Maker Nedir? MKR Ne İşe Yarar?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MKR Coin, Maker Projesine yapılan bir yatırımları temsil eden merkezi olmayan bir ERC-20 tabanlı kripto para birimidir. Aynı zamanda Maker platformuna işlevsellik sağlayan Dai Stablecoin’le beraber çalışan yardımcı program Token’idir. ETH Blockchain’ine dayalı, merkezi olmayan bir sabit kripto paradır. Ana görevleri arasında oy hakkı ve platformda ücret ve faiz ödenmesini sağlamak yer almaktadır. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Maker nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Maker nedir? MKR ne işe yarar?

ETH ağındaki ilk takas edilebilen Token’lardan biri olması sayesinde ağ uzun süredir piyasada öncü olmaktadır. ETH Blockchain’deki en büyük DApp’lerden biri olan Maker Protocol, özellikle kullanıcıların Dai (topluluk) yaratmak için varlıklardan faydalanmalarına izin verir. Bu da gün geçtikçe popülerlik kazandırmaktadır. Maker platformunun yerel kripto para birimi MKR’dir.

Projenin en temel amacı, ABD dolarına sabitlenen istikrarlı değerlere sahip ve topluluk tarafından yönetilen merkeziyetsiz kripto para birimi olan DAI’yı işletebilmektir. Aynı zamanda Maker Protokolü, Maker Vaults olarak da bilinen akıllı sözleşmeler aracılığıyla yeni Dai üretmektedir. Akıllı sözleşmeler, çeşitli web kullanıcı ara yüzleri ve ağa erişim portalları gibi davranan uygulamalarla da oluşturulabilmektedir. Bir kullanıcı teminatlı kriptosunu akıllı sözleşmeden almak istediğinde, önce oluşturduğu Dai’yi bir istikrar ücreti ile beraber geri ödemelidir.

Kullanım alanları neler?

 • Maker Protokolünü yönetmek için kullanılabilmektedir.
 • Platformda oylanacak olan teklifler akıllı sözleşme şeklini almaktadır. Aynı zamanda herhangi bir ETH adresi tarafından da dağıtılabilmektedir.
 • MKR Coin topluluğu daha sonra hangi tekliflere geçmek istediğine oy verebilmektedir.
 • MKR şeklinde en çok onay oyu alan ETH adresine, Maker’de önerilen değişikliği yapmak için idari erişim verilmektedir.
 • Kullanıcılar özellikle Dai’nin verimini, şeffaflığını ve istikrarını sağlamak için MKR Coin’leri Stake edebilmektedir.

Avantajları neler?

 • Genellikle Dai basımında teminatlı varlıklar olarak kullanıcılarına avantaj sağlar.
 • Dai tasarruf oranlarında özellikle değişiklik yapabilme fırsatı sunar.
 • Maker ekosisteminde piyasa ücretleri hakkında gerçek zamanlı veriler sağlayan araçlardan Oracle seçme imkanı sunar.
 • Protokolün geleceği hakkında oylama imkanı sunar. Her kullanıcının oylama gücü, MKR hisse boyutlarına bağlı tutulmaktadır.
 • Maker, geleneksel finans sektöründe karşılaşılan birçok problemi düzeltmeye çalışmaktadır. 
 • MKR Coin, zaman içerisinde değerini korumaya destek olmak için bir deflasyon protokolü kullanmaktadır. Bu sistemin bir parçası olarak, bir CDP akıllı sözleşmesi her kapandığında MKR’de ufak bir faiz ücreti ödenmektedir.
 • Stake edilebilirliği özelliği sayesinde yatırımcılara pasif getiri imkanı sunmaktadır.

Dezavantajları neler?

 • ETH ağına bağlı olduğu için bu projenin değer kaybetmesi halinde MKR Coin fiyatında düşüş görülebilir.
 • MKR Coin yüksek volatilitesi sebebiyle riskli bir yatırım seçeneği olabilmektedir.
 • Diğer DAO projeleri arasında rekabet yüksek olduğu için bazı zamanlarda MKR Coin taleplerinde azalmalar görülebilir. 
 • MKR Coin madenciliği bulunmadığından talebi azalabilir.

Maker nedir? MKR nasıl satın alınır?

MKR  ile işlem yapılan borsalar; Binance, Coinbase, FTX, Uniswap(V2), Huobi Global, Gemini, Bybit, KuCoin, Kraken, Bittrex’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir. Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz MKR listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca MKR seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Maker Nedir? MKR Ne İşe Yarar?