LUNA ve Celsius’tan Sonra Bu Altcoin’de Kriz! Neler Oluyor?

Terra Do Kwon Luna 770x433 1
Terra Do Kwon Luna 770x433 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geride bıraktığımız haftalar kripto para piyasaları için oldukça acı verici geçti. Bunun arkasındaki sebeplerden bazıları, birkaç projede çöküşlerin görülmesiydi. Örneğin Terra’nun UST stablecoin’i ABD doları sabitini kaybederek LUNA fiyatında sert düşüşe sebep oldu. Ardından Celsius likidite krizi yaşadı. Kripto para fonu Three Arrows Capital (3AC) için ise iflas söylentileri baş gösterdi. Şimdi, kripto para yatırımcıları bir kriz ile daha karşı karşıya. İşte detaylar…

LUNA, CEL, 3AC’den sonra bu altcoin’de sıkıntı çıktı

Solana tabanlı “merkezi olmayan” kredi protokolü Solend, SOL fiyatlarının düşmesi ve balina hesaplarının devasa marj çağrıları nedeniyle bir likidite krizinden kaçınmak için boğuşuyor. Daha önce, Solend protokolü balina hesaplarını acil durum yetkileriyle aşmayı planlıyordu. Ancak camiadan büyük tepki gördü. Likidite riski Solend üzerinde gezinmeye devam ederken. Borçlanma limitine bir üst sınır koymayı ve maksimum tasfiyeleri azaltmayı amaçlayan üçüncü bir teklif SLND3 ile geldi. Solend’in SLND3’ü aşağıdaki maddeleri önerir:

  • Hesap başına maksimum borçlanma üst sınırını 50 milyon dolar olarak belirleyin. Teminat değeri ne olursa olsun, bunun üzerindeki borçlar tasfiyeye uygun olacaktır.
  • 120 milyon ABD doları tutarındaki hesap başına borçlanma limiti ile başlayın ve kademeli olarak 50 milyon ABD dolarına düşürün. Solend, saatte 500.000 dolarlık bir indirim uygulayacak.
  • Solend, işlem başına tasfiyeyi 20 faktörle sınırlamayı planlıyor. Bu, işlem başına maksimum tasfiye kapatma faktörünün yüzde 20’den yüzde 1’e düşeceği anlamına geliyor.
  • Solend ayrıca SOL için tasfiye cezasını yüzde 5’ten yüzde 2’ye düşürecek. Bu, tasfiye spam’ini azaltmaya yardımcı olacaktır.
Bugün Bu 12 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

Solend teklifinde anormallik dikkat çekti

Üçüncü önerisi için Solend, şimdiye kadar yaklaşık 5.000 topluluk oyu yüzde 98 lehte oyla azalttı. Duyuru notlarında aşağıdaki ifadeler yer aldı. Açıklamalarda “Solend, zincir üzerinde daha iyi likidite sağlamaya yardımcı olmak için piyasa yapıcılara ulaşıyor. Bu, tekliflerimizle birleştiğinde DEX piyasa etkisini yönetilebilir bir düzeye indirmelidir,” ifadeleri yer aldı.

Solend’de yapılan oylamada dikkat çeken birkaç anormallik var. Tek bir seçmen, yüzde 90’ın üzerinde lehte oy kullandı ve kullanıcı varlıklarındaki 270 milyon doların kaderini belirledi. Birçoğuna göre işler kötüye gitmeden ve topluluk inancını kaybetmeden önce Solend’in işleri gerçekten düzeltmesi gerekiyor. Şu anda, son piyasa değişimi ve 35 dolarlık SOL fiyat ticareti onlara nefes alma alanı sağlıyor. Ancak, piyasa çökerse ve SOL 20 dolara düşerse, büyük tasfiyeler olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

LUNA ve Celsius’tan Sonra Bu Altcoin’de Kriz! Neler Oluyor?