Reklamı kapat

Mastercard Blokzincirin Kart Ödemelerinde Kullanılması İçin Patent Başvurusu Yaptı

Mert Kaya
Mert Kaya 9 Haziran 2018
0 görüntülenme

Amerikan Patent ve Marka Ofisi’nin yayımladığı patent başvurularına göre finansal hizmet sağlayıcısı Mastercard, blokzincir sisteminin kartlarında daha güvenli ve hızlı ödeme yapabilmeyi sağlaması için bir patent başvurusu yaptı.

Dokümanda Mastercard, mevcut araçların “durdurulabilir” olduğunun altını çizerek “ödeme bilgilerinin kablosuz iletimi” olayının savunmasız olduğunu belirtti.

Şirket bir blokzincir sistemini kullanarak ödeme bilgilerini güvenli bir şekilde iletmeyi amaçlamakta.

Mastercard‘ın son blokzincir uygulaması hem güvenlik sorunlarını hem de teknik zorlukları çözerek ödemelere kolaylık getirmeyi planlıyor.

“Ödeme bilgilerinin bir satış noktasına iletilmesini sağlarken müşterilerin katılım ihtiyacını minimuma indiren; bunu yaparken de yüksek seviyedeki mevcut güvenlik seviyesini koruyan teknolojik bir çözüme ihtiyacımız var.”

Patent dokümanına göre, şifreleme işlemi kart bilgisini kodlayıp blokzincirde saklıyor; bundan sonra ise iki adet anahtar veriliyor: birisi halka açık (public key) diğeri ise özel (private key). Kart bir satın alma işlemi için kullanıldığında bir geri alma talebi oluşturuluyor, bundan sonra ise sistem kart bilgilerinin kodunu çözmek için bu anahtarları kullanıyor….

Bu hafta başlarında Mastercard’ın başkan yardımcısı Ann Cairns, Money20/20 konferansında şirketlerinin bütün ağı yürütmek için bir blokzincir oluşturduğunu söylemişti. Öte yandan Caints, şu anki teknolojilerini bir anda tamamen blokzincirle değiştirmenin mümkün olmayacağını çünkü blokzincirin kullanıcı deneyimlerini belki istenilen seviyede oluşturamayabileceğini de belirtmişti.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Volatilitesi Büyük Değişimin Habercisi Bitcoin marketi iki haftadan uzun süredir dar bir aralıkta seyrediyordu ve şimdi fiyatlarda sekiz aydır görünmeyen bir durgunluk yaşanıyor. Sonuç itibarıyla yakında Bitcoin’de önemli hareketlenmeler olası görülüyor ancak bu hareketlenmelerin hangi yöne doğru olacağını tahmin etmek oldukça...
Fatma Bulut 9 Haziran 2018