Reklamı kapat

Mastercard Anonim Blokzincir İşlemleri İçin Patent Sahibi Oldu!

Mert Kaya
Mert Kaya 28 Haziran 2018
0 görüntülenme

Adını blokzincirle ilgili aldığı patentlerle kripto camiasında sık sık duymaya başladığımız finansal hizmetler devi Mastercard yeni bir patente daha layık görüldü.

Mastercard 2016’nın Aralık ayında blokzincir ağı üzerinde anonim işlemleri kolaylaştıran bir sistem için patent başvurusunu Amerikan Patent ve Marka Ofisi’ne (USPTO) yapmıştı. Bu patent bugün sonunda Mastercard’a takdim edildi.

Mastercard’a göre sıradan blokzincir işlemlerinin “şeffaf” yapısı bu teknolojinin günlük ödemeler için benimsenmesinin önüne geçiyor. Bu durumun yaratacağı sorun hem işletmeler hem de müşteriler için geçerli. Patentin bir bölümünde şu kelimeler geçiyor:

“… bu nedenle aynı anda hem işlem detaylarının güvenliğini ve güvenilirliğini sağlayacak hem de bunun anonimliğini sağlayıp başkalarınca takip edilmesini imkansız hale getirecek teknik bir çözüme ihtiyaç olduğu açık…”

Zcash ve Monero başta olmak üzere birçok kripto para “anonim” para aktarım işlemleri gerçekleştirebiliyor. Ayrıca Bitcoin’in Lightning Network’ü de bu konuda anonimliği artırmayı vadetmekte.

Ancak Mastercard’ın patentte detaylı bir şekilde açıklanmasa da transferleri herhangi bir halka açık kripto para birimi kullanmadan yapmayı ve bunu yaparken de yasadışı hareketleri izleme kabiliyetini bünyesinde barındırmak istediğini belirtelim…

Yakın zamanda Mastercard blokzincirin kart ödemelerinde kullanılması için de bir patent almıştı…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Merkez Bankalarının Dijital Paraya Geçme Vakti Geldi Mi? Yeni bir finansal sistem araştırma raporunda, ekonomistler, merkez bankalarının dijital paralar çıkarması için zamanın geldiğini söylüyorlar. Fakat, ulusal bir finansal sisteme elverişli olmayan volatilitesi yüksek olan kripto paralara karşı uyarıda bulundular. Hollanda’nın önde gelen enstitüsündeki ekonomistler, Avrupa...
İmge Açıkbaş 28 Haziran 2018