Reklamı kapat

Merkez Bankalarının Dijital Paraya Geçme Vakti Geldi Mi?

İmge Açıkbaş
İmge Açıkbaş 28 Haziran 2018
0 görüntülenme

Yeni bir finansal sistem araştırma raporunda, ekonomistler, merkez bankalarının dijital paralar çıkarması için zamanın geldiğini söylüyorlar. Fakat, ulusal bir finansal sisteme elverişli olmayan volatilitesi yüksek olan kripto paralara karşı uyarıda bulundular.

Hollanda’nın önde gelen enstitüsündeki ekonomistler, Avrupa Parlamentosu’nun ECON Komitesi toplantısında “Monetary Dialogue” raporunu yayınladılar. Bu raporda, merkez bankalarından geleceğin mali sisteminde faaliyet gösterebileceği sistem veya kurallar koyması bekleniyor.

Rapora göre, “Şu anda, Bitcoin gibi kripto para birimleri büyük ölçüde geleneksel para birimlerinin yerini alamadı. Mevcut teknoloji, ölçeklenebilirlik ile ilgili ciddi sınırlamalar ile karşı karşıya.”

Araştırmacılar, merkez bankası tarafından verilen bir dijital paranın, kripto paranın kullanıldığı mevcut yöntemlerden farklı bir şekilde hareket edeceğini belirtiyorlar. Uzmanlar teknik olarak para biriminin bir değişim aracı olması gerektiğini iddia ediyor. Ne yazık ki, kripto paralar söz konusu olduğunda büyük ölçüde finansal spekülasyon için kullanılıyor.

Bitcoin ve diğer alternatif paralarla ilgili asıl sorun, sabit bir değere sahip olmamasıdır. Bu yüzden, bu paralara değer vermek için rasyonel bir yöntem yoktur. Bu sabit değere sahip olmayan para biriminin sonuçları, güçlü fiyat dalgalanmalarına yol açacak ve bu da aslında spekülatör olan daha fazla yatırımcı çekecektir.

Dijital para birimlerinin ekonomik bir değer olarak kullanılması durumuyla ilgili diğer bir sorun ise, bir ülkenin genel ekonomisini etkileyebilecek spekülasyonları kontrol edecek veya düzenleyecek bir sistem olmamasıdır.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Robinhood’un Kripto Alanını Genişletmesi Coinbase’i Endişelendirmeli Mi? En iyi hisse senedi alım satımıyla tanınan Kaliforniya merkezli borsa alım satıcısı olan Robinhood, bugünlerde kripto alanındaki varlığını genişletmek istiyor. Business Insider raporlarına göre, büyük kripto para işlem platformlarından biri olan Coinbase’in endişelenmesi gerekiyor. Bu yılın başlarında...
İmge Açıkbaş 28 Haziran 2018