XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Merge, Ethereum (ETH) Madencileri İçin Ne Anlama Geliyor?

Hakan Karaca
Hakan Karaca 2 ay önce
0 görüntülenme
Merge, Ethereum (ETH) Madencileri İçin Ne Anlama Geliyor?

Ethereum’un madencileri artık Ethereum’da madencilik yapamadıklarında nereye gidecekler? 19 milyar dolarlık soru bu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, iş kanıtı ana zincirden çıktıktan sonra Ethereum Classic’e geçme konusunda spekülasyonlar var. Bununla birlikte madenciler, Merge sonrası ne yapacakları konusunda bölünmüş durumda. Ethereum (ETH) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Madenciler para kazanmanın başka yollarını bulmak zorunda kalcak

Her şey plana göre giderse, Merge Eylül ayı sonlarında gerçekleşecek. Böylelikle Ethereum’un iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından bir proof of stake (PoS) blockchain’ine geçişini tamamlayacak. Ethereum tarafında uzun zamandır beklenen bu olay gerçekleştiğinde, araştırma şirketi Messari’nin 19 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ettiği ağın madencilik endüstrisini para kazanmanın başka yollarını bulmaya zorlayacak. Madencilik, işlemleri doğrulama ve blockchain’deki işlemleri kaydetme hakkı için problemlerini çözmek adına yarışma sürecidir. Madenciler bu görevi yerine getirmek için zaman ve kaynak ayırıyor. Böylelikle kazanan madenciler yeni çıkarılan kripto para birimini alıyor. Merge, bu kayıt tutma sistemini daha az hesaplama gücü ve enerji gerektiren staking ile değiştirecektir.

merge

Madencilik havuzları için yasaklanan bir seçenek, pahalı ve güçlü olan özel bilgisayarlarını Ethereum Classic’e yönlendirmektir. Bu, Ethereum ağındaki en eski merkeziyetsiz özerk kuruluşlardan (DAO) birinden 60 milyon doların çalındığı bir hack’ten sonra 2016 hard fork’undan ortaya çıkan kıymık ağdır. Ethereum bu tarihte iki zincire ayrıldı. DAO hack’i hiç olmamış gibi tarihi yeniden yazan yenisi, Ethereum adını aldı. İlk sürüm Ethereum Classic olarak devam etti. Ethereum Classic, tarihinin büyük bir bölümünde adaşının gölgesinde faaliyet gösterdi. Ancak geçen ay, ETC yüzde 150 arttı. 4 Ağustos itibariyle ise piyasa değeri yaklaşık 5 milyar dolara ulaştı.

Madenciler Merge sonrası Ethereum’a uyum sağlamak için çeşitli yaklaşımların sinyallerini veriyor

Madencilik teçhizatı devi Bitmain’e bağlı madencilik havuzu AntPool bir atılım yaptı. Bitmain, geçen ay, Ethereum Classic için geliştirme ve uygulamalara 10 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı. En büyük Ethereum madencilik havuzu olan Ethermine’de bir açıklama yaptı. EtherMine, bir staking havuzu hizmeti olan EtherMine Staking’in beta sürümünü duyurdu. Ardından, Ethereum madencilerinin Merge’yi protesto etmek için ağa hard fork atacağı veya radikal bir değişiklik yapacağı söylentileri vardı. Ancak bunun gerçekleşme ve başarılı olma olasılığı son derece zayıftır.

merge

Bitcoin (BTC) madencilik yazılımı ve hizmetleri sağlayıcısı Luxor Technology farklı bir yol izliyor. Yaklaşmakta olan fikir birliği mekanizmasının değişmesi olasılığına rağmen, Ethereum madenciliğine de yatırım yaptı. Luxor, blockchain’i bu fikir birliği mekanizmasında tutmayı amaçlayan bir PoW savunma grubunu bir araya getirdi. Luxor’un kurucu ortağı ve baş işletme görevlisi Ethan Vera konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Farklı derecelerde endişeler olsa da, ortak nokta, PoS geçişinin henüz yeterince test edilmemiş olmasıdır. Başarısız bir Merge şansı sıfır değil. Bu da Ethereum’a zaman, sosyal ve finansal yatırım yapan insanlar için çok endişe verici. Tehlikede milyarlarca dolar var. Ağ yazılımı geliştirmeyi denetleyen kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı, PoS’a geçme sürecinde aceleci. Bu durum, ETH tutanlar için büyük risklere neden oluyor… Ethereum’un PoW’da en iyi şekilde hizmet verdiğine inandığını söylese de, PoS’a geçiş başarılı olursa, şirketi, ekosistem için mutlu olacak ve destekleyecektir… Ethereum’a entelektüel olarak bir proje olarak ve üzerine inşa edilen tüm ilginç uygulamalarla çok ilgileniyoruz.

Merge gerçeklşirse, Ethereum Classic değer kazanacak

Vera, Luxor’un Ethereum Classic’in daha iyi bir alternatif olacağına inanıp inanmadığını söylemedi. Sadece madencilik uygulamalarının nereye döneceğini belirlemek için ortaklarıyla koordine edeceğini söyledi. Halka açık ilk madenci olan Hive Blockchain (HIVE), Merge sonrası dönemde Ethereum ile yaşadığı zorlukları da paylaştı. Ethereum Classic’in Merge sonrası dönemde madenciler için daha değerli hale gelip gelmeyeceği sorulduğunda, Hive’ın başkanı ve operasyon direktörü Aydın Kılıç şunları söyledi:

Bu, Ethereum Classic’in kullanım durumuna bağlı olacaktır. Şu anda, DeFi projelerinin yaklaşık yüzde 95’i Ethereum blockchain’inde bulunuyor. Eğer NFT ve DeFi geliştiricileri, güvenli bir iş kanıtı katmanı 1 blockchain’inin kod tabanlı projeleri için en iyi oyun alanı olduğunu fark ederse, Ethereum Classic blockchain’indeki uygulamalarda bir artış görmeyi bekleriz. Merge gerçekleşirse, Ethereum Classic’in olacağı geniş ölçüde merkeziyetsiz bir iş kanıtı coin’inin içsel bir değer olacağına inanıyoruz.

Tüm bu nedenlerle, madenciler, Ethereum Classic’in Merge sonrası bir dünyada kazanıp kazanmayacağı konusunda kararsız. Ancak tek ortak konu, madencilerin, hangi konsensüs mekanizmasını kullandıklarına bakılmaksızın, Ethereum’un başarılı olmasını istemeleri. Ancak yine de bir PoW mekanizmasında kalmasını tercih ettikleri görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Centric Swap Nedir? CNS Ne İşe Yarar?
Centric Swap Nedir? CNS Ne İşe Yarar? Centric Swap, sağlam bir ekonomi üzerine kurulmuş yenilikçi bir çift jetonlu dijital para birimi ve merkezi olmayan blok zinciri protokolüdür. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Centric Swap nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen...
Kriptokoin.com 2 ay önce