Londra Borsası’ndan Kripto Para Girişimine Yatırım

Mesut İnan
Mesut İnan 27 Şubat 2019
0 görüntülenme

Reuters’ın 27 Şubat’ta bildirdiğine göre Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSEG) finans teknolojisi girişimi Nivaura için 20 milyon dolarlık bir yatırım turuna çıktı. İngiliz blok zinciri girişiminin, dünyanın ilk kripto para cinsinden, blok zincirine yerleşik tahvilin geliştiricisi olduğu belirtiliyor.

Girişim Ne Odaklı?

Habere göre, LSEG Nivaura’da bulunan azınlık hissesi için açıklanmayan bir miktar ödedi. Girişim, tahvil ihracı ve tokenleştirilmiş menkul kıymetler dahil, finansal araçların ihracını, tahsil edilmesini ve ödenmesini otomatikleştiren blok zinciri çözümleri sunuyor.

LSEG ile birlikte Banco Santander’in risk sermayesi kolu olan Santander InnoVentures’in de Nivaura’daki yatırımcılar arasında olduğu belirtiliyor.

Yatırım Neyi Amaçlıyor?

LSEG’in uluslararası kalkınma başkanı Nikhil Rathi, Reuters’e verdiği demeçte, Nivaura yatırımının borsa işletmecisinin ürünleri çeşitlendiren, verimliliği artıracak ve büyümeyi artıracak yeni teknolojiyi kullanma hedefiyle aynı hizada olduğunu belirtiyor.

Borç ve öz kaynakların tokenize edilmesiyle, Nivaura’nın finansal araçların işlem süresini yüzde 80’e kadar kısaltılabileceği ve sermaye artırmanın maliyetini önemli ölçüde azaltabileceği ileri sürülüyor. Girişim, platformunun “bir finansal aracın tüm yaşam döngüsünün otomasyonunu kolaylaştıran” modüler bir çözüm olduğunu ifade ediyor. Platform aynı zamanda hisse senedi çıkaran şirketlerin “finansal piyasalara kolayca erişmelerini ve temizleme sistemleri gibi mevcut teknoloji platformlarına veya blok zinciri altyapılarına bağlanabilmelerini” sağlıyor.

Nivaura, 2017 yılının sonlarında bir Ethereum (ETH) odaklı, blok zincirine yerleşik tahvilin ihracı için, İngiltere’nin Mali İşler İdaresi’nin yasal düzenleme alanının koruması altında işlemlerini yürütmüştü. Böylece sermaye piyasalarını belirlemeye dahil olan yasal ve düzenleyici sorunların her çeşidi ve karmaşıklığı ile mücadele edilmişti.

Belirtildiği üzere, LSEG’in teknoloji çözümleri sağlayıcısı LSEG Technology, kısa bir süre önce, LSE, Borsa Italiana, the Oslo Stock Exchange ve diğer borsalar gibi geleneksel borsalarda kullanımda olan düşük hacimli ölçeklenebilir eşleştirme motorunun Hong Kong merkezli bir dijital varlık borsasını güçlendirmek amacıyla kullanılacağını açıklamıştı.

Blockchain’in Etkinliği Artıyor

Blockchain’in finansal araçların düzenlenmesi konusundaki etkinliğinin tanınması genişlemeye devam ediyor. Bu ayın başlarında, İspanya’nın ikinci büyük bankası olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), yapılandırılmış yeşil/iklim (sürdürülebilir) tahvili için ilk blok zincir destekli platformu başlattı. Aralık ayında, BBVA, İspanyol olmayan bir alacaklıya blockchain kullanarak 169 milyon dolarlık krediyi kapatmıştı.

Tüm dünyada blockchain’in etkinliğinin tanınması artarak devam ederken, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası da hisse senedi işlemlerinde mevcut sistemini değiştirmek için blockchain teknolojisini uygulamak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ABD-Çin Ticaret Savaşındaki Olumlu Gelişme Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek? ABD Başkanı Trump, 1 Mart’ta yapılması planlanan ABD-Çin Ticaret Anlaşması’nı geciktireceğini açıkladı. Bu hafta sonuna kadar yürürlüğe girecek olan ticaret tarifeleri şimdi yatırımcılara, her iki ülkenin de olumlu bir anlaşmaya girmesi yönünde güvence verdi. Peki bu gelişme...
Serkan Eser 27 Şubat 2019