Microsoft Yoksulluğu Blockchain ile Önleyecek

Egehan Karışman
Egehan Karışman 15 Şubat 2018
1 görüntülenme

“Bu gördüğüm en iyi yoksulluğu bitirecek uygulama olabilir” – Jim Yong Kim, World Bank Group Başkanı

Microsoft Blockchain Tabanlı Merkezi Olmayan Kimlik Saptama Sistemini Geliştiriyor

Microsoft’un cloud kimlik sistemleri hali hazırda binlerce geliştirici, organizasyon ve milyarlarca insana çalışması, oynaması ve daha fazlası için yetki veriyor. Teknoloji devi şu anda resmi olarak tanımlanmış bir kimliği olmayan 1.1 milyar insana blockchain tabanlı merkezi olmayan bir kimlik sistemi hazırlıyor. Çalışmalar çoktan başladı, şirket ID2020 birliğine katıldı – küresel bir kamu-özel ortaklığına kurucu üye olarak. Merkezi olmayan depolama sistemlerinin incelenmesi, anlaşma protokolleri, blok zincirleri ve gelişmekte olan çeşitli standartlar Microsoft’un blockchain teknolojisinin ve protokollerin Merkezi Olmayan ID’ler için tam tamına uygun olduğuna inanmasına neden oldu.

Microsoft Identity Division program yönetimi müdürü Alex Simons Pazartesi günü şirketin websitesinde yazdığı bir blog yazısında “Geçtiğimiz 12 ay içerisinde yeni digital kimlik türleri ve kişisel mahremiyet, güvenlik ve kontrolü sağlamak amacıyla tepeden tırnağa tasarlanmış kimlikler yaratmak amacıyla Blockchain (ve diğer dağıtılmış hesap defteri teknolojileri) kullanan bir takım kuluçkaya yatmış fikirlere yatırım yaptık.” açıklamasını yaptı.

Milyarın Üzerinde İnsana Hizmet

Şirket bu amaçla $1 milyon bağışladı ve güvenli, taşınabilir bir dijital kimliğin geliştirilmesi ve hükümetler ve acenteler arasında uygulanmasına yardımcı olmak amacıyla kaynak ve uzmanlık taahhüdü sözü verdi. Microsoft ve ID2020 birliği ilk başta göçmen nüfusun, hizmet ve temel haklardan mahrum bırakılan, tanınmış bir kimlik eksikliğinin kurbanlarına hitap etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, insan kaçakçılığı da dahil olmak üzere şiddete ve sömürüye karşı da savunmasızlar.

Microsoft bu kimlik boşluğunu kapatmaya niyetli. Dahası, doğru ve erişilebilir bir ID sistemi modern sosyal, yasal, idari ve finansal dünyalara katılımı sağlıyor. Bu sistem aynı zamanda izlenebilirlik, yönetim ve geliştirme yardımının en çok ihtiyacı olanlara yöneltilmesinin sağlanması için de gerekli.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Finans Uzmanından Felaket Tahmin: Bitcoin Bu Diplere Gidiyor!
Bitcoin Lightning Network’ün Ana Ağı 500 Noktayı Geçti! Lightning Network’ün ana ağı 500 düğümden(node) fazlasına genişledi. Test ağının uygulamaları ise artık BitcoinCash’ten daha çok düğümü kapsıyor. Ana ağ güvenliğinin dayanıklılığına karşı olan şüphelere rağmen, 566 ana ağ ve 1720 düğümlük şaşırtıcı değerlere ulaşmasıyla giderek artan...
Burak Can Senyelli 15 Şubat 2018