniex’i satın aldı. Circle bugün yaptığı açıklama ile blockchain dünyasındaki yerini güçlendirmek için Poloniex satın alma işlemini gerçekleştirdiğini basına iletti.  Circle’ın internet...
Serkan Eser 26 Şubat 2018