Reklamı kapat

Madenciler Bitcoin (BTC) Satıyor! İşte Beklenen Tablo

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
2 görüntülenme
Madenciler Bitcoin (BTC) Satıyor! İşte Beklenen Tablo

FTX çöküşünün neden olduğu devam eden piyasa düşüşü, Bitcoin (BTC) madencilerini yara almadan bırakmadı. Kripto piyasası Ocak 2021’den bu yana en büyük BTC madenci satış baskısını görüyor. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin madencileri BTC’lerini satıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, FTX çöküşü tüm piyasayı ciddi anlamda etkisi altına aldı. Bu dramatik çöküşün neden olduğu devam eden piyasa düşüşü, Bitcoin madencilerine de ağır bir darbe vurdu. Piyasa, Ocak 2021’den bu yana en büyük bir günlük madenci satış baskısını gördü. Kripto analisti Andjela Radmilac, on-chain verileri analiz ediyor ve şu sonuçlara ulaşıyor. Verilere göre, Bitcoin satış baskısı durma belirtisi göstermiyor.

Ortalama hash fiyatı düşmeye başlayana kadar madencilerden uzun süreli satış baskısı görmek mümkün. Kasım 2022’de ortalama hash fiyatı 0,05 dolara ulaştı. Bitcoin’in mevcut fiyatı ise 16.400 dolar seviyelerinde. Bu da madenciliği sadece sınırdaki küçük madenciler için değil, aynı zamanda büyük operasyonlar için de kârsız hale getiriyor.

Geçen yıl on binlerce ASIC madencisinin piyasaya girmesi, en büyük madencilik operasyonlarını bile kırmızıya çevirdi. Ancak, çok az kişi hash fiyatında böylesine keskin bir artış beklemiyordu. Makine başına yaklaşık 9.000 ABD Doları olan en yeni Bitmain S19Pro ASIC madencisi, ortalama 0,06 ABD doları hash fiyatında 1.500 günlük bir geri ödeme süresine sahip.

Kasım 2022’de Bitcoin madencilik istatistiklerini gösteren tablo

Düşen fiyat, maliyetleri karşılamıyor

Madencilik maliyetlerindeki bu artış ve karlılıktaki düşüş, madencileri BTC varlıklarını satmaya itti. Madenci cüzdanlarındaki bakiyede Kasım ayının başından bu yana dikey bir düşüş oldu. Böylece, Ocak 2021’de kaydedilen en düşük seviyeye ulaştı.

Bitcoin
Ocak 2021’den Kasım 2022’ye kadar madenci cüzdanlarındaki Bitcoin bakiyesini gösteren grafik / Kaynak: Glassnode

Madenci holdinglerindeki net pozisyon değişikliği, Bitcoin fiyatındaki dikey düşüşle mükemmel bir şekilde ilişkili. Enerji fiyatlarının kış boyunca artması beklenirken ve devam eden ayı piyasasının sonu görünmediğinden, kârsız madenciler dalgasının faaliyetlerini durdurması yüksek ihtimal.

Bitcoin
Bitcoin madencileri için net pozisyon değişikliğini gösteren grafik / Kaynak: Glassnode

Lider kripto Bitcoin, basın zamanında günlük bazda %2,59 düşüşle 16.372 dolardan işlem görüyordu. FTX çöküşünden önce ABD TÜFE’nin beklentiler altında gelmesiyle BTC 21 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Ancak, FTX olayından sonra ağır bir darbe aldı 15 bin dolara kadar geriledi. Şimdi ise 16 bin doları korumak için mücadele ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Polybius Nedir? PLBT Ne İşe Yarar?
Polybius Nedir? PLBT Ne İşe Yarar? Polybius nedir? Polybius (PLBT), elektronik kimlik ve dijital bankacılık hizmetlerini kripto dünyasına getiren bir Blockchain projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Polybius’u mercek altına alacağız. Ayrıca, Polybius nedir, ne sunar, PLBT coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır...
Emre Borsan 3 hafta önce