Merkezi olmayan arama motoru (DSE) nedir?

Google News

Merkezi olmayan arama motoru (decentralized search engine) nedir?

Merkezi olmayan bir arama motoru (DSE) nedir? Sevdiğiniz ürünler ve hizmetler için çevrimiçi arama yaparken Blockchain‘i kullanmak size daha fazla gizlilik kazandırır.

Blockchain nedir?

Reklam kampanyalarını otomatik olarak topladığı geniş kapsamlı bir veriye dayandıran büyük arama platformları yerine hangi bilgileri paylaşmak istediğinize karar verirsiniz.

Buna karşılık, sizinle özel olarak ilgilenen hedefli reklamlar alırsınız.

Kullanıcılara kişisel bilgilerinin sahipliğini vermekten başka, işletmeler için de yararlıdır. Büyük çevrimiçi reklamcılık platformlarının hedeflemelerini söyleyen kişileri hedef almaları zorunlu değildir.

Yalnızca ürünlerini arayan ve dolayısıyla ona ilgi duyan kullanıcılara reklam veriyorlar. Bu dar odaklı reklamcılık, dönüşüm oranlarını önemli ölçüde artırabilir ve satışları artırabilir.

Merkezi olmayan arama motoru

Nasıl çalışır?

Sıradan bir arama motoru gibi işlev görür. İnternette arama yapmanızı sağlayan bir platform sağlar. Aramalarınızla ilgili bilgiler Blockchain’de saklanır. Sürekli tarama yapan ve bir Blockchain tabanlı arama motoruyla çevrimiçi etkileşim kurarak, çevrimiçi bir kimlik ve alıcı kişiliği inşa etmiş olursunuz. Konvansiyonel arama motorları aracılığıyla gerçekleşiyor.

Merkezi olmayan bir platformda, bilgilerinizin nasıl ve kimlerle paylaşıldığına siz karar veriyorsunuz. Verileriniz bir gizlilik anahtarıyla şifrelenir ve aksini belirtmedikçe güvenli ve anonim kalır.

Bu bilgileri, reklam verenlerle doğrudan akıllı bir sözleşme imzalayarak belirli perakende satıcıların kullanımına sunma seçeneğine sahipsiniz. Internet kullanıcılarını genellikle anlamsız pop-up’lar ve işletmelerin milyonlarca reklam maliyetine mal olan sponsorlu reklamlarla boğarak reklamcılık yapan aracıları ortadan kaldırıyor.

Buna ek olarak, kullanıcılara doğrudan reklam verenden kullanıcıya aktarılan ilgili her arama için telafi edilebilir. Böyle bir örnek, kullanıcıları kendi dijital para birimi olan CAT (Tüketici Etkinlik Numaraları) ile alakalı aramaları telafi edecek olan BitClave’in Etkin Arama Ekosistemidir (BASE). Para birimi daha sonra perakendecileri kabul etmek için çevrimiçi satın alımlar için kullanılabilir.

Böyle bir ekosistemin ana yararı, kullanıcıların potansiyel olarak çevrimiçi aramalarından kazanç sağlamalarına ve gerçekten ilgilendikleri ürünler hakkında bilgi almalarına olanak sağlamasıdır.

Buna karşılık, işletmeler doğrudan bir kullanıcının ihtiyacına göre reklam veriyor. Bu noktada alışveriş yapanların satın alma olasılığı daha yüksektir ve bu da kuruluşların elde etmek için milyarlarca dolara para harcadıkları ortalama yüzde iki dönüşüm oranını büyük ölçüde artıracaktır.

Neden ademi merkezi arama motorlarına ihtiyaç duyarız?

Çevrimiçi reklamcılık alanı, Google, Amazon ve Facebook da dahil olmak üzere az sayıda dev şirket tarafından yönetiliyor.

Bu büyük şirketler, temelde işletmelere, rekabetçi kalmak istiyorsa, reklam kampanyalarını nasıl yürütmeleri gerektiğini belirtir.

İnternette, arama motorları, sosyal medya veya büyük perakendeciler aracılığıyla her göz attığımızda, bir sürü kişisel bilginin izlenip güncellendiğini farketmeyebiliriz.

Bilgi, işletmelerin milyarlarca dolarlık çevrimiçi tüketici endüstrisinin bir parçasını alabileceklerini ümit ederek, işletmelerin bir parçası olmak için çok miktarda para ödediği çeşitli reklam kampanyalarında kullanılır. Kampanyalar, günlük çevrimiçi deneyimimizi çöpe atan pop-up reklamlara ve çoğunlukla ilgisiz, sponsorlu reklamlara dönüştürülür.

Bu nedenle sanayi kesintiye ihtiyaç duyuyor.

BitClave gibi merkezi olmayan bir arama motoru gücünü, günlük tüketicilerin ve satın aldıkları işlerin eline geri koyuyor.

Size ve işletmelerin yalnızca ürünlerini arayan kişilere reklam vermek için para harcayan kuruluşlardan reklam almanızın bir ortamı yaratır.

Basitçe, internete göz atarken oldukça alakalı teklifler alarak para kazanma şansını elde edersiniz.

İşletmeler için, reklamcılık maliyetlerinde, arabulucuları ortadan kaldırarak (reklam kampanyaları) önemli ölçüde azalma anlamına gelirken, aynı zamanda lazer odaklı reklamcılığın bir sonucu olarak artan dönüşüm oranlarıyla daha yüksek gelir elde etmeyi sağlar.

Gerçek dünyada nasil uygulanabilir?

En son eğilimleri ararken, Blockchain tabanlı uygulama, aradığınız parametrelerle ilgili bilgileri kaydeder.

Bu, firmaların tekliflerini bu parametrelere dayanarak uyarlamalarına olanak tanımakta ve böylece reklamcılık hedefi yüksek ve zamanında yapılmaktadır.

Aradığınız sırada, yeni bir ev veya araba satın almak ya da şehirdeki en iyi restoranları seçmek gibi o noktada sizi ilgilendirmeyen belirsiz reklamlarla boğulmazsınız.

En iyi ihtimalle, bu alakasız reklamcılık yalnızca mevcut önceliğinizden, giysiler satın almaktan kaynaklı bir oyalama işlevi görür.

Bununla birlikte, önceliğiniz aslında yeni bir araba veya ev satın almaksa, platform yalnızca bütçenize ve aramanızı yürüttüğünüz diğer kriterlere göre alakalı teklifler almanızı sağlayacaktır.

Kullanım örnekleri neredeyse sınırsızdır ve ilgilendiğimiz herhangi bir ürün veya hizmete çevrimiçi olarak arama yaparken uygulanabilir.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku