Reklamı kapat

MASAK FTX Soruşturmasını Başlattı: Bu Hesaplar Askıya Alındı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
1 görüntülenme
MASAK FTX Soruşturmasını Başlattı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, kripto para borsası FTX ve bağlı olduğu gerçek ve tüzel kişiler hakkında soruşturma başlattı.

MASAK’tan FTX açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu, FTX ile bağlantılı gerçek ve tüzel kişiler hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. MASAK Başkanlığından yapılan açıklama, iflas eden borsanın kullanıcılarına yönelik yükümlülüklerini doğru bir şekilde yerine getirmediğini belirtti. Mali Suçları Araştırma Kurulu, FTX ile ilgili gelişmeleri yakın takibe alıyor. 14 Kasım tarihli duyuruda şunlar yer aldı:

FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.

Açıklamada, kripto para borsalarının 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olduğu geçiyor. Bu değişiklik Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 1 Mayıs 2021 tarihinde yapıldı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX, kardeş şirketi Alamede’nın rezerv olarak borsa tokenini tutuğunun ifşasıyla krizin içinde kaldı.

FTX krizinin zaman çizelgesi

FTX, kripto milyarderi Sam Bankman-Fried tarafından 2019 yılında kurulan bir kripto para borsasıdır. Borsa kendi token’ı olan FTT’yi üretiyor. Geçem haftaya kadar hacim bazında dördüncü en büyük kripto borsası oldu. Bankman-Fried ayrıca Alameda Research adlı bir kripto ticaret şirketi kurdu. 2 Kasım tarihli bir rapor, Alameda’nın bilançosunu ifşa etti. Rapora göre kardeş şirketin elindeki en büyük fon milyarlarca dolarlık FTT’ydi.

Rakip borsa Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Pazar günü, rapora atıfta bulunarak FTT satacaklarını tweetledi. Zhao’nun duyurusu, FTT’nin değerinde ertesi gün hızlı bir düşüşe yol açtı. Bu esnada, BTC ve ETH dahil tüm piyasa sert düştü. Bitcoin iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Bankman-Fried Perşembe günü, platformun Pazar günü 5 milyar dolarlık para çekme işlemi gördüğünü söyledi.

Satın alma anlaşması

Zhao ve Bankman-Fried, Binance’in FTX’in ABD dışındaki şubesini satın alması için bir anlaşma yaptı. Borsa CEO’ları Salı günü bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladılar. Daha büyük bir piyasa çöküşünü önlemek için başarısız borsayı kurtarma sözü verdiler.

Daha sonra Binance anlaşmadan çekildi. Bir gün içinde Zhao, Twitter’dan Binance’in “kurumsal durum tespiti”ni tamamladığını bildirdi. Bu nedenle FTX’i satın almaktan vazgeçtiklerini paylaştı. Zhao ayrıca, kararına “yanlış yönetilen müşteri fonları” ve “iddia edilen ABD ajansı soruşturmaları” haberlerinin katkıda bulunduğunu tweetledi.

8 Kasım’da FTX, tüm müşteri para çekme işlemlerini durdurdu. Bankman-Fried, Twitter’da FTX’in likidite sorunlarını açıklayan ve daha fazla şeffaflık sözü veren tweet’ler yayınladı. 10 Kasım’da, FTX.US, web sitesinde oturum açma ekranındaki kullanıcılar için bir uyarı yayınladı. “FTX.US’de alım satımın önümüzdeki birkaç gün içinde durdurulabileceğini” belirtti. Mesaj, kullanıcılara istedikleri pozisyonları kapatmalarını ve para çekme işlemlerinin açık kalacağını söylüyordu.

İflas duyurusu ve milyon dolarlık hack saldırısı

İyimser açıklamalardan sonra 11 Kasım’da FTX, FTX.US ve Alameda iflaslarını doğruladı. Ardından aynı günün akşamı bariz bir hack ile borsanın tüm cüzdanları boşaltıldı. Borsanın genel danışmanı Ryne Miller, aynı akşam Twitter’dan açıklama yaptı. Görünürdeki hack’e atıfta bulunarak “yetkisiz işlemler” nedeniyle şirketin kalan fonları soğuk cüzdanlara taşımayı hızlandıracağını bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin, FTX Hackinde Bu Altcoin'den Sattı
Dikkat: Vitalik Buterin, FTX Hackinden Bu Altcoin’den Sattı! Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, FTX hackinin ortasında cüzdanındaki altcoin’lerin bir kısmını satmak zorunda kaldı. Vitalik Buterin, FTX hackinin ortasında cüzdanını hızlıca boşalttı On-chain veriler, Ethereum kurucusunun hafta sonu yüklü miktarda ETH sattığını gösteriyor. Cüzdan takipçilerine göre bu...
Buğra Çağlar 3 hafta önce