Reklamı kapat

LUNA, CEL, FTX’den Sonra Bu Altcoin İçin Endişeler Büyüyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
16 görüntülenme
LUNA, FTX'den Sonra Endişeler Büyüyor

Kripto topluluğu, yedi ay önce UST ile gerçekleşen stablecoin krizinin tekrarı hakkında spekülasyon yapıyor. LUNA, CEL, FTX’den sonra bazı altcoin projeleri için endişeler büyüyor.

LUNA, CEL ve FTX’ten sonra şimdi bu altcoin spekülasyonların ortasında

Justin Sun’ın kurucusu olduğu Tron’ın stablecoini olan USDD, geçen Çarşamba dolar sabitliğini kaybetti. Twitter’dan @Lookonchain, USDD’nin rezervindeki 990 milyon doların 548 milyon dolarının kaybolduğunu iddia etti. USDD’nin kurucusu Justin Sun’ın kredi geri ödemesi için stablecoin rezervinden 550 milyon doları üç farklı adrese aktardığını kanıtlayan işlemleri gösterdiler.

Şu anda, toplam USDD rezervinde saece 442 milyon USDC token kaldı. Bunun 332 doları şimdiden kredi olarak dağıtıldı. Sonuç olarak, USDD’deki toplam kullanılabilir fonlar 139 milyon USDC ve 14.040.6 Bitcoin.

Bununla birlikte, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, USDD rezervindeki TRX tokenlerinin %99’u sabit kaldı. Bunun anlamı, USDD stablecoin rezervinin teminat oranının sadece %50 olması. Ayrıca Blockchain verileri, USDD kurucusunun Binance’den Circle’a 170 milyon dolarlık stablecoin çektiğini gösteriyor. Özellikle USDD, olması gereken 1 dolar fiyatı yerine 0.9863 dolardan işlem görüyor.

Raporlara göre, UST algoritmik stablecoin, bazı kötü aktörlerin coin ve diğer üç kişiden oluşan bir likidite havuzunda muazzam dengesizlikler yaratmasının ardından yedi ay önce dolar sabitliğini kaybetti. Daha sonra, UST’nin kardeş kripto para birimi LUNA, altı hafta içinde ATH fiyatı olan 119,18 dolardan 0,00001675 dolara çakıldı.

FTX’in iflası USDD krizini hızlandırdı

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, FTX çöküşün ortasında USDD fiyatı 1 doların altına geriledi. Aslında USDD, 0x3f34 ile başlayan balina cüzdanın 4.495.446 USDD’yi 0,9935 dolardan 4.466.269 USDT ile takas etmesinden sonra sabitliğini kaybetti. Birkaç saat sonra, başka bir balina olan 0x3155, 6.653.731 USDD’yi 0,9799 dolardan 6.519.662 USDC ile takas etti.

USDD ilk kez de-pegging yapmaya başladığında, Tron’un kurucusu Justin Sun, krizin ortasındaki Alameda Research’ün FTX’teki likidite kriziyle mücadele etmek için USDD rezervlerini satmasından kaynaklanabileceğini düşündü.

Justin Sun, FTX-Alameda iflasından önce 6 milyon dolarlık stablecoin taşıdı

Tron kurucusu, FTX-Alameda iflasından önce TrueFi’den 6,1 milyon dolarlık stablecoin taşıdı. Blockchain’deki işlem verileri, Sun’ın Perşembe günü işlenen dört işlemde fonları geri çektiğini gösteriyor:

  • Borç verme protokolündeki dört mevcut kredi havuzundan 2,4 milyon USDT;
  • 2,1 milyon USDC;
  • 1 milyon USD TUSD;
  • 673.000 USD BUSD taşıdı.

DefiLlama’ya göre, TrueFi’deki TVL, kripto borçlanma iştahının azalmasıyla son zamanların en düşük seviyelerine ulaştı. Altı ay önceki 544 milyon dolardan 32 milyon dolara düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coinedition

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ÖZEL: BTC, DOGE, ETH ve XRP İçin Haftanın Grafiği ve Seviyeler! -50
ÖZEL: BTC, DOGE, ETH ve XRP İçin Haftanın Grafiği ve Seviyeler! -50 Kripto para piyasası, FTX çöküşünden sonra toparlanmakta zorlanıyor. FTX borsasının iflasıyla başlayan kriz fiyatları baskı altına aldı. Mevcut ortamda Bitcoin ve altcoinler yükselmekte zorlanıyor. Bitcoin yazım sırasında 18 bin doların altında yer alıyor ve 20 bin doları...
Mehmet Çoban 3 hafta önce