Ölen Milyarderin Bu Kripto Paraları Çalındı!

198 görüntülenme
Ölen Milyarderin Bu Kripto Paraları Çalındı!

Mahkeme belgeleri, oyun devi Nexon’un merhum kurucusu Kim Jung-ju’nun kripto para cüzdanının hacklendiğini gösteriyor. Bunun sonucunda 6,7 milyon dolardan fazla kripto para kayıp.

Nexon’un eski CEO’su Kim Jung-ju’nun kripto cüzdanı hacklendi

Oyun devi Nexon’nun kurucusu Kim Jung-ju, geçtiğimiz Şubat ayında 54 yaşında hayatını kaybetti. Nexon, Güney Kore oyun endüstrisinde NCSoft ve Netmarble ile birlikte “üç N”den biridir. 2005 yılında, genel merkezini Seul’den Tokyo’ya taşıdı. Daha 2011’de Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açıldı.

Şimdi, merhum kurucunun borsa cüzdanlarında şüpheli işlemler tespit ortaya çıkıyor. Hack saldırısı, SIM kartlar üzerinden gerçekleştiriliyordu. Yerel medya kuruluşlarının bildirdiğine göre bir kişi, Kim’in mobil SIM kartını ele geçirmeyi başardı. Daha sonra Jung-ju’nun Güney Koreli kripto para borsası Korbit’teki hesabından Bitcoin, Ethereum ve diğer tokenleri çekmek için kişisel bilgilerini kullandı.

Bu esnada Korbit, bir dizili şüpheli işlem tespit ettiğini ve yerel polisle irtibatta olduklarını bildirdi. Belgelere göre, Seul Doğu Bölge Mahkemesi, kimliği gizli tutulan 39 yaşındaki bir adamı, bu yılın Mayıs ve Haziran ayları arasında Kim’inki de dahil olmak üzere 15 kurbanın SIM kartlarını yasa dışı bir şekilde kopyalamaktan mahkum etti. Kim’in Şubat ayında ABD’de ölümünün ardından, zanlı Kim’in hesabını hackledi ve 27 kez kripto para çaldı. Bunların içinde Bitcoin ve Ethereum’da yer alıyor.

Raporlara göre, saldırganlar şu anda Kim Jung’nun cüzdanından 6,7 milyon dolardan fazla kripto çaldılar. Mahkeme, yakalanan zanlıyı altı yıl hapis ve 600 milyon won para cezasına çarptırdı. Ayrıca zanlının 8.51 milyar won’u iade etmesini emretti.

Hacker mafyadan yardım aldı

Mahkeme ayrıca bilgisayar korsanına toplam 6,7 milyon doları Kim’in malikanesinin üyeleri olduğu düşünülen “üç başvuru sahibine” geri ödemesine hükmetti. Ancak savcılıktan bir yetkili, Kim’in cüzdanlarına yapılan baskınlardan kaynaklanan “zararların” “henüz tam olarak giderilmediğin” karar verdi. Mahkeme ayrıca bilgisayar korsanının “çete” suç ortaklarıyla çalıştığını da paylaştı. Bununla birlikte, bu kişilerin bilgisayar korsanına SIM klonlama teknikleri hakkında bilgi verdiğini aktardı.

Depresyondan muzdarip olan Kim, Şubat ayında Hawaii’de tatildeyken aniden hayatını kaybetti. Öldüğü sırada Güney Kore’nin en zengin üçüncü kişisiydi ve tahmini net değeri yaklaşık 10,7 milyar dolardı.

Bu Kripto Para Şirketine Saldırı: Yüklüce Coin Çalındı!

Kim’in imparatorluğu, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Güney Koreli oyun devi Nexon’u içeriyordu. Tutkulu bir kripto savunucusu olan Kim, Korbit’in satın alınmasını da denetledi. Platform, Güney Kore’nin ilk kripto borsasıdır ve hala en büyüklerinden biridir. Ayrıca Avrupa’nın en eski kripto platformu Bitstamp’ı satın aldı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere şirketi, 2021’de kripto paralar için önemli adımlar attı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptonews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Para Borsası, 8 Ocak’a Kadar Süre
Dev Kripto Para Borsası, 8 Ocak’a Kadar Süre Verdi! Kripto para borsası Gemini’nin kurucularından Cameron Winklevoss, Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert’a 8 Ocak’a kadar süre verdi. İki şirket arasındaki gerilim, Genesis’in borçlarına dayanıyor. Kripto para şirketleri restleşiyor Gemini, %8’e kadar faiz sunan Earn programının para çekme...
Buğra Çağlar 1 ay önce