‘Milyonerler Doğuracak’ Denilen Altcoin Bu: 1.104x Yaptı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
1.203 görüntülenme
Milyonerler Altcoin 1.104x Yaptı

Dogecoin, Solana ve Cosmos gibi kripto paralar, pratikte değersiz olmaktan fırlayarak piyasa liderlerine dönüştüler. Bu yazıda, 1.104x’lik performansıyla Binance’in tarihi İlk Borsa tekliflerinden (IEO) biri olan altcoin projesinin yol haritasına göz atalım.

Binance listesinden 1.104x’lik performansıyla fırlayan bu altcoin daha fazlasına hazırlanıyor

İlgili altcoin Polygon (MATIC), Binance’en tarihi İlk Borsa tekliflerinden (IEO) biriydi. Ancak, piyasa koşullarına ayak uydurarak 1.104x’lik performansının ardından ATH seviyesinden %55 eridi. Mart 2023, zkEVM olayının ortaya çıkmasıyla MATIC altcoin için büyük bir ay olacak. Neden bu kadar önemli? Bunun yanı sıra, çok yakında fiyat patlamasına yol açabilecek başka neler yapıyor? Cevaplayalım.

zkEVM Polygon’a geliyor

27 Mart, Polygon’un zkEVM’si mainnet lansman tarihi olacak. zkEVM, Ethereum’u ölçeklendirdiği ve güvenlikten ödün vermeden Ethereum’da yapılan işlemleri daha hızlı ve daha ucuz hale getiriyor.

Şu anda Polygon, Optimisim, Arbitrum gibi diğer Blockchain’lerle yoğun bir rekabet içinde. Ancak zkEVM mainnet lansmanı ile Polygon, hepsini yenmeyi ve Ethereum’un birincil ölçeklenebilir sistemi olmayı umuyor.

Basitçe ifade etmek gerekirse, bu hareketle Polygon, işlem süresini ve ücretlerini büyük ölçüde azaltacak olan yerleşim için Ethereum’a gruplamadan önce off-chain işlemleri doğruluyor. Polygon, son 6 aydır zkEVM testnet ağını tüm zor koşullar altında test etti. Bu nedenle, Uniswap ve Aave gibi DeFi mavi çiplerinden daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

Ağ metrikleri yükseltme hakkında neler söylüyor?

En son Polygon zkEVM testnet denetim raporuna göre, Uniswap’te Polygon zkEVM kullanarak tek bir işlem sağlamanın maliyeti oldukça düşük ve kabaca 0,0019 dolara mal oluyor. Nu nedenle Polygon’un zkEVM mainnet lansmanı tüm Blockchain alanı için devrim niteliğinde bir olay olarak görülüyor.

zkEVM çevrimiçi olduğunda, hem Ethereum’a, hem de diğer EVM chain’lere ve Polygon’a yardımcı olacak. Tüm bunlar MATIC’i daha değerli hale getirebilir ve fiyat artışına yol açabilir. İşte bu yüzden balinalar yoğun bir şekilde MATIC biriktiriyor.

Altcoin balinaları Polygon’u çok seviyor

Ocak ortasından Şubat ortasına kadar geçen 4 haftada, mevcut Polygon balinaları cüzdanlarına yüklendi. On-chain aracı olan Santiment, 4 haftalık dönemde halihazırda 10 milyon ila 100 milyon MATIC yüklü olan devasa MATIC balinalarının biriktirdiğini söylüyor. Balinalar 4 hafta boyunca 55 milyon MATIC satın aldılar. Bu nedenle, bir kurucunun, geliştirme ekibinden birinin veya erken bir yatırımcının içeriden birinin bu balina grubu arasında olma ihtimali yüksektir.

Polygon, çoğu metrikte piyasanın en büyük token’i olarak karşılanıyor

Polygon hakkında önemli konulardan biri iyi tokenomiklere sahip olmasıdır. Bunların bir kısmı için şu maddeleri sıralayabiliriz:

  • Ekip ve danışmanlar, toplam tokenlerin yalnızca %20’sine sahip. Bu neredeyse her altcoin projesinden daha düşük. Ayrıca, ellerindeki MATIC’in bir kısmını sattıklarında bile MATIC’in büyük bir fiyat düşüşü görmemesini sağlıyor.
  • Düşük arz nedeniyle yapay ralliler yok. 10 milyarlık toplam arzın 9 milyardan biraz fazlası zaten piyasada.
  • Polygon’un sahip olduğu farklı L2 çözümlerinin her biri MATIC kullanıyor. Bu da MATIC için doğal olarak daha fazla kullanım alanın açıldığı anlamına geliyor.

Kriptokoin.com olarak Polygon’un geçen yıldan bu yana tamamladığı üst düzey ortaklıklarına bu yazıda yer verdik. MATIC yazım sırasında piyasa değerine göre 8.sırada 1.25 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Amazon ve Huawei Haberiyle Bu 5 AI Coin Fırladı!
Amazon ve Huawei Haberiyle Bu 5 AI Coin Fırladı! Kripto para piyasasında son zamanlarda yapay zeka odaklı AI coin projelerine olan ilgi giderek arttı. Bu da AI coin projelerinin fiyatlarına yansıdı ve bazı coinler kripto ayı piyasasına rağmen üç haneli fiyat artışları gördü. Bugün de önde...
Vural Erkan 3 hafta önce