Reklamı kapat

Londra’dan Çarpıcı Çin ve Bitcoin İddiası

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 31 Temmuz 2018
96 görüntülenme

Çeşitli yasaklara rağmen uzmanlar Çin’in kriptoyla fazlasıyla ilgili olduğuna inanıyorlar. Hatta, Londra merkezli finans kuruluşu IG Group komünist ülkenin kendi devlet destekli kripto parasını çıkarmayı düşündüğü iddia ediyor. Eğer bu gerçekleşirse, Çin destekli para biriminin lider kripto para birimi Bitcoin’i geride bırakma ihtimali yüksek.

IG: Çin Devlet Destekli Kripto Para Geliştiriyor

Spekülasyondan onaya doğru ilerlerken, İngiltere merkezli ticaret sağlayıcısı IG Group şöyle bir alt başık attı: “Çin ulusal kriptosunu geliştiriyor.” Her ne kadar mümkün gözükse de haber şöyle devam etti, “bitcoin yasağına zıt bir şekilde People’s Bank of China (PBoC) kendi resmi dijital parasını yaratmayı planlıyor.

Bu çok iddialı bir görüş, IG’nin iddialarını onaylayacak veriler ise şimdilik yetersiz gözüküyor. Finans grubu 1974’ten beri çalışıyor ve müşterilerine FX ürünleri ve CFD’ler hakkında eğitici kaynaklar sağlayarak piyasa yükselişteyken de düşüşteyken de kazanç sağlamalarını mümkün kılmaya çalışıyor.

Şirket ayrıca açıklamalarına şunları ekledi;

 “Ulusal kriptonun ismi yada çıkış tarihi hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmamış olması hazırlıkları zorlaştırıyor. Çin’in başlıca para birimi yuan’ın yanında sunulması bekleniyor ki böylece bankacılık hizmetlerine ulaşamayan milyonlarca vatandaşa hizmet sağlansın.”

Yine de Çin hükümeti son zamanlarda ilgi çekici şeyler yapıyor. Bilgi Endüstrisi Geliştirme Merkezi enteresan bir biçimde kripto sıralamaları yayınlıyor. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’yle kripto düzenlemesi üzerine anlaştı. Ayrıca yasaklara rağmen 3 milyon Çin’li dijital mal varlıklarını korumaya devam ediyor.

Ya Olursa?

“PBoC’nin kendi kriptosu hakkındaki amacı finans sektöründe ipleri eline almak. Devlet kontrolü olmadığı takdirde kriptonun uyuşturucu satıcıları ve teröristlerin kontrolüne geçeceğine inanıyorlar,” diye devam ediyor IG.

Şimdilik yalnızca Venezuella’da devlet destekli kripto var ancak o da henüz bir kâr sağlayamadı. Açıkcası, Çin nüfusu bir milyardan fazla ve ekonomileri de çok daha iyi konumda. Ama eğer kripto karşıtı durumlardan söz etmek gerekirse öncelikle, insanlar kriptonun devlet kontrolünden uzak olmasını bekliyor. Kullananlar için devlet kriptosu olabileceklerin en kötüsü olabilir. Örnek olarak her türlü para transferi rahatlıkla kontrol edilebilir.

Oysa ki yasaklardan önce Çin her türlü amaç için tek başına küresel kripto ticaret piyasasıydı. Fiyatlardaki büyük yükselişten hemen önce, Eylül 2017’de hükümet yükselişi yavaşlattı. Kısa vadede BTC fiyatları %6 düşüş yaşadı. Yazarlar yine de kabul ediyor, “Herhangi bir devlet destekli kriptonun bitcoin’i yada diğer bir büyük kriptoyu tamamen alt etmesi imkansız ama yine de daha küçük alt-coinler için zorlayıcı olabilir.”

Yine de IG, “PBoC kendi yarattıkları herhangi bir kriptonun devletlerince resmi olarak tanınacağını belirtirken ethereum ve bitcoin gibi kendini kanıtlamış kripto paraları ise ayrı tuttu. Yabancı kriptolar zaten Çin’de yasak, devlet madencileri ulusal kriptoya mecbur bırakabilir. Bu da küresel madencilik topluluklarını etkileyecektir ve popülaritesi azalacağı için bitcoin fiyatlarını düşürecektir. İnsanların gözünde daha güvenilir olacağı için devlet desteği kriptonun dünya genelinde popülerleşmesini sağlar.” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Bitcoin.com

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

McDonald’s’dan MacCoin Hamlesi McDonald’s, Big Mac’in 50. yıl dönümünü kutlamak amacıyla geçtiğimiz pazar günü MacCoin’i duyurdu. MacCoin, “tam olarak gıda destekli ilk küresel para birimi” olarak tanımlasa da, esasen bedava bir burger için sıradan bir kupon. MacCoin, 2 Ağustos’tan itibaren 50 ülkede 14.000...
Ahmet Yılmaz 31 Temmuz 2018