Reklamı kapat

Madenciliğe Yatırım Yapmak?

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 22 Haziran 2018
0 görüntülenme

Kripto Madenciliği Nedir?

Daha önceki yazılarımızda detaylı olarak kripto madenciliğinin ne olduğundan ve nasıl işlediğinden bahsetmiştik. O nedenle burada uzun uzun madenciliğin ne olduğundan bahsetmek yerine yatırım yapmak isteyenlere yönelik bir kaç detaydan bahsetmek istiyoruz. Kısaca madencilik ekran kartı, işlemci ve özel üretilmiş cihazları kullanarak kripto ağındaki işlemlerin doğrulanması sonucu kripto para elde etmek diyebiliriz. Yalnızca elektronik cihazlara ihtiyaç duyulması ve iş gücü gerektirmemesinden dolayı bir çok kripto tutkununun gözdesi olan madencilik gerçekten de kârlı bir yatırım mı?

 

Ekran Kartı Fiyatları Aşırı Yükseldi

Aslında kripto madenciliği gerçekten kârlı ve kısa sürede yatırımını amorti eden bir işti. Ancak özellikle 2017’nin aralık ayında kripto fiyatlarının tavan yapmasından sonra bir çok insan ekran kartlarına yöneldi ve fiyatlar neredeyse ikiye katladı. Örnek olarak 1500-1600 TL civarında satılan AMD Rx580 ekran kartları şu sıralar 2700 TL gibi yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Aynı şekilde GTX1080 ekran kartları da 2800 TL gibi fiyatlara satılıyorken şu sıralar 4400 TL gibi yüksek fiyatlarla vitrinlerde yer alıyor. Durum yalnızca ülkemizde böyle değil. Diğer ülkelerde de ekran kartı fiyatları tavan yapmış durumda. Bu nedenle daha önceden kendisini 8-9 ayda amorti eden madencilik cihazları, şu sıralarda 14-15 ayda amorti edecek gibi duruyor.

 

Madenciler Çoğaldı, Zorluk Arttı

Kripto üretiminizi hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken en büyük madde belki de zorluk olacaktır. Zorluk ne kadar yüksekse kazacağınız koin miktarı o derece düşük olacaktır. Son bir yıl içerisinde Ethereum zorluğu son 6 ay içerisinde neredeyse üçe katladı. Yani daha önce 3 ETH üreten bir sistem artık 1 ETH üretiyor. Koinin değerinin de düştüğünü göz önünde bulundurduğumuzda madencilik işinin artık eskisi kadar kârlı olmadığını söylemek mümkün.

 

Sonuç Olarak…

Daha belki de incelememiz gereken bir çok teknik detay var ancak sizleri teknik detaya boğup canınızı sıkmak yerine görüşümüzü belirtmekte fayda var. Eğer farklı koinler bulabileceğinizi, kripto dünyasını yakından takip edip kârlı seçimler yapabileceğinizi ve günde en az 3-4 saatinizi bu işe ayırabileceğinizi düşünüyorsanız kripto madenciliğine giriş yapabilirsiniz. Ancak yalnızca sistem kurup para kazanmayı bekleyecekseniz ve farklı koinlerin madenciliğini yapmayacaksanız şu aşamadan sonra madencilik yapmak eskisi kadar kârlı olmayacaktır. Hatta büyük ihtimalle ana paranızı hiç bir zaman çıkartamayacaksınız.

Madencilik için ekipmanı çoktan satın aldınız mı? Üzülmeyin, eğer ekipmanınızı çoktan aldıysanız madencilik yapmaya devam edebilirsiniz. Her ne olursa olsun, kripto madenciliği biraz pahalı ama baya keyifli bir hobi diyebilirim.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin’de Gündem Mt. Gox ve Japonya Denetimi Bitcoin ve altcoin’ler geçtiğimiz haftalarda düşük volatilite ve CoinRail saldırısı sonrası yaşanan fiyat kaybının yaralarını sarmaya çalışıyor. Önceki hafta yaşanan bu gelişmeler ile 7.600 dolar seviyelerinden 6.700 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, Bithumb’dan 31.5 milyon dolar çalınması...
Serkan Eser 22 Haziran 2018