IRS: Kripto Paralar Mutlaka Vergilendirilmeli

1 görüntülenme

Milli Gelirler İdaresi (IRS) – ABD’nin Kongre tarafından çıkarılan Milli Gelirler Yasası’nı yöneten vergi toplama kuruluşu – bir kez daha vergi mükelleflerine dostça bir hatırlatmada bulunarak kriptopara işlemlerinden kazanılan gelirlerin gelir vergisi beyannamesine tabi olduğunu söyledi.


VERGİ UZMANLARI UYARIYOR

Geçtiğimiz Cuma günü, IRS resmi sitesinde kriptopara işlemlerine yönelik vergi kurallarına bir hatırlatmada bulundu.

Duyuru ayrıca sanal veya dijital para olarak da bilinen kriptoparaların hukuken aynı diğer varlıklar gibi vergiye tabi tutulabileceğini söylüyor. Hem vergi mükellefleri hem de düzenleyicilerinin IRS Duyuru 2014-21’de açıklanan ilkelere sadık kalması bekleniyor.

IRS vergi mükelleflerine ayrıca “kriptopara işlemlerinin gelir vergisini düzgün bir şekilde bildirilmezse bu işlemler denetlenebilir, ve eğer uygunsa para cezası ve faiz uygulanabilir” açıklamasını yaptı.

IRS Stymied Over American Cryptocurrency Traders' Reluctance to Report Earnings

Yüksek miktarda kriptoparalarla iştigal edenler de eğer düzgün bir şekilde kriptoparadan gelen gelirlerini bildirmezlerse yasal takibata tabi tutulabilirler. IRS’in yaptığı duyuruda:

Suçlamalar vergi kaçırma ve yanlış vergi beyannamesini içerebilir. Vergi kaçırma suçunda bulunanlar beş yıla kadar hapis veya $250,000’e kadar para cezasına çarptırılabilirler. Yanlış vergi beyannamesinde bulunanlar ise üç yıla kadar hapis ve yine $250,000’e kadar cezasına çarptırılabilir.

KRİPTOLAR BİRER PARA BİRİMİDİR VE VERGİLENDİRİLEBİLİR

Kriptopara karşıtları Bitcoin ve diğer kriptoparaların isimlerinin aksine birer para olmadığını savunuyor, ancak IRS vergi mükelleflerine dijital paraların birer para birimi olduğunu söyledi:

Sanal paralar, genel tanımına bakarsak, bir ülkenin geleneksel para birimleriyle aynı işleve sahip varlıkların dijital temsilidir.

Bununla birlikte IRS kriptopara işlemlerinin takip edilmesinin özellikle geleneksel fiat paralara kıyasla oldukça zor olduğunun farkında. Yine de kuruluş, radardan kurtulmaya çalışanları şu şekilde uyarıyor:

Şu anda mevcut olarak bilinen 1,500 kriptopara var. Kriptopara işlemlerinin takip edilmesinin zor olması ve tabiatı gereği sözde anonim bir tarafının olması nedeniyle, bazı vergi mükellefleri gelir vergilerini IRS’den saklamaya çalışabilirler.

IRS Tax Form 1040

Vergi tahsildarlarının gözünde kriptoparaların yalnızca dijital paralar değil, aynı zamanda birer mülkiyetler. IRS’ın yaptığı açıklamda:

Duyuru 2014-21, ABD federal vergi amaçları bakımından sanal paraların birer mülkiyet olarak işlem gördüğünü öngörüyor. Mülkiyet işlemlerine uygulanan genel vergi prensipleri sanal paralara da uygulanabiliyor.

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dash Nedir ve Bitcoin’in Hangi Sorunlarına Çözüm Buluyor? Son aylarda tüm dünyayı adeta kasıp kavuran bitcoinin birkaç konuda yetersiz kaldığı bir takım geliştiricilerin gözünden kaçmamış ve bu eksiklikleri giderebilecek yeni coinler yaratılmıştı. Dash, o coinlerden bir tanesi ama kendisini  bitcoinden sonra ilklerin coini olarak tanımlamak yanlış olmaz çünkü Dash birçok farklı...
Ad Soyad 25 Mart 2018