Reklamı kapat

Milyarder Yatırımcının Bitcoin Ticaret Bankası Kanada Borsasında İşleme Açıldı

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 3 Ağustos 2018
0 görüntülenme

Azalan yatırımcı ilgisi ve düşen fiyatlara rağmen kripto odaklı ticaret bankası Galaxy Digital Çarşamba günü Kanada Borsası’nda işlemlere başladı.

Borsa, Toronto’nun TSX Menkul Kıymetler Borsası’nda GLXY hisse senediyle 2.75 Kanada dolarından açıldı. İlk bir saat içinde hisselerde %20 düşüş görüldü ve saat 1:48 olduğunda 1,98 Kanada dolarından işlem görüyordu.

Eski Goldman Sachs macro tüccarı Michael Novogratz firmayı Kasımda, bitcoin 20.000’dolarlık rekorunu kırmadan önce açmıştı. Kanada’nın ilk finansal açıklamasına göre ilk çeyrekte firma 134 milyon dolara ulaştı. Manhattan merkezli firma dijital varlıklarda 13,5 milyon dolar ve 85,5 milyon dolar bilinmeyen şekilde yani toplamda 103,3 milyon dolar kaybetti.

Kanada’lı yöneticiler firmanın açılışını 8 ay erteledi ve bu sürede bitcoin nerdeyse yarı ya düştü.  Coindesk verilerine göre Ocakta firmanın gizli bir oturumla hisselerini satmasından beri bitcoin kabaca %50 düşüş yaşadı.

Geçen hafta açıklamada Novogratz bankasının Kanada Menkul Kıymetler Borsasında listelenmesi konusunda farklı bir yol izlendiğine dikkat çekti: öncelikle Kanada’lı kripto girişimi Coin Capital’ı satın alındı ve Kanada’lı tabela şirketi Bradmer Pharmaceuticals ile birleştirildi. Firma ardından Galaxy Digital Holdings Ltd diye adlandırıldı ve 70’den fazla çalışanı var.

Bitcoin’in düşüşüne rağmen Novogratz BNN Bloomberg Television’a verdiği röportajda kamulaşmanın doğru bir hareket olduğunu söyledi.

“Şimdi bildiklerimi daha önce bilseydim, yani kripto piyasalarının böylesine kendinden geçeceğini ve bunun bu kadar uzun süreceğini bilseydim bir sene veya biraz daha fazla özel kalmayı tercih ederdim.” diye ekledi Novograt ve cümlelerini böyle tamamladı; “Ama bunun bir hata olduğunu düşünmüyorum.”.

Fortress yatırım fonu eski yöneticisi Galaxy’nin elbet Hong Kong, Frankfurt ve Londra’da “küresel olarak işlem görmesini” planladığını söyledi.

Novogratz CNBC’ye kasımda bitcoin’in 2018 sonunda en azından 40.000 dolara ulaşacağını söylemişti. Bu hafta 434 dolar civarında seyreden ethereum’un ise 1,500 dolar olacağını söylemişti.

CNBC-Kate Rooney

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dünyanın En Büyük Borsasından İddialı Bitcoin Hamlesi Bitcoin’in ana akım para birimine dönüşmesi yolunda önemli bir adım atılıyor. Wall Street’in ve dünyanın bir numaralı borsası New York Menkul Kıymetler Borsasının (NYSE) ana şirketi ICE Bitcoin odaklı bir girişime imza atacağını resmen duyurdu. Intercontinental Exchange (ICE), bugün yaptığı...
Serkan Eser 3 Ağustos 2018