Meme Coin Çılgınlığı: İşte Bu 7 Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

dogecoin shiba INU
dogecoin shiba INU
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dogecoin aslen kripto para birimine takıntılı olanlar için bir şaka olarak başlatıldı ve adını bir Shiba Inu köpeğinin yüzünü içeren popüler bir meme’den alıyor. 2013’te piyasaya sürülen meme coin, daha yeni altcoin’ler denizi arasında hiçbir zaman gerçekten yükselmedi, ancak çoğunlukla Tesla CEO’su Elon Musk, Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban ve hatta rapçi Snoop gibi ünlülerin ve girişimcilerin onayları sayesinde 2020’de ön plana çıktı.

Ardından klon meme coin projeleri yayınlaştı…

DOGE’nin başarı izini çoğaltmak amacıyla, şimdi yatırımcıların dikkatini çekmeye ve kripto dünyasını fırtına ile çekmeye çalışan birkaç benzer ‘memecoin’ var. Şu anda dalga yaratan en belirgin DOGE kopyası, Dogecoin maskotunun ait olduğu aynı cins Japon köpeklerinden sonra tasarlanan Shiba Inu veya SHIB’dir. Ancak, hepsi benzer temalı isimlere sahip, ancak her biri kalabalıktan uzaklaşmaya çalışan birkaç tane daha var.

Kripto Trader'ları Bu Meme Coin'e Yığılıyor: 7 Günde 78x Yaptı!

Shiba Inu’yu zaten duyduğumuzdan, nasıl ortaya çıktığını biraz daha derinlemesine inceleyerek başlamamız adil olur. Ancak haberleri yapan birkaç DOGE temalı altcoin daha var ve işte hepsi hakkında kısaca bilinmesi gerekenler…

Dogecoin Katili: Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu, 2020’de Ethereum Blockchain’in ERC-20 standardı altında piyasaya sürüldü ve merkezi olmayan Uniswap ağında işlem görüyor. “Ryoshi” olarak bilinen anonim bir kurucu tarafından yaratılan, kendi kendini duyuran “Dogecoin katili”, teknik incelemesine göre SHIB’nin “Shiba Inu Ekosistemi” (ShibSwap borsasını ve merkezi olmayan bir SHIB geliştiriciler, kripto para sahipleri ve hayranları) “kendiliğinden topluluk oluşturma” konusunda bir deneydi. SHIB, şu anda CoinMarketCap’e göre 394,796 milyar dolaşım arzına sahip ve kesinlikle Dogecoin’den sonra en önde gelen memecoin’dir. Geçtiğimiz hafta SHIB fiyatında yaşanan eşsizz olaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kishu Inu (KISHU), kullanıcılarına işlemlerin %2’sinden gelir sağlıyor

Kishu Inu, DOGE benzeri yeni altcoin’lerden biridir. Nisan 2021’de piyasaya sürüldü, “tamamen merkezi olmayan ve eğlenceli, canlı topluluğuna ait”. Proje, kullanıcılara anında ödüller vaat ediyor. KISHU sahipleri ağdaki her işlemin yüzde 2’sini alacak. Bu yaklaşım, kullanıcıların KISHU token’lerini aktif olarak kullandıklarında daha fazla ödül kazanmalarını garanti ederek artan topluluk kullanımını ve sağlıklı bir dağıtım ekosistemini teşvik eder. Platform, herhangi bir ERC20 token sahibi arasında takas edilmesini kolaylaştıran Uniswap destekli merkezi olmayan bir değişim (KISHU Swap) sunar.

UnderDog (DOG)

Güçlü DOGE taklitçilerinin elit listesine giren diğer isimlerin çoğuna benzer şekilde UnderDog, özel bir yakma (BURN) ve ödüllendirme mekanizmasına sahip topluluk temelli bir projedir. Bu, UnderDog chain’e düşen her işlem için yüzde 5 işlem ücreti uygulandığı anlamına gelir ve bu, tüm sahiplere gönderilen yüzde 4’lük bir ödüle ve yakma için yüzde 1’lik bir ödüle yol açar. PancakeSwap üzerinde işlem görür ve maksimum 1 milyar token arzına sahiptir.

Floki Inu (FLOKI)

Floki Inu coin, doğrudan Elon Musk’ın Shiba Inu cinsi evcil hayvanı olan “‘Floki”den esinlenen bir altcoin projesidir. Web sitesi, kripto paranın Shiba Inu topluluğunun hayranları ve üyeleri tarafından oluşturulduğunu iddia ediyor. Web sitesinde şöyle yazıyor:

Floki Inu, DogeFather Elon Musk’ın kendi Shiba Inu’sundan ilham alıyor.

Kripto paranın platformu aynı zamanda “DogeFather’ın kardeşi Kimbal Musk’s Million Garden’s Movement” ile ortak olan tek kripto para projesi yetkilisi olduğunu iddia ediyor.

ABD'li Politikacı Bu 3 Meme Coin'e Dikkat Çekti: Artık Sahipsiniz!

Husky Coin (HUSKY)

DOGE’den ilham alan yeni kripto paralardan bir diğeri olan Husky Coin, yaratılışının “Elon Musk ve Dogecoin’den ilham aldığını” belirterek köklerini gururla kabul ediyor. Aslında, projenin web sitesinde Husky’nin “Dogecoin’in küçük kardeşi” olduğu yazıyor. Aynı zamanda, merkezi olmayan bir topluluk tarafından yönlendirilen bir “deney” olarak başlayan meme tabanlı kripto para birimidir. Yani “kurucu yok, takım ayrılan token miktarı yok”. Geliştiriciler, toplam arzın yüzde 45’ini Uniswap’a ve yüzde 5’i takım token’ine kilitledi ve “anahtarları attı”. Kalan %50, Ethereum’un kurucu ortağı olan Vitalik Buterin’e “yakıldı”. Husky, “Buterin bize zarar vermediği sürece” büyümeye, hayatta kalmaya ve gelişmeye devam edeceğini vaat ediyor.

Doge Token (DOGET), meme coin projelerini madencilikten kurtarıyor

Genellikle Dogecoin’in (DOGE) kendisi ile karıştırılan bu, kendisini Dogecoin’in “daha yeşil” bir kuzeni olarak görüyor. Daha çevre dostu kripto, Stellar’da çalışır ve güvenlikten ödün vermeden daha hızlı işlem hızları ve işlem başına daha düşük maliyet sunmayı amaçlar. Doge Token, yüzde 51 saldırısının kurbanı olmanın imkansız olduğunu iddia ediyor ve bu da onu teknik olarak “dokunulmaz” yapıyor. Tek dezavantajı, DOGET’in doğrudan fiat karşılığında satın alınamamasıdır. Önce Bitcoin satın almanız ve ardından onu Doge Tokens ile değiştirmeniz gerekir.

Meme Coin Savaşları: Bu Coin Uçtu!

Doge Killer (LEASH)

Doge Killer, Eylül 2021’de belirli bir büyümeye tanık olan bir başka ünlü Dogecoin klonudur. Ethereum Blockchain üzerinde çalışır. Bu kripto paranın gerçek çekiciliği kıtlığıdır, çünkü son derece küçük bir (1.07.647 birim) kripto para arzına sahiptir ve bu da onun oldukça dalgalı fiyata sahip olmasını sağlar. Doge Killer’ın piyasadaki fiyatları önemli ölçüde etkileyebilecek bir avuç balina hesabına sahip olduğu biliniyor.

DogeFi (DOGEFI)

DogeFi, görünüşte “topluluk odaklı” diğer tüm altcoin projelerinden biraz farklıdır. DOGEFI, üyelerine fiyat arbitrajına katılma fırsatları yaratan ve özel yield farming projelerine erişim sağlayan oyunlaştırılmış bir topluluktur. DogeFi, 1.000.000 token dolaşım arzına sahiptir ve Cointiger’da işlem görebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Meme Coin Çılgınlığı: İşte Bu 7 Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler!