Litecoin’in Kurucusu Dolandırıcı Gibi Tweet Atarak Dolandırıcılığa Dikkat Çekti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Litecoin‘in yaratıcısı Charlie Lee attığı tweetle önemli bir konuya dikkat çekti. Bir çok kişi, Tweet’inde kullanıcılara 0.1 LTC karşılığında 1 LTC vermeyi vadedip kullanıcılardan verdiği bu linke tıklamasını isteyen Lee’nin hacklendiğini düşünürken; zaten Lee’nin onaylı hesabı tarafından atılmış bu tweete dolandırıcılık ihtimali vermeyip linke tıklayanlar büyük bir sürpriz ve bir dersle karşılaştı.

Tweet’teki linke tıkladığınız takdirde karşınıza şu şekilde bir not çıkıyor;

“Hayır, bedava koin dağıtmıyorum. İleride ben ya da herhangi biri size koin göndermenizi ve bunun karşılığında size daha fazla koin vereceğini söylerse asla inanmayın. Eğer bedava koin fikri gerçek olamayacak kadar güzelse zaten gerçek değildir.”

Charlie Lee‘nin bu tweeti atmasındaki amaç kuşkusuz son zamanlarda sosyal medyada artan dolandırıcılara dikkat çekmekti. Bazı insanlar da Charlie Lee’ye attığı bu tweetin gereksiz ve saçma olduğu yönünde eleştirilerde bulunurken Lee yaptığı bu uyarının gerekli olduğunu savundu. Son birkaç aydır dolandırıcılar büyük borsaları, önemli koinleri, CEO’ları taklit ederek insanları dolandırmaya çalışıyor. Hatta bu kullanıcılar büyük hesapların mavi tike sahip benzerlerini dahi yaratabiliyor.

Dolandırıcılar en son sahte bir hesabı onaylatıp mavi tik almış ve bu hesabın adını Tron Foundation olarak değiştirerek insanlardan koin isteyip daha çok koin vadeden tweet’ler atarak birçok insanı gerçekten Tron olduğuna da inandırmıştı.

Dolandırılmamak için twitter hesabı mavi tikli de olsa, tweet gerçek kişilerin hesabından da atılmış olsa herhangi bir durumda herhangi bir kişiye bu amaçla koin göndermemek gerekiyor…

Litecoin’in Kurucusu Dolandırıcı Gibi Tweet Atarak Dolandırıcılığa Dikkat Çekti