Reklamı kapat

Mastercard CEO’su Kripto Paralara Ateş Püskürdü

Mert Kaya
Mert Kaya 27 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Hindistan The Times’a göre Mastercard‘ın CEO’su Ajaypal Banga, bu hafta başlarında Hindistan Başkonsolosluğu’ndaki “Yeni Hindistan Konferansında” kripto paralar hakkında konuştu. Banga anonim, devlet tarafından oluşturulmamış kripto paraları ‘çöp’ olarak nitelendirdi. Mastercard CEO’suna göre kripto paralar fiyatlarının çılgınca dalgalanma gösterebilir olması nedeniyle bir değişim aracı olarak nitelendirilmeyi hak etmiyor.

“Bence kripto para bir çöp! Anonim para fikri bu paraları kazımak zorunda olan insanlar tarafından ortaya çıkmıştır. Bu paraların değeri çılgınca dalgalanmalar gösterebilir… Bana göre kripto paralar bir değişim aracı değil ve asla olamaz”

Banga ABD Seçim Manipülasyonunu Örnek Verdi

Anonimlik konusunda konuşmaya devam ederken Banga, 12 Rus ajanın ABD seçimini Bitcoin gibi kripto paralarla manipüle etmesini referans gösterdi. Mastercard’ın CEO’suna göre Rus istihbarat ajanlarının Bitcoin’i seçmesinin nedeni sunduğu anonimlik:

“Neden toplum arka bahçesine bir yılan koyup bu yılanın sadece komşusunu ısıracağını düşünür, bunu anlamıyorum…”

Hindistan The Times’a göre Banga ayrıca dark web marketlerindeki illegal para transferlerinin yüzde 95’inin kripto para kullanılarak yapılması konusunda endişelerini dile getirdi.

Tüm bu istatistiklere rağmen Cointelegraph’ın Mart ayındaki raporuna göre genel olarak dünyada yasadışı para transferlerinin çoğu halen geleneksel araçlarla yapılmaya devam ediyor. Bitcoin ile yapılan genel yasadışı faaliyet oranı yüzde 44…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Türkiye’nin Büyük Bankasından Bitcoin Yasağı Bir kaç ay önce büyük bankaların ülkemizde kripto ticaretine ve kullanımına karşı kötü bir bakış açısına sahip olduğunu ve bazı bankaların kripto ticareti için yapılan para transferlerine yasak getirdiğini bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yasaklar ile ilgili...
Osman Kuzucu 27 Temmuz 2018