Meltem Demirörs: Bitcoin’in Zamanı Gelecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para tutkunu ve Bitcoin’in ilk savunucularından olan Meltem Demirörs pazartesi günü CNBC’ye verdiği röportajda “Bitcoin ile ilgili rivayetleri saptamak zor, ama ilk internet borsaları gibi, gerçek işlemler zamanla yapılacak” şeklinde konuştu

“Paradigmaları değiştiren yeni teknolojileri gerçekten anlamak uzun zaman alır.” diyen Demirörs, dijital malvarlığı yöneticisi CoinShares’da baş strateji müdürü olarak görev alıyor.

Bitcoin iştirakı güvenli bir sığınma varlığı olmak istese bile, Türk lirasının düşüşünden dolayı bir rağbet görmedi, üstelik Türk lirası dolar karşısındaki en düşük değerini yenilemiş olmasına rağmen.

Temmuzdaki bariz rağbeti saymazsak, Aralık ayındaki 19000$’lık zirveden beri stabile yakın bir düşüş gösteriyordu. Duyuru yapılalı bir haftadan fazla olmasına rağmen, Intercontinental Exchange açık ve düzenlenmiş bir dijital malvarlığı ekosistemi oluşumuna yardım edeceğini belirtti, ama bu Bitcoin’in fiyatına çok az bir hareket getirdi.

Buna rağmen, kripto hayranları kriptoparaları meşrulaştırmak adına bunun büyük bir adım olduğunu söylediler. Bitcoin son olarak 6.277$ iken yüzde 0.6 civarında düşürüldü.

Bu zamanlar tam bir fırsat zamanı gibi gözükebilir ancak kimse, sadece duyumlardan bile etkilenerek değeri değişebildiği için, Bitcoin’i güvenli bir liman olarak görmüyor.

“Bitcoin’in etrafındaki duyumları yakalamak gerçekten zor” diyen Demirörs ayrıca “Gerçekten de bir çok kriptopara için ölçüm şekli fiyat, ama fiyat epey kusurlu bir ölçüm aracı. Gerçek bir kullanım şekli neye benzerdi? Kripto için şuan gerçek problem bu.” şeklinde ekledi.

Demirörs, şimdilik, enstitüsel ve perakende yatırımcıların fiyatı görmezden gelmesi ve kriptoparayı eski internet borsalarıyla, tıpkı Amazon yada Microsoft gibi, aynı şekilde görmesini önerdi. Şuan başarılı dursa da, “dotcom” balonunun sönmesinden sonraki ilk yükseklerden kurtulması bazı borsalar için yıllar alacak.

Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu Fiyatları Etkiledi

“Kriptoda bayrağı çeken şey şuydu, herkes “YK”ya yakalanmıştı, “Yitirme korkusu”, böyle bir isim taktık. Bu da spekülatif bir balon oluşturuyordu” dedi Demirörs.

Ama şimdi Bitcoin balonunun sönmesiyle birlikte anapara artık “gerçek amaca hizmet eden gerçek iş” e doğru kaymaya başladı.

Demirörs, Bitcoin’in ne zaman tekrar değer kazanacağının, bunun neye benzeyeceğinin net olmadığını ama ilerlemenin kriptoparaların büyümesini en iyi ölçecek araca bağlı olduğunu söyledi.

“Sağlam tutunma noktaları görmeye başlıyoruz. Bunların çoğu gerçekten de o data noktalarını bulmaya, o ölçümlere, bu büyüme hikayesini ilerletecek olanlara bağlı” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Meltem Demirörs: Bitcoin’in Zamanı Gelecek