Bu Metrikler UNI, YFI ve Diğer DeFi Altcoin’leri Hakkında Ne Söylüyor?

defi altcoin
defi altcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin projelerinin fiyatlarındaki düşüşten milyonların silinmesine rağmen, genel kripto piyasası değeri yine de 1,5 trilyon doların üzerinde duruyor. Bitcoin, 35000 dolar seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor ve yüksek piyasa değerine sahip DeFi projeleri toparlanmaya başladı. DeFi’deki toplam kilitli rakamda (TVL) genel düşüşe rağmen, artan bir yatırım akışı görülüyor.

DeFi odaklı Altcoin projeleri ümit vaat ediyor

TVL ve blockchain gibi fiyat sinyallerini destekleyen çeşitli metrikler bulunuyor. Bunların çok azı fiyat katalizörü olarak ortaya çıkıyor. Her şeyden önce, TVL, DeFi ekosistem bileşenlerinin genel büyümesi için önemli bir bileşen olmasına rağmen, bir anlatıyı desteklemek için kendi başına tam bir ölçüm olarak değerlendirilmiyor.

DeFi projelerinin fiyatı büyük ölçüde Bitcoin ve sosyal medya etkinliği ile korelasyon gibi dış faktörlere bağlı. Ekta Mourya’ya göre yönetişim odaklı kullanım senaryosu birkaç önemli projeyi kapsadığından, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve borç verme protokolleri ile ilgili başka projeler toparlanıyor.  Aktif kullanıcı sayısı, merkezi olmayan borsalardaki işlem hacimleri, borç verme protokollerinde yıllık faiz, borç verme protokollerinde yatırılan miktar ve ödenmemiş kredilerin miktarı gibi metrikler temel metriklerden bazıları. Geçtiğimiz iki ayda UNI, CRV, YFI gibi projeler Mayıs ayının ilk haftasından önce yerel zirvelerine ulaştı. İstisnalar, 19 Mayıs’taki ani çöküşten önce daha yüksek olan SUSHI, RUNE, AAVE ve SNX şeklinde.

19 Mayıs’taki satışın ardından, önde gelen DeFi token’lerinin büyük bir kısmı fiyat ve piyasa değerinde %60’ın üzerinde düşüş yaşıyorlar. 60 günlük süreçte Enzyme, Strike ve Cream Finance ralli yaptılar. Bunlar, piyasa değeri düşük, kullanıcı sayısı diğer üst düzey projelere göre geride olan DeFi projeleri.

altcoin

Yatırımcılar neyi önemsiyorlar?

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere TVL, paralı ve geçici olan sermayeyi izler ve tüm sermaye eşit değildir. Uniswap V3, V2’den daha verimli olmakla birlikte değer olarak daha da yukarı seviyelere çıkarılabilir. Yatırımcılar, yalnızca fiyat isabetlerini ve maksimum değerleri değil, aşağı yönlü korumayı da önemser. Boğa piyasası sırasında, daha fazla trader, işlem ücretlerinden ziyade fiyatları önemsiyor. Ayı piyasasında protokoller, traderları, ayı piyasasında tutmak için yüksek getiriler sunuyor. Mevcut ralli de ister istemez yükseliş anlatısını destekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Metrikler UNI, YFI ve Diğer DeFi Altcoin’leri Hakkında Ne Söylüyor?