Reklamı kapat

Moldova Teknik Üniversitesi Bu Yaz Kripto Para Destekli Güneş Enerjisini Kullanabilir

Mert Kaya
Mert Kaya 19 Mayıs 2018
36 görüntülenme

4 milyon nüfuslu Doğu Avrupa ülkesi Moldova yakında kripto para destekli, çevre dostu ve yenilenebilir enerjiyi bir öncü olarak kullanmaya başlayabilir.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yakın bir zamanda Güney Afrika bazlı bir blok zincir girişimi olan Sun Exchange ile Moldova’nın en büyük üniversitelerinden birine enerji sağlamak için partner oldu.

Güneş enerjisi depolayan pilleri okullar veya şirketlerin satın alabilması için kurulan bir “pazar” olan Sun Exchange’de değişim aracı olarak bir blokzincir girişimi olan ElectriCChain tarafından çıkarılan Solar Coin kullanılıyor.

Proje Kitlesel Fonlama Yardımıyla Gerçekleşecek

Eğer her şey planlandığı gibi giderse Moldova Teknik Üniversitesi enerji ihtiyacını kripto para destekli güneş enerjisiyle karşılayacak. Üniversite’ye bu yaz kitlesel fonlar ile bir megawattlık enerji kurulumu gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bu program Avrupa’nın en fakir ülkesi olan enerjisinin yüzde 74’ünü ithal eden Moldova için adeta bir rüya gibi.

Moldova’nın enerjisi bu ülkeye son 5 yılda öncekinin iki katına mal olmaya başladı ve bu da ülkede daha ucuz enerji kaynağı ihtiyacını beraberinde getirdi. Bu kripto para destekli proje Moldova’nın Rusya gibi ülkelere enerji konusunda daha az bağımlı olmasına fayda sağlayabilir.

Moldova güneş enerji projeleri için harika bir bölge, kamu binalarının çatılarında 10.000 metrekarenin üzerinde üzerine güneş paneli kurulabilecek boş alan var…

Eğer bu kripto destekli proje başarılı olursa, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı aynısını komşu ülkelerde de uygulamayı planlıyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ETH/BTC – Ethereum için Anahtar Direnç Noktası 700 dolar seviyelerinde seyreden Ethereum‘da sırada ne var, indikatörler neye işaret ediyor? -Eth 0.085 seviyesini hafta boyunca test etti fakat kıramadı. -Eğer 0.085 seviyesini yukarı yönlü kırar ve günlükte kapanış gelirse, 0.10 seviyesini hedefleyebililiriz. -Eth, bu denemede...
Serkan Eser 19 Mayıs 2018