Madenciliğe Yatırım Yapmak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Madenciliği Nedir?

Daha önceki yazılarımızda detaylı olarak kripto madenciliğinin ne olduğundan ve nasıl işlediğinden bahsetmiştik. O nedenle burada uzun uzun madenciliğin ne olduğundan bahsetmek yerine yatırım yapmak isteyenlere yönelik bir kaç detaydan bahsetmek istiyoruz. Kısaca madencilik ekran kartı, işlemci ve özel üretilmiş cihazları kullanarak kripto ağındaki işlemlerin doğrulanması sonucu kripto para elde etmek diyebiliriz. Yalnızca elektronik cihazlara ihtiyaç duyulması ve iş gücü gerektirmemesinden dolayı bir çok kripto tutkununun gözdesi olan madencilik gerçekten de kârlı bir yatırım mı?

 

Ekran Kartı Fiyatları Aşırı Yükseldi

Aslında kripto madenciliği gerçekten kârlı ve kısa sürede yatırımını amorti eden bir işti. Ancak özellikle 2017’nin aralık ayında kripto fiyatlarının tavan yapmasından sonra bir çok insan ekran kartlarına yöneldi ve fiyatlar neredeyse ikiye katladı. Örnek olarak 1500-1600 TL civarında satılan AMD Rx580 ekran kartları şu sıralar 2700 TL gibi yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Aynı şekilde GTX1080 ekran kartları da 2800 TL gibi fiyatlara satılıyorken şu sıralar 4400 TL gibi yüksek fiyatlarla vitrinlerde yer alıyor. Durum yalnızca ülkemizde böyle değil. Diğer ülkelerde de ekran kartı fiyatları tavan yapmış durumda. Bu nedenle daha önceden kendisini 8-9 ayda amorti eden madencilik cihazları, şu sıralarda 14-15 ayda amorti edecek gibi duruyor.

 

Madenciler Çoğaldı, Zorluk Arttı

Kripto üretiminizi hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken en büyük madde belki de zorluk olacaktır. Zorluk ne kadar yüksekse kazacağınız koin miktarı o derece düşük olacaktır. Son bir yıl içerisinde Ethereum zorluğu son 6 ay içerisinde neredeyse üçe katladı. Yani daha önce 3 ETH üreten bir sistem artık 1 ETH üretiyor. Koinin değerinin de düştüğünü göz önünde bulundurduğumuzda madencilik işinin artık eskisi kadar kârlı olmadığını söylemek mümkün.

 

Sonuç Olarak…

Daha belki de incelememiz gereken bir çok teknik detay var ancak sizleri teknik detaya boğup canınızı sıkmak yerine görüşümüzü belirtmekte fayda var. Eğer farklı koinler bulabileceğinizi, kripto dünyasını yakından takip edip kârlı seçimler yapabileceğinizi ve günde en az 3-4 saatinizi bu işe ayırabileceğinizi düşünüyorsanız kripto madenciliğine giriş yapabilirsiniz. Ancak yalnızca sistem kurup para kazanmayı bekleyecekseniz ve farklı koinlerin madenciliğini yapmayacaksanız şu aşamadan sonra madencilik yapmak eskisi kadar kârlı olmayacaktır. Hatta büyük ihtimalle ana paranızı hiç bir zaman çıkartamayacaksınız.

Madencilik için ekipmanı çoktan satın aldınız mı? Üzülmeyin, eğer ekipmanınızı çoktan aldıysanız madencilik yapmaya devam edebilirsiniz. Her ne olursa olsun, kripto madenciliği biraz pahalı ama baya keyifli bir hobi diyebilirim.

Madenciliğe Yatırım Yapmak?

Yorumlar kapalı.