Moskova’nın Karanlık Bitcoin Piyasası Açığa Çıktı

1 görüntülenme

Rus gazeteci, Alena Suharevskaia, son zamanlarda ülkenin başkentinde gizli çevrimdışı kripto borsaları keşfetti ve bulduklarını yayımladı.

Alena Suharevskaia, başkentteki gizli çevrimdışı kriptopara bürolarını anlatmasını takiben küçük bir yayımlama da paylaştı. Moskava’nın iş merkezinde, Suharevskaia, bir kaç tane kriptopara bürosu buldu, bunlardan biri, Berkut veya “Ortaklığın Kaya Kartalı” ortalama 100BTC(650.000$) günlük işlem hacmine sahip.

İşlemler burada takma adlarla yapılıyor, müşteriler nakit parayla ve yasallığını gösteren belgelerlerle büroya geliyorlar. Paralar sayıldıktan sonra, blockchain üzerinde aktarımın tamamlanması için 30 dakika daha bekliyorlar.

Müşteriler bürodaki büyük ekran Tv’li ve oyun konsollu lüks salonun tadını çıkarırlarken, çalışanlar da genellikle müşterinin geçmişi hakkında kısa bir araştırma yapıyorlar.

Berkut’un CEO’su, Denis Polokhin, bürosundaki müşterilerin bilgilerini saklamayarak ve aktarımı sadece iki taraf da cüzdanlarındaki miktarı onayladıktan sonra kapatarak güvenliği ve güvenilirliği sağlıyor. En iyi günlerinde ise günlük işlem hacminin 2 milyon dolara kadar çıktığını iddaa etti.

Moskova’nın iş merkezindeki başka bir kriptopara bürosu da binanın giriş katında bulunan International Crypto Center. Estonyalı bir şirketin yan kolu, Aridika Asset Management, ayrıca da CEO Roman Krayniak’a göre operasyonun durumu tamamen yasal.

Krayniak bir kaç grup alıcı olduğunu, büyük çoğunluğun da kendi ICO projelerini fonlamak için alım yapanlar olduğunu söyledi. Sonraki çoğunluk ise Moskova’da kıyafet mağazası olan Çinlilerden, geri kalanı da internet al-satcılarından ve şaibeli al-satcılardan oluşuyor.

Suharevskaia, ayrıca Çinli kıyafet tüccarlarının, devletin sansüründen kaçınmak adına normal banka transferi yerine Bitcoin tercih ettiklerini de raporunda belirtti. Bu tüccarlar Moscow City, Gardener ve South Gates gibi farklı yerlerdeki ticaret merkezlerini besliyor.

Gardener’daki kriptopara bürosu günlük 10 Milyon Dolarlık işlem hacmine, Moskova’daki yasal toplam işlem hacminin tamamı kadar, sahip olduğunu söylüyor. Yine de Rusya Merkez Bankası finansal denetleme departmanı başkanı Yurii Polupanov miktarın biraz daha az olduğunu, yaklaşık 8.6 Milyon Dolar, Bitsonline’a söyledi.

Chepicap tarafından yapılan bir rapora göre, hükümetin düşüncesi ülkenin kriptoparaya henüz hazır olmadığı yönünde olmasına rağmen, kriptonun kullanımı ülkede çiçeklenmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Pornhub Üyelerinin Yüzde 1’i Bile Ödemesini Kripto İle Yapmıyor Yakın zamanda Verge, Horizen (Zencash), Tron gibi altcoinleri ödeme yöntemi olarak sunmaya başlayan dünyanın en popüler porno sitesi Pornhub, ödeme yöntemi olarak kripto paraları kullanan kullanıcıların rakamlarını ortaya çıkardı. Yüzde 1’den Daha Az! The Next Web’in cuma...
Mert Kaya 29 Eylül 2018