Merkez Bankalarının Dijital Paraya Geçme Vakti Geldi Mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir finansal sistem araştırma raporunda, ekonomistler, merkez bankalarının dijital paralar çıkarması için zamanın geldiğini söylüyorlar. Fakat, ulusal bir finansal sisteme elverişli olmayan volatilitesi yüksek olan kripto paralara karşı uyarıda bulundular.

Hollanda’nın önde gelen enstitüsündeki ekonomistler, Avrupa Parlamentosu’nun ECON Komitesi toplantısında “Monetary Dialogue” raporunu yayınladılar. Bu raporda, merkez bankalarından geleceğin mali sisteminde faaliyet gösterebileceği sistem veya kurallar koyması bekleniyor.

Rapora göre, “Şu anda, Bitcoin gibi kripto para birimleri büyük ölçüde geleneksel para birimlerinin yerini alamadı. Mevcut teknoloji, ölçeklenebilirlik ile ilgili ciddi sınırlamalar ile karşı karşıya.”

Araştırmacılar, merkez bankası tarafından verilen bir dijital paranın, kripto paranın kullanıldığı mevcut yöntemlerden farklı bir şekilde hareket edeceğini belirtiyorlar. Uzmanlar teknik olarak para biriminin bir değişim aracı olması gerektiğini iddia ediyor. Ne yazık ki, kripto paralar söz konusu olduğunda büyük ölçüde finansal spekülasyon için kullanılıyor.

Bitcoin ve diğer alternatif paralarla ilgili asıl sorun, sabit bir değere sahip olmamasıdır. Bu yüzden, bu paralara değer vermek için rasyonel bir yöntem yoktur. Bu sabit değere sahip olmayan para biriminin sonuçları, güçlü fiyat dalgalanmalarına yol açacak ve bu da aslında spekülatör olan daha fazla yatırımcı çekecektir.

Dijital para birimlerinin ekonomik bir değer olarak kullanılması durumuyla ilgili diğer bir sorun ise, bir ülkenin genel ekonomisini etkileyebilecek spekülasyonları kontrol edecek veya düzenleyecek bir sistem olmamasıdır.

Merkez Bankalarının Dijital Paraya Geçme Vakti Geldi Mi?