Reklamı kapat

Resmi Gazete’de Yayınlandı: MASAK’tan Kripto Para Kararı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
1 görüntülenme
Resmi Gazete'de Yayınlandı: MASAK'tan Kripto Para Kararı!

Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK), Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında bir tebliğ hazırladı. Söz konusu karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre finansal kuruluşlar ve kripto para hizmet sağlayıcılarına yönelik çeşitli tedbirler alınacak. İşte detaylar…

MASAK, kararında, kripto para hizmet sağlayıcılarına da yer verdi

Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK), Mali Eylem Görev Gücü’ne uyum kapsamında bir tebliğ hazırladı. Mali Eylem Görev Gücü; kara para aklama, terötizmi ele alır. Kitle imha silahlarının fonlanmasını önlemek amacıyla hareket eder. Söz konusu tebliğde, “kamusal nüfuz sahibi kişilere” dikkat çekildi. Başta bankalar olmak üzere çeşitli finansal kuruluşlar ve kripto para hizmet sağlayıcıları; müşterilerin kamusal nüfuz sahibi olup olmadığını belirlemek amacıyla çeşitli tedbirler alacak.

Büyük Fırsatlar Gizli Denilen 4 Altcoin

Açıklamada kamusal nüfuz sahibi kişi, “Yurt içinde veya yabancı bir ülkede seçimle veya atama yoluyla önemli bir kamusal görevde yer alan” kişilerdir. Ayrıca “uluslararası kuruluşların yönetim kurulu üyeleri, üst düzey yöneticiler ve eşdeğer görev yapan diğer kişiler” de bu kapsama giriyor. Bu kapsamda belirlenen kişilerde iş ilişkisi tesisi, üst seviye görevlilerin onayı ile gerçekleşecek. Bunun dışında bu kamusal nüfuz sahibi kişilere ait varlıklar ve fonların kaynağının tespiti için tedbirler alınacak. Genel olarak bu kişilerin iş ilişkileri de gözetim altında olacak.

Nüfuz sahibi kişiler görevi bıraksa da tedbir var

Kamusal nüfuz sahibi kişiler, bu sıfatı kendilerine atayan görevden ayrılsa bile söz konusu hesaplara dair tedbirler devam edecek. Tedbir, böyle bir durumda, en az bir yıl daha uygulanmaya devam edecek. Ancak söz konusu kişilerin işlemlerinde şüpheli/riskli bir durum olması halinde süre uzatılabilmekte. Ayrıca nüfuz sahibi kişilerin yakınlarının da düzenleme kapsamında incelenmesi söz konusu.

İşte Türkiye'nin Kripto Para Dünyasındaki Yeri

Risk yönetimi açısından, yabancı bir ülke tarafından seçilen veya atanan nüfuz sahibi kişiler de mercek altına alınmakta. Yabancı kişilerin mal varlıkları ve fon kaynağının tespitine yönelik önlemler de alınacak. Önlemlerin arasında suç gelirlerinin aklanması kapsamında ceza alma olasılığı da var.

MASAK’tan FTX soruşturması gelmişti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi MASAK, kripto paralara yönelik gelişmelere tepkisiz kalmıyor. Geçtiğimiz günlerde iflas eden FTX’e yönelik soruşturma başlattı. Kurum, kripto borsası FTX ve bağlı olduğu gerçek ve tüzel kişiler hakkında soruşturma gerçekleştirmeye başladı.  MASAK, iflas eden borsanın kullanıcılarına yönelik yükümlülüklerine işaret etti. FTX’in bunu doğru bir şekilde yerine getirmediğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin Türklerin Favori Altcoini İçin Konuştu: Etkileyici!
Vitalik Buterin Türklerin Favori Altcoini İçin Konuştu: Etkileyici! Ethereum mucidi Vitalik Buterin, Türkiye’de geniş çapta takip edilen Shiba Inu (SHIB) hakkında yorum yaptı. Katıldığı en son konferansta Buterin’in yaptığı yorumlar, SHIB savunucularından bazı tepkilerin gelmesine neden oldu. İşte detaylar… Vitalik Buterin, SHIB için konuştu Vitalik...
Aslı Dinçer 2 hafta önce