Reklamı kapat

Microsoft Başkanı’ndan “Özel” Dijital Paralara Eleştiri: Para İşleri Hükümetlere Bırakılmalı

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 24 Mart 2021
0 görüntülenme
2020 03 11 image 26

Microsoft Corporation’ın başkanı Brad Smith’e göre, fintech firmalarının özel dijital para birimleri çıkarmakla işi olmamalı.

Bloomberg’e göre Smith, Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından düzenlenen çevrimiçi bir konferansta konuşurken bu sözleri sarf etti. Smith, konuşmasının bir parçası olarak para arzının yalnızca hükümetlerin ve merkez bankalarının himayesi altında olması gerektiğini savundu.

Smith, para işlemlerini kontrol etmek için yalnızca ortak menfaati koruyan kuruluşların bırakılmasının önemli olduğnu söyledi ve ekledi:

“Bizi, para çıkarmaya teşvik etmeye çalışılmasına veya para birimi çıkarmamızın istenmesine sıcak bakmıyorum.”

Smith’in yorumları, sosyal medya devinin Diem projesinin bir katılımcısı olmasıyla Microsoft ve Facebook’u farklı kutuplara taşıyor.

Nitekim, Diem’in 2019’da proje hâlâ Libra olarak adlandırıldığı dönemde hayata geçirilmesi; finansal düzenleyiciler arasında büyük bir heyecan yaratmıştı. Bazı kurumlar, Facebook başlığı altında özel olarak çıkarılan bir stablecoin projesinin egemen para politikası için önemli riskler oluşturabileceğini savunarak dijital para projesini tartışmıştı.

Smith, finansal düzenleyicilerinin yanı sıra şunları söylüyor:

“Yüzyıllardır bunu hükümetlerin ellerine bırakan bir hareketin dünyaya daha iyi hizmet sağladığını düşünüyorum. Banka değiliz ve banka olmak istemiyoruz. Banka olan müşterilerimizle rekabet etmek istemiyoruz.”

Dijital para birimlerini çevreleyen çekicilik, devam eden koronavirüs salgını ve dijital ödeme sistemlerinin daha fazla benimsenmesi çağrıları arasında önemli bir ivme kazanmış gibi görünüyor.

Diem gibi özel stablecoin projelerinin oluşturduğu algılanan tehditlere karşı koymak için, birkaç merkez bankası kendi bağımsız dijital para birimlerini geliştiriyor.

Smith’in para basımından uzak duran fintech firmalarıyla ilgili yorumları, genel olarak kripto para birimleri hakkında önde gelen Microsoft figürlerinin savunduğu olumsuz sayılabilecek duruşla uyumluluk gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

balina
Bitcoin Balinalarından 302 Milyon Dolarlık BTC Transferi! Bitcoin balina gözlemcileri, aynı anda gönderilen yüz milyonlarca dolar değerindeki iki BTC işleminin hareketini izliyor. 22 Mart’ta balina izleme boyu Whale Alert, kaynağı bilinmeyen bir cüzdandan başka bir bilinmeyen cüzdana 141 milyon dolar değerinde 2.490 BTC’nin transfer...
Aslı Dinçer 24 Mart 2021