Ünlü Milyarderden Bu Altcoin İçin Dava: Milyonlar Çalındı!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
403 görüntülenme
Ünlü Milyarderden Bu Altcoin İçin Dava: Milyonlar Çalındı!

Milyarder teknoloji kurucusu Ryan Breslow, gelişmekte olan bir altcoin projesi Movement DAO’ya ait milyonlarca doların çalındığı iddiasıyla ilgili yasal bir savaşa kilitlendi. 2014 yılında başarılı ödeme şirketi Bolt’u kuran Breslow, daha önce federal banka dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlarından hüküm giyen ve yeni girişimi tasarlaması için 2021’de işe aldığı bir geliştiriciye dava açıyor.

Altcoin projesinin kuruluşu ve dolandırıcılık iddiası

Ryan Breslow, kripto girişimcileri ve davacı arkadaşları Alex Fine ve Jon Gordon ile birlikte 2021’de Movement  DAO (‘merkezi olmayan otonom organizasyon’) fikrini ortaya attı ve bunu sosyal etki nedenlerini finanse etmek için topluluk tarafından yönetilen bir platform olarak tasavvur etti. Ortak bir amaç veya hedef etrafında toplanmak için Blockchain tabanlı yönetişimi kullanan diğer DAO’lar gibi, Movement üyeleri de fonlara katkıda bulunacak ve bunların nasıl harcanacağını oylayacaktı. Breslow, DAO’nun Black Lives Matter gibi sosyal hareketlerin bir BLM tokeni aracılığıyla bağış toplamasına veya Miami’nin South Beach sakinlerinin Dogecoin temalı bir köpek parkına kitlesel fon sağlamasına yardımcı olabileceğini öne sürdü. GoFundMe ve geleneksel STK’ların yerine toplulukların liderleri sorumlu tutmasına izin verecek ‘güvenilir olmayan bir fonlama’ platformu getireceğini umuyordu.

Bu Ocak ayında piyasaya sürülmesi planlanan Movement DAO, görünüşe göre kendi kara deliği içinde kayboldu. Discord sunucusuna artık erişilemiyor ve geçen Ağustos ayından beri tweet atmadı. Breslow tarafından geçen ay Florida Güney Bölge Mahkemesinde yapılan bir şikayete göre, altcoin projesinin tohum finansmanının üçte ikisinin haydut geliştirici tarafından çalındığı iddia ediliyor. DAO’nun kurucu ortaklarının katkıda bulunduğu 16 milyon dolardan fazla (toplam varlıklarının %97’sinden fazlası) bugün sadece 5,5 milyon doları kaldı. Paranın çoğu Breslow, Fine ve Gordon tarafından sağlandı. Avukatlarına göre, diğer tüm DAO topluluğu üyeleri tarafından yaklaşık 300.000 dolar yatırım yapıldı.

‘Kısacası, krallığın anahtarlarını çaldın ve sahiplerini kapı dışarı ettin’

Breslow, Fine ve Gordon’un avukatları, Şubat ayında suçlanan geliştirici Mark Phillips’e bir mektup yazdı. Hırsızlık ve zimmete para geçirme iddiasında bulunan bir ihtarnamede, “Kısacası, krallığın anahtarlarını çaldınız ve sahiplerini kilitlediniz” denildi. Ayrıca, “Sabıka sicilinizi yakın zamanda öğrendiğimize göre, suç dolandırıcılığı kanunlarına aşina olduğunuzu anlıyoruz” diye eklediler.

Davacılar, Phillips ile Temmuz 2021 civarında görüştüklerini ve onun Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu için güvenlik iznine sahip bir kodlama mühendisi olarak iddia edilen deneyiminden etkilendiklerini iddia ettiler. Phillips’e ait gibi görünen bir web sitesi şu anda onun Blockchain yönetişimi ve ‘SEC raporlaması’ konusundaki uzmanlığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Philips’in Nitoj Law’dan avukatı Nitoj Singh, yaptığı açıklamada Breslow’un ‘anlamsız’ iddialarını reddetti. Singh, “Bay Breslow’un, Bay Phillips ve diğerlerini altı yıllık bir taahhüt vaatleriyle çabaya katılmaya ikna ettikten sonra, Movement’a ‘rug-pull’ çalışması talihsizlik. Ama Movement ayrı bir varlık, Bay Breslow’un kişisel serveti değil ve kendi mali sorunları ne olursa olsun, kişisel iradesini DAO’ya empoze edemez,” dedi.

Breslow ve avukatı, yorum talebine yanıt vermedi ve Phillips’i işe almadan önce hangi durum tespiti yapıldığı (eğer varsa) açık değil. SEC, önceki istihdamıyla ilgili sorulara yanıt vermedi. Ancak Phillips için basit bir Google araması, teknoloji uzmanının 2010 yılında ABD’nin Washington Batı Bölgesi Savcısı tarafından dört adet telsiz dolandırıcılığı, iki adet kara para aklama ve ardından tersine çevrilen bir adet posta dolandırıcılığından mahkum edildiğini ortaya çıkarırdı.

Altcoin

Phillips’in 2013’te erken tahliyesi ile Movement DAO’ya girişi arasında geçen sürede ne yaptığı belli değil. 2020 itibariyle, danışmanlık hizmetlerinin reklamını yapıyordu ve kendisini ‘fiziksel ve mecazi olarak düğmelere basan biri’ olarak tanımlıyordu. DAO’nun kurucu ortakları, proje üzerindeki çalışmalarının ilk birkaç ayının sorunsuz geçtiğini söylüyor. Phillips, beş kişinin herhangi bir bağış fonunun transferini onaylaması gereken yedi kişi için yetkilendirilmiş çok kullanıcılı bir cüzdan oluşturdu. Ayrıca imza sahiplerinin bunu yapmasına izin verecek yetkilendirme tokenlerini de verdi.

“Bize güvence verdi, ancak…’

Ancak davacılar, Phillips’in sessizce altcoin projesi üzerindeki gücünü pekiştirdiğini iddia ediyor. Phillips ‘güvenilir olduğuna defalarca güvence verdiği’ için yetkilendirme tokenlerini teslim etmeye ‘teşvik edildiklerini’ söylüyorlar. Örneğin Breslow, Phillips’in DAO’nun web sitesinde cüzdanı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak değişikliklerle karşı karşıya kaldığında, “hiç kimsenin onları okumadığını belirterek tekliflerin herhangi bir yetkisi olduğuna inanmadığına dair güvence verdi” diyor.

Davacılar ayrıca, Phillips’in DAO adına tuttuğunu iddia ettiği, kendini ‘kriptodan anlayan bir hukuk firması’ olan Dao-lawfirm.eth’den alıntı yapıyor. Şikayet, Philips’in Dao-lawfirm.eth’e ‘ertelenmiş yasal ücretler’ için yaklaşık 390.000 dolar ödemeyi teklif ettiğini iddia ediyor. Dao-lawfirm.eth web sitesinin arşivlenmiş versiyonları, Phillips’i ABD hükümetine karşı açtığı dolandırıcılık davasında savunan avukat Reed Yurchak’ın adını gösteriyor. Web sitesinin şu anki sürümünde Yurchak’a veya yasal hizmet sağlamaya ilişkin herhangi bir referans bulunmuyor. Breslow’un avukatı, Dao-lawfirm.eth’in yalnızca Phillips tarafından kullanılan bir takma ad olduğunu iddia ediyor.

Altcoin

Breslow ve yatırımcıları, sonunda Phillips’in DAO’nun başlatılmamış oylama platformuna sunduğu ve onları Aralık 2022’de kapatması için zorlamaya iten bir dizi teklif karşısında ürktüler. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Phillips’in sermayeyi iade etme çağrılarını görmezden geldiği, Breslow’un oy haklarını elinden aldığı ve kabaca 2,9 milyon doları kendisine veya Şubat 2023’te proje üzerinde çalışması için tuttuğu davalı Benjamin Reed gibi ortaklarına ait olduğu iddia edilen hesaplara aktarmadan önce kontrolü altındaki bir DAO hesabına çeşitli kripto para birimlerinde en az 8,8 milyon dolar aktardığı iddia ediliyor. Forbes tarafından incelenen işlem geçmişleri, bu fonların gerçekten taşındığını ve nihayetinde Ethereum Blockchain alan adları aracılığıyla sanıklara bağlı hesaplara aktarıldığını gösteriyor.

Altcoin projesi şu anda ne durumda?

Breslow, Phillips’in sabıka kaydını ancak yetkisiz transferler konusunda onunla yüzleştikten sonra keşfettiğini iddia ediyor. Ayrıca, DAO’nun yetkilendirme anahtarlarının iade edilmesi talebi reddedildi. Bu anahtarlar, kurucu ortakların DAO’nun güvenli cüzdanına onlar olmadan erişebilmelerinin tek yolu olduğundan, etkili bir şekilde kilitlendiler. Dava, Phillips’in DAO’daki erken değişikliklerin, projenin destekçilerine harcamaları belgeleme ihtiyacı duymadan parayı taşıma yetkisine sahip olduğu anlamına geldiğini iddia ettiğini ileri sürüyor.  

Breslow’un Phillips ve DAO’nun kalan varlıkları üzerinde geçici bir yasaklama emri uygulaması için 16 Mart’ta bir duruşma planlandı. Breslow’un Ellis George Cipollone O’Brien Annaguey’den avukatı Christopher Berg, bir yeminli ifadede, Phillips’in çalınan tokenleri aklamak için anonim kripto cüzdanları ve küçük transferler kullandığı için DAO’dan yapılan transferlerin izini sürmenin giderek zorlaştığını iddia ediyor.

Mahkeme dosyalarında kendisini Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları’nda ikamet eden biri olarak tanımlayan Breslow, şirketin değeri 11 milyar dolar olan 355 milyon dolarlık bir raunt topladıktan sonra Ocak 2022’de Bolt’un CEO’su olarak geri adım atarak yönetim kurulu başkanı oldu. Ayrılışı, ödeme rakibi Stripe ve başlangıç ​​​​hızlandırıcısı Ycombinator hakkında tartışmalı bir Twitter rantı yayınlamasından sadece iki gün sonra geldi.

Movement DAO’nun, hayırsever bağış dünyasına Blockchain tabanlı hesap verebilirliği getirmek için eşit derecede yüce hedefleri vardı. Ancak sözde Phillips’in elinde olan altcoin projesi ve Movement’ın kaderinin bir mahkeme savaşına bağlı olması nedeniyle, şimdilik Breslow’un halka açık hayırseverliği, Miami, Los Angeles ve New York’ta ücretsiz dans dersleri veren, benzer gibi görünen ancak daha az iddialı, kar amacı gütmeyen The Movement ile sınırlı görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin Piyasada Çığır Açabilir: 10x'lik Büyüme!
Bu Altcoin Piyasada Çığır Açabilir: 10x’lik Büyüme! IOTA, sağlık endüstrisi, enerji endüstrisi vb. dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde farklı kullanım durumlarına sahip. Bu doğrultuda altcoin projesi, emtia piyasasını sorumlu bir şekilde dünya piyasasına getirmede büyük bir rol oynayabilir. Bu arada, raporlara göre IOTA, geçen...
Vural Erkan 3 hafta önce