Reklamı kapat

Merkezi Yapısıyla Sık Sık Eleştirilen NEO’dan Merkeziyetsizleşme Adına Büyük Adım

Mert Kaya
Mert Kaya 4 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Merkezi yapısıyla sık sık eleştirilen, bizim de bu yazıda bu yönü ile eleştirdiğimiz NEO kendi deyimiyle “merkeziyetsizleşme çağı”na girdi.

Bugün Türkiye saati ile 16.00’da NEO Vakfı yeni consensus (fikir birliği) node seçimini başlattı. Artık consensus çok daha merkeziyetsiz bir yapı ile sağlanacak.

Node’ların proje tarafınca yönetiliyor olması NEO’ya yönelik merkeziyet eleştirilerini beraberinde getiriyordu. Ancak NEO özellikle son birkaç ayda daha merkeziyetsiz bir ekosistem olma yolunda net adımlar attı. Yeni consensus node’larının seçilmesiyle birlikte de NEO kendi deyimiyle “merkeziyetsizleşme çağı”nı tam anlamıyla başlatmış oldu!

Üzerine Altı Ay Çalışıldı

NEO’ya göre Ocak 2018’den bu yana yaklaşık altı aydır TestNet üzerinde sorunsuz bir şekilde City of Zion (COZ) tarafından çalıştırılan aday node yeni consensus node’u olarak seçildi. COZ, NEO projesi üzerine çalışan bağımsız bir grup açık kaynak kodu geliştiricisinden oluşuyor…

Son birkaç ay içerisinde NEO’nun consensus node’ları Hollanda’nın en büyük telekom şirketlerinden birisi olan KPN ve Çin merkezli girişim sermayesi şirketi Fenbushi’ye dağıtılmıştı. Her iki node da şu an test ağında çalışıyor.

NEO’nun yol haritasına göre sırada halihazırda test ağında çalışan KPN var. NEO Vakfı bu yılın sonuna kadar KPN ve diğer ortakları ana ağ consensus node’ları ile oylamayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta şu anki değerinden yaklaşık 10 Dolar daha düşük fiyata alım gören NEO bu yazının yazıldığı anlarda 38.89 Dolardan işlem görmekte…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

“Bitcoin Kurumsal Yatırımcıların Bir Numaralı Gözdesi” Kripto para piyasası 2018 yılında yaşadığı düzeltmeden sonra kurumsal yatırımcıya ve onların piyasaya sokacağı likiditeye güçlü bir şekilde ihtiyaç duyuyor. Element Group analisti Thejas Naval ise bu yatırımların büyük bir çoğunluğunun Bitcoin’e yöneleceğini duyurdu.  Kripto para piyasası...
Serkan Eser 4 Temmuz 2018