Milyarderden, Altın ve Kripto Yorumu: Bu 2 Coin Portföyümde!

Zeki Uyanık
Zeki Uyanık 6 Aralık 2021
11 görüntülenme
bitcoin 5

Yatırımcıların Bitcoin ve altın konusundaki tartışması devam ediyor. Amerikan ekonomisi işgücü ve arz kıtlığıyla boğuşurken, ülkenin merkez bankası “yüksek enflasyon risklerinin arttığını” açıkladı. Ve bir kez daha, yatırımcılara yükselen enflasyona karşı koruma sağlayan, Bitcoin gibi kripto para birimleri sorunu tartışmaya açıldı. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Fiyatı İçin Sırada Bunlar Var!

Altın mı Bitcoin mi?

Yakın tarihli bir Bloomberg etkinliğinde konuşan Starwood Capital Group Yönetim Kurulu Başkanı Barry Sternlicht, yalnızca “para basan” bir dünyada yatırımcılar için akıllı bir hedge olarak kripto para birimlerini öne çıkardı. Ayrıca, emtialar üzerinde enflasyonist baskının oluşması konusunda ABD Fed’e yönelik olarak benzer endişeleri dile getirdi. Şirketi 100 milyar doları aşan varlıkları yöneten yatırımcı, net değerinin yaklaşık %2-3’ünün en üst düzey Bitcoin ve Ethereum‘u içeren dijital varlıklara yatırıldığını da ortaya koydu. Yatırımcı devamla: “Sıfıra giderse, bana zarar vermez” ifadesini kullandı. Milyarder kripto pazarı konusundaki görüşenlerini detaylandırdı. Yatırımcı diyor ki:

BTC’ye sahip olmamın nedeni, ABD hükümetinin ve Batı yarımküredeki her hükümetin şimdi ve sürekli para basmasıdır. Ve bu sınırlı bir miktardır ve küresel olarak alınıp satılabilir ve Nijerya’da veya… Bolivya’da veya herhangi bir yerde insanlar itibari para birimlerine sahip olabilir, dünyanın altının ikamesi olarak kabul ettiği bir şeye geçebilirsiniz.

Türk Bitcoin Borsasında İlginç Olay

Bununla birlikte, herkes Bitcoin’i tarihi ve sonsuz altına tercih etme konusunda hemfikir değil gibi görünüyor. Geçenlerde Economic Times’a konuşan Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius, kripto para birimlerinin yalnızca “spekülasyon” ve “inanç” temelinde değer verildiği için bir varlıktan çok bir din olduğunu belirtti. Trader dedi ki: “Bitcoin veya kripto paralar din sınıfındadır. Başkaları sizin gibi inanırsa yükseleceklerine dair bir inançtır, aksi takdirde bu bir yatırım değildir. Para kazandıran, temettü ödeyen, bir şeyler üreten bir şey değil.”

BTC hedge için makul mu?

Mobius’a göre altın, “sadece bir para birimi değil, aynı zamanda endüstriyel amaçlar için de kullanılabilir.” Altın, bakır veya diğer metallere göre üstün bir iletken olarak kabul edilir ve bu nedenle elektronik üreticileri tarafından tercih edilir, ancak yüksek fiyatı, kullanımını caydırır. Analist şunları söyledi: “Bu yüzden kripto para birimlerinin uygulanabilir yatırımlar kategorisinde olduğunu düşünmüyorum. Onunla oynayabileceğiniz, eğlenebileceğiniz bir spekülasyon ama bunu bir yatırım olarak düşünmeyin.” Uzun süredir Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, bugün erken saatlerde kripto para biriminin enflasyon riskinden korunma kapasitesini değerlendiren bir de tweet attı.

Borsaya benzer şekilde, kripto para piyasası da bugün kırmızıda işlem görüyor ve Bitcoin de dahil olmak üzere tüm büyük tokenler geçtiğimiz gün, değerlemelerinin %15-20’sini kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

5
Solana Kurucusu, Bu Altcoin’e İşaret Etti ve Metaverse Öngörülerini Paylaştı! Bir Solana kurucu ortağı, metaversenin “zaten burada” olduğunu ve kripto para birimlerine onu daha iyi hale getirme fırsatı vereceğini söylüyor. Solana kurucu ortağı, metaversenin kripto para birimlerine internet reklam platformları gibi “bozuk” iş modellerini yok etme şansı...
Zeki Uyanık 6 Aralık 2021