Reklamı kapat

Meltem Demirörs: Bitcoin’in Zamanı Gelecek

Mustafa Fatih Tahta
Mustafa Fatih Tahta 16 Ağustos 2018
38 görüntülenme

Kripto para tutkunu ve Bitcoin’in ilk savunucularından olan Meltem Demirörs pazartesi günü CNBC’ye verdiği röportajda “Bitcoin ile ilgili rivayetleri saptamak zor, ama ilk internet borsaları gibi, gerçek işlemler zamanla yapılacak” şeklinde konuştu

“Paradigmaları değiştiren yeni teknolojileri gerçekten anlamak uzun zaman alır.” diyen Demirörs, dijital malvarlığı yöneticisi CoinShares’da baş strateji müdürü olarak görev alıyor.

Bitcoin iştirakı güvenli bir sığınma varlığı olmak istese bile, Türk lirasının düşüşünden dolayı bir rağbet görmedi, üstelik Türk lirası dolar karşısındaki en düşük değerini yenilemiş olmasına rağmen.

Temmuzdaki bariz rağbeti saymazsak, Aralık ayındaki 19000$’lık zirveden beri stabile yakın bir düşüş gösteriyordu. Duyuru yapılalı bir haftadan fazla olmasına rağmen, Intercontinental Exchange açık ve düzenlenmiş bir dijital malvarlığı ekosistemi oluşumuna yardım edeceğini belirtti, ama bu Bitcoin’in fiyatına çok az bir hareket getirdi.

Buna rağmen, kripto hayranları kriptoparaları meşrulaştırmak adına bunun büyük bir adım olduğunu söylediler. Bitcoin son olarak 6.277$ iken yüzde 0.6 civarında düşürüldü.

Bu zamanlar tam bir fırsat zamanı gibi gözükebilir ancak kimse, sadece duyumlardan bile etkilenerek değeri değişebildiği için, Bitcoin’i güvenli bir liman olarak görmüyor.

“Bitcoin’in etrafındaki duyumları yakalamak gerçekten zor” diyen Demirörs ayrıca “Gerçekten de bir çok kriptopara için ölçüm şekli fiyat, ama fiyat epey kusurlu bir ölçüm aracı. Gerçek bir kullanım şekli neye benzerdi? Kripto için şuan gerçek problem bu.” şeklinde ekledi.

Demirörs, şimdilik, enstitüsel ve perakende yatırımcıların fiyatı görmezden gelmesi ve kriptoparayı eski internet borsalarıyla, tıpkı Amazon yada Microsoft gibi, aynı şekilde görmesini önerdi. Şuan başarılı dursa da, “dotcom” balonunun sönmesinden sonraki ilk yükseklerden kurtulması bazı borsalar için yıllar alacak.

Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu Fiyatları Etkiledi

“Kriptoda bayrağı çeken şey şuydu, herkes “YK”ya yakalanmıştı, “Yitirme korkusu”, böyle bir isim taktık. Bu da spekülatif bir balon oluşturuyordu” dedi Demirörs.

Ama şimdi Bitcoin balonunun sönmesiyle birlikte anapara artık “gerçek amaca hizmet eden gerçek iş” e doğru kaymaya başladı.

Demirörs, Bitcoin’in ne zaman tekrar değer kazanacağının, bunun neye benzeyeceğinin net olmadığını ama ilerlemenin kriptoparaların büyümesini en iyi ölçecek araca bağlı olduğunu söyledi.

“Sağlam tutunma noktaları görmeye başlıyoruz. Bunların çoğu gerçekten de o data noktalarını bulmaya, o ölçümlere, bu büyüme hikayesini ilerletecek olanlara bağlı” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Nasdaq’ın Öne Çıkardığı Altcoin Yüzde 60 Değerlendi! Kripto para dünyası son günlerde SEC’in Bitcoin ETF’lerini ertelemesi kararı sonrası yaşanan değer kaybının toparlamaya çalışırken VeChain dün güçlü bir atak yaparak son 24 saat içerisinde yüzde 60 değer kazandı. VeChain(VEN/VET), dağıtık veri tabanı ile yeni iş...
Serkan Eser 17 Ağustos 2018