Reklamı kapat

Litecoin’in Kurucusu Dolandırıcı Gibi Tweet Atarak Dolandırıcılığa Dikkat Çekti

Mert Kaya
Mert Kaya 21 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Litecoin‘in yaratıcısı Charlie Lee attığı tweetle önemli bir konuya dikkat çekti. Bir çok kişi, Tweet’inde kullanıcılara 0.1 LTC karşılığında 1 LTC vermeyi vadedip kullanıcılardan verdiği bu linke tıklamasını isteyen Lee’nin hacklendiğini düşünürken; zaten Lee’nin onaylı hesabı tarafından atılmış bu tweete dolandırıcılık ihtimali vermeyip linke tıklayanlar büyük bir sürpriz ve bir dersle karşılaştı.

Tweet’teki linke tıkladığınız takdirde karşınıza şu şekilde bir not çıkıyor;

“Hayır, bedava koin dağıtmıyorum. İleride ben ya da herhangi biri size koin göndermenizi ve bunun karşılığında size daha fazla koin vereceğini söylerse asla inanmayın. Eğer bedava koin fikri gerçek olamayacak kadar güzelse zaten gerçek değildir.”

Charlie Lee‘nin bu tweeti atmasındaki amaç kuşkusuz son zamanlarda sosyal medyada artan dolandırıcılara dikkat çekmekti. Bazı insanlar da Charlie Lee’ye attığı bu tweetin gereksiz ve saçma olduğu yönünde eleştirilerde bulunurken Lee yaptığı bu uyarının gerekli olduğunu savundu. Son birkaç aydır dolandırıcılar büyük borsaları, önemli koinleri, CEO’ları taklit ederek insanları dolandırmaya çalışıyor. Hatta bu kullanıcılar büyük hesapların mavi tike sahip benzerlerini dahi yaratabiliyor.

Dolandırıcılar en son sahte bir hesabı onaylatıp mavi tik almış ve bu hesabın adını Tron Foundation olarak değiştirerek insanlardan koin isteyip daha çok koin vadeden tweet’ler atarak birçok insanı gerçekten Tron olduğuna da inandırmıştı.

Dolandırılmamak için twitter hesabı mavi tikli de olsa, tweet gerçek kişilerin hesabından da atılmış olsa herhangi bir durumda herhangi bir kişiye bu amaçla koin göndermemek gerekiyor…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vanguard’ın Baş Ekonomisti: “Bitcoin Fiyatının Sıfıra Düşmesi En Olası İhtimal” Dünya’nın en büyük varlık yöneticilerinden Vanguard’ın Baş Ekonomisti Joe Davis, Bitcoin fiyatının sıfıra düşmesinin en olası ihtimal olduğunu söyledi. Davis, ETF.com’daki yazısında firmaları her ne kadar genellikle blokzincir hakkında istekli ve heyecanlı da olsa kripto paraların geçerli...
Mert Kaya 21 Mayıs 2018