Reklamı kapat

Litvanya Resmi ICO Kılavuzu Çıkaran İlk AB Ülkesi Oldu

Mert Kaya
Mert Kaya 12 Haziran 2018
0 görüntülenme

Litvanya ICO‘larla ilgili resmi kılavuz yayınlayan ilk AB ülkesi oldu.

Kılavuzda kripto paraların hangi durumda bir menkul değer olarak görülebileceğinden token satışlarının nasıl regüle edileceği konusuna kadar bir çok bilgi mevcut.

Maliye bakanlığı tarafından yayınlanan resmi dokümanlar yeni kripto paraların nasıl düzenleneceğine dair temel çerçeveler sunmakta. Kılavuz kripto para pazarını daha şeffaf hale getirmeyi ve ICO’ları daha da büyütmeyi hedefliyor.

Yaptığı bir açıklamada Litvanya’nın Maliye Bakanı Vilius Šapoka ICO regülasyonları hakkında şunları söyledi:

“ICO pazarı henüz düzenlenmiş değil. ICO’lar büyük potansiyellere sahip ancak yönetmemiz gereken risklerin mevcut olduğu açık. Litvanya’yı çabalarımızla yasal ortamda faaliyet gösterme arzusu olan şeffaf ve düzenli ICO’lar için bir ana merkez haline getirmek istiyoruz.”

Kılavuzda kâr sağlayan ya da yönetişim hakkı olan tokenların bu şekilde olmayan tokenlardan farklı bir şekilde düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor. Ayrıca yazıda vergi kaçırma ve kara parayı önlemek için ölçütler özetlenmiş. Kılavuzda kripto para satışından elde edilen gelirlerin standart %15 sabit gelir vergisi oranında vergilenmesi gerektiği söyleniyor…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

IMF Başkanı Kripto Paralar Konusunda Oldukça İyimserken Küresel Ekonomiden Umutsuz Finansal sistemin üzerinde hâlâ çok büyük bir baskı var. 2008 yılındaki mali krizden bu yana mevcut kaygıları hafifletecek çok az şey değişti. IMF başkanı Christine Lagarde’ye göre küresel ekonominin şu anda en iyi yerde olmadığı gerçeği kabul...
Mert Kaya 12 Haziran 2018