Reklamı kapat

Microsoft Başkanı Dijital Para Birimleri Hakkında Konuştu: Banka Değiliz ve Banka Olmak İstemiyoruz

Mesut İnan
Mesut İnan 24 Mart 2021
0 görüntülenme
crypto bitcoin microsoft

Facebook’un eskiden Libra olarak bilinen dijital para projesi Diem üzerinde çalışmasıyla, para veren özel bir kuruluş fikri birçok finansal düzenleyiciyi memnun etmedi. Çoğu, özel stablecoinin finansal piyasalar ve fiat para için bir tehdit olabileceğine inanıyordu.

Hükümet ve Yönetim Vurgusu

Kısa bir süre önce, Microsoft’un Başkanı olarak görev yapan Brad Smith, Bank for International Settlements’ın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansta bu konuda düzenleyicilerin yanında yer aldı. Ona göre, “para arzı” söz konusu olduğunda, yalnızca “halka karşı sorumlu oldukları ve her zaman kamu yararına sahip oldukları” için dijital para çıkaran tek yetkili hükümetlerdir. Ayrıca Smith konuyla ilgili olarak şu yorumları da sundu:

Ben de para basımına katılmamızı teşvik etmenin, istemenin veya talep etmenin büyük bir hayranı değilim. Yüzyıllardır bunu hükümetlerin ellerine bırakan bir hareketin dünyaya daha iyi hizmet ettiğini düşünüyorum.

Düzenleyiciler Diem ve özel olarak verilen stabilcoin fikri konusunda şüpheci kalsa da, proje kriptoyu başlatmak için yeni yaklaşımlarla da karşılaşıyor.

Diem’den sorumlu ekip, bu yıl içinde bir stablecoin piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hedefleri, “milyarlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapı sağlamak.” Ayrıca İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu veya Finma aracılığıyla bir lisans almayı planlıyor. Diem’in ortak yaratıcısı Christian Catalini’ye göre proje, CBDC’lere geçişi destekleyebilir ve küresel saklama bankalarıyla yakın işbirliği yapabilir.

Dijital Paraya Açıkça Muhalefet

Ancak Microsoft Başkanı, Facebook’un Diem gibi projelere şirketin muhalefetini oldukça açık bir şekilde belirtti. Ayrıca şunları söyledi:

Biz bir banka değiliz ve banka olmak istemiyoruz ve banka olan müşterilerimizle rekabet etmek istemiyoruz.

İlginç bir şekilde Smith, yeni teknoloji şirketlerinden ziyade düzenleyicileri destekleyen tek Microsoft yöneticisi olarak kalmadı.

Daha önce, şirketin kurucusu Bill Gates, kendisinin ” Bitcoin tutkunu olmadığını” ve kripto varlığı hakkında tarafsız bir görüşe sahip olduğunu söylemişti. Bu yorumun ardından Gates, o sırada Bitcoin konusunda “boğa güreşi” yaşanmadığını ve düşüş eğiliminin Bitcoin’in yüksek enerji tüketiminden kaynaklandığını vurgulamıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ethereum eth fon coin gray efir knopki buttons keyboard klav
Ethereum Türev İşlemleri ETH Fiyatı Kilit Bir Desteğe Sahip Olsa Bile Yükseliş Eğilimi Gösteriyor Ethereum fiyatı kritik bir destek seviyesine yakın işlem görüyor. Ancak türev verileri, profesyonel traderların kısa vadede daha fazla düşüş beklediğini gösteriyor. Ethereum (ETH) 22 Mart’ta 1.750 $’lık desteği kaybetti. Bu gelişme %7’lik bir kayıp ve 230 milyon...
Mesut İnan 24 Mart 2021