Manta Netwok, Optimism’i Yerine Bu Altcoin’i Tercih Etti!

Manta Netwok, Optimism’i Yerine Bu Altcoin’i Tercih Etti!
Manta Netwok, Optimism’i Yerine Bu Altcoin’i Tercih Etti!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Manta Pacific’in ZK-uygulama odaklı ağı, Chain Development Kit yazılımı aracılığıyla Polygon ekosistemiyle entegre olacak. Bu gelişme altcoin projesi için önemli bir gelişme.

Manta, Optimism yerine bu altcoin projesine geçiş yapacak

Manta Netwok, zero-knowledge (ZK) uygulamalarını odağın alana bir Blockchain ağı. Projes, 16 Ekim’de yaptığı bir duyuruya göre yazılımını OP Stack’ten Polygon CDK’ya taşıyacak. Bu, Manta’nın yakında gerçekleşmesi planlanan Optimism Superchain’e entegrasyonunun olmayacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla Manta, bunun yerine altcoin Polygon ekosisteminin bir parçası olacak.

Altcoin
Manta Pacific blok kaşifi. Kaynak: Manta.

Manta ağı, dijital kimlik ve gizlilik çözümleri de dahil olmak üzere zk tabanlı uygulamalara odaklanan bir Ethereum katman-2 ağı. Proje, 12 Eylül’de bir main-net’i başlattı. Ayrıca, bu süreçte 500.000’den fazla işlem gerçekleştirdi. Geliştiricileri, Manta’yı başlangıçta Optimism Labs’ın OP Stack yazılımını kullanarak bir optimistic rollup olarak geliştirdi. Bu yazılım, aynı güvenlik modelini paylaşacak birbirine bağlı ağlardan oluşan bir “Super-chain” oluşturulmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bununla birlikte, farklı bir güvenlik modeli kullanan ancak aynı zamanda birbirine bağlı Blockchain ağları oluşturmak için kullanılan altcoin Polygon Chain Development Kit (CDK) ile rekabet halinde.

Manta Netwok neden Polygon’u seçti

Manta yaptığı duyuruda üç nedenden ötürü Polygon CDK’ya geçmeyi seçtiğini söyledi. İlk olarak, altcoin Polygon CDK ile, ‘sahtekarlık kanıtlarının’ sunulması için bir süre gerekmediğinden, para yatırma ve çekme işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Duyuruda, “Kesinliğin günler yerine dakikalar veya saniyeler içinde gerçekleşmesi mümkün” dedi. Bunun nedeni, “CDK’nın sahtekarlık kanıtlarının sosyal-ekonomik teşvikleri yerine matematiğin güvenliğinden yararlanması.

Altcoin

İkinci olarak Manta, altcoin Polygon CDK’nın alternatiflerine kıyasla daha “modüler” ve “egemen” olduğunu söylüyor. Ayrıca, ekibe özellikleri geliştirmeye devam ederken daha fazla esneklik sağladığını iddia ediyor. Üçüncü olarak, Polygon CDK’yı kullanmak geliştiricilerin “Ethereum’a güvenilir bir ZK köprüsü” oluşturmasına olanak tanıyacak. Uzun vadede bu köprü, farklı Polygon CDK ağlarının kullanıcılarının birbirlerinin likiditesine erişmesine olanak tanıyacak. Böylece, ağı daha büyük bir ekosistemin parçası haline getirecek.

Altcoin Polygon ekosistemi başlangıçta yalnızca Polygon Proof of Stake (PoS) ağından oluşuyordu. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Polygon ekibi 27 Mart’ta ikinci bir ağ olan Polygon zkEVM’i başlattı. Haziran ayında, bu iki ağı “Polygon 2.0” adlı yeni bir ekosisteme entegre etmeyi planladıklarını duyurdular. Rakip Optimism ekosistemi, Coinbase’in Base ağını başlatmasıyla 9 Ağustos’ta ikinci bir ağ ekledi. Ayrıca Optimism ekibi, 3 Ekim’de ekosisteminin tamamında kullanmayı amaçladığı dolandırıcılığa karşı korumalı bir sistem başlattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Manta Netwok, Optimism’i Yerine Bu Altcoin’i Tercih Etti!