Reklamı kapat

Morgan Stanley: Bitcoin Finansal Krizin Etkilerini Azaltabilir

Fatma Bulut
Fatma Bulut 13 Mayıs 2018
61 görüntülenme

Morgan Stanley tarafından yayınlanan bir rapora göre, kripto para birimleri ve Bitcoin, bankaların gelecek faiz oranlarını düşürmelerine olanak sağlayabilir,  gelecekteki bir finansal krizin etkilerini hafifletebilir. Morgan Stanley gibi bankalar dahi böyle şeyler söylüyorsa,  krizden kaçınmanın bir yolu olarak Bitcoin ve dijital para birimleri hakkında ciddi olarak düşünmemiz gerekir. 

 Morgan Stanley ; “Bitcoin Finansal Krizin Etkilerini Azaltabilir” 

Morgan Stanley’deki bir grup analist, kripto para birimleri için birkaç merkez bankası kullanım alanı belirledi. Sheena Shah liderliğindeki ekip, para politikasının kripto para birimleriyle büyük ölçüde değişebileceğini açıkladı. 

Bununla ilgili olarak Morgan Stanley, dijital para birimlerinin merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesine ve büyük bir finansal krizden önce bile negatif değerlere ulaşmasına olanak sağlayabileceğini söyledi. 

Son finansal krizde, küresel merkez bankaları, tüketicileri ve alacaklıları krizin etkisinden korumak için faiz oranlarını düşürmeye karar vermişti. Avrupa Birliği, İsveç veya Danimarka gibi birçok yerde merkez bankaları negatif oranlar uygulamıştı. 

 Sheena Shah liderliğindeki ekip şöyle açıklıyor: 

“Serbestçe dolaşan kağıt paralar ve madeni paralar (nakit para), merkez bankalarının negatif faiz oranlarını uygulamalarını sınırlandırıyor. Paranın dijital bir versiyonu teorik olarak herhangi bir ekonomide dolaşımdaki tüm paralarda negatif faiz oranlarının uygulanmasına izin verebilir. ” 

Bu, bankaların bir finansal krizin etkilerini başlamadan önce bile hafifletmelerine yardımcı olabilir. UBS’e göre, bir krizin etkilerini azaltmak için oranlar% -5 kadar düşebilir.Geleneksel para politikasıyla, bu neredeyse imkansız olurdu, ancak kripto para birimleriyle mümkün olabilir. 

“Merkez bankaları daha sonra para politikasını uygulamaya koymak için, para birimi kullanıcılarına doğrudan ulaşmak , sistemdeki borcun öz sermayeye oranını önemli ölçüde düşürmek ve GDP( Gayri Safi Yurt İçi Hasıla)’nin büyümesini kesmek zorunda kalacaktı.” 

Bitcoin ve kripto para birimleri, bireylerin herhangi bir aracı olmadan paraları ile serbestçe iş yapmalarına izin verecek şekilde tasarlandı. Ancak, kripto para yaratıcılarının düşünmediği şey, önemli özel ve merkezi bankalar gibi geleneksel kurumların bile, büyük bir finansal krizin etkilerini azaltmak için bitcoin ve diğer dijital para birimlerini kullanabilecek olmaları gerçeğiydi. 

AmbCrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Facebook Kendi Kripto Parasını Yaratacak Facebook’un planlarıyla yakın olan kişilerin Cheddar’a söylediği üzere Facebook kendi kripto parasını yaratıp dünya çapındaki milyarlarca kullanıcının elektronik ödeme yapmalarını  sağlamayı düşünüyor. Resmi olarak duyurulmamış planlarla özdeşleştirilmek istemeyen biri “Bu konuda çok ciddiler,” dedi. Facebook’un toplu geliştirme...
Şebnem Ertan 14 Mayıs 2018