MIT Araştırmacıları Akıllı Kontrata Sahip Bitcoin Lightning Ağı Geliştiriyor!

Google News

Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları ölçeklendirme çözümlerine daha fazla karmaşıklık katmak için Lightning Network akıllı kontratları uygulamaya çalışıyor.

MIT’nin Dijital Para Girişimi ölçeklendirme çözümü için modelleme yapmaya Bitcoin ağının daha iyi ve daha komplike bir ölçeklendirmeye sahip olması için akıllı kontratlara izin verilmesi ve daha sonra belirli koşullar altında satın alma emirleri ve transfer fonlarının belirlenen şartları gerçekleştirmesi amacıyla 2015’te başlamıştı.

Akıllı kontratlar işlemleri bitcoin fiyatı ya da döviz kurunun belirli bir seviyeye ulaşması gibi harici etkinliklere dayalı olarak gerçekleşecek. Araştırmacı Alin S. Dragos ve Tadge Dryja bir prototip ortaya çıkardı. Bu prototip verileri akıllı sözleşmeye aktaran bir varlık görevi görüyordu. Bu kod ABD Dolarının fiyatını satoshiye çevirip akıllı kontrata aktarıyordu.

CoinDesk’e konuşan Dragos bu konu hakkında şunları söyledi:

“Biz bunu bağımsız bir özellik olarak kendi lightning networkümüze inşa ettik. En iyi olacağını düşündüğümüz verileri seçtik, Amerikan Dolarını, ancak bu herhangi bir veri olabilir; bir hisse senedi bile…”

Dragos prototipin halen test aşamasında olduğunu ve henüz tam olarak hazır olmadığını söylerken yeni modelin Bitcoin’i daha iyi ölçeklendirebileceğini söyledi.

Dragos:

“Bizler Lightning Network’e güveniyoruz. Bitcoin iyi ölçeklendirilemiyor. Bunun üzerine daha iyi bir şeyler olmalı dedim ve araştırmalar Lightning’in daha iyisini yaptığını gösterdi. Lightning ölçeklendirebilmenin en iyi yolu.”

Dragos ayrıca Ethereum’un script dilinin Bitcoin’den çok daha zengin olduğunu kabul etti ve ardından “İnsanlara akıllı kontrat dediğinizde genellikle akıllarına Ethereum geliyor.” diye ekledi. Ancak Dragos aynı şeyin doğru şartlar altında Bitcoin ile de başarılabileceğini düşünüyor.

“Bu pek geliştirici dostu değil çünkü Bitcoin o yöne gitmiyor ancak bunu kullanabilirsiniz. Biraz yaratıcı olmalısınız.”

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku