Reklamı kapat

Mt. Gox Hack Mağdurlarına Bitcoin’lerini İade Edecek

Egehan Karışman
Egehan Karışman 28 Haziran 2018
0 görüntülenme

Tokyo Yerel Mahkemesi Mt Gox’tan 2014’te gerçekleşen kötü şöhretli Bitcoin hacklenmesi kurbanlarının paralarının telafi edilmesini talep ederek borsanın muallakta olan iflasını da etkin bir şekilde durdurmuş oldu.

22 Haziran’da Mt Gox websitesinde bu hükümle birlikte artık var olmayan Mt Goxexchange alacaklıları tarafından Kasım 2017’de açılan telafi talebinin sona erebileceğini açıklandı.

Önemli bir nokta ise, mağdurlarıın iflasa göre değil sivil ıslah yasasına uygun olarak telafi edilecek olmalarıdır.

Eğer mağdurların zararı bankanın iflası nedeniyle karşılanacak olsaydı, yalnızca iflasın gerçekleştiği zamanki “parasal olmayan” varlıkların fiat karşılığı olarak karşılanacaktı. Mt Gox’un 2014’teki davasına göre, bu rakam bir Bitcoin başına yaklaşık $483’a karşılık geliyor. Bugün yani 28 Haziran 2018’de ise bir Bitcoin $6,112 dolar.

Her ne kadar gecikmiş olsa da, durdurulmuş geri ödeme alacaklıların yararına olabilir. Bir Twitter kullanıcısı şu ifadelerde bulundu:

“Mt Gox müşterilerine sonunda geri ödeme yapılacak, ancak Bitcoin cinsinden. Pek çok müşteri muhtemelen bir kaç yıl önce Bitcoin’lerini satmış olurdu. Bu nedenle onlar adına Bitcoin’lerini sakladıkları için MtGox’a teşekkür etmeliler!”

Bunun yerine sivil ıslah yönteminde eşdeğer fiat değeri olarak değil orjinal varlık değeri olarak geri ödeme yapılır. Böylece hacklenme mağdurları kayıplarını Bitcoin cinsinden söyleyebilir ve hacklenmeden bu yana görülen yüzde 100’ün üzerindeki artıştan çıkar sağlayabilirler.

Bu hareket Mt Gox’un iflasını kısmen bastırabilir.

2014’te gerçekleşen 850,000 BTC’lik hacklenmeye rağmen, Mt Gox’un kalan varlıkları alacaklılara rahatlıkla ödeme yapmasına yetebilir ki şu anda borsanın soğuk deposunda 137,891 BTC tutuluyor. Ancak Japon iflas yasasına göre, Tokyo merkezli şirketin varlıklarının büyük kısmının hissedarlar arasında dağıtılması gerekiyor.

Ancak Japon iflas kanununun altında, Tokyo merkezli şirketin varlıklarının büyük kısmı hissedarlar arasında dağıtılacaktı.

Tokyo Balinası Karaya mı Vurdu?

Mt Gox’un iflas davasını daha önce takip eden avukat Nobuaki Kobayashi, şu anda borsanın Sivil Islah Mütevellisi olarak rol alıyor. “Tokyo Balinası” lakaplı Kobayashi geçmişte defalarca binlerce Bitcoin’in tasfiye ederek değerini düşürdüğü iddiasıyla eleştirilmişti.

Ancak Kobayashi, satışların fiyat hareketini etkilemediğini kararlılıkla söylemeyi sürdürdü. Bu görünür gerçeği de kullanıcılara şu duyuruyla ifade etti:

“Aralık 2017’den Şubat 2018’e kadar gerçekleşen satışlarda olduğu gibi, kriptopara işlem uzmanlarına danışıldıktan sonra, pek çok Bitcoin ve Bitcoin Cash piyasa değerine etki etmediğinden ve borsada olağan satış yoluyla olmayan bir şekilde satıldı.”

Her ne kadar bazıları bu kararı Kobayashi’nin daha fazla varlık satması için bir kırmızı ışık olarak yorumlasa da, yasal belgeler bunu kanıtlamıyor. Hatta, Kobayashi sahip olduğu yetkiyi şu açıklamada vurgulamıştır:

“MTGOX’un varlıklarını yönetme ve dağıtma görevi hala yalnızca bana aittir. MTGOX’un varlıklarının yönetimi ve Tokyo Yerel Mahkemesi’ne konu olan iddiaların araştırılması da dahil olmak üzere sivil ıslah işlemlerini yerine getireceğim.”

Hacklenme sonucu Bitcoin’lerini kaybedenlerin Ekim 2018’e kadar taleplerini sunması gerekse de, ödemeler için resmi bir tarih belirlenmedi.

CRYPTOSLATE

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Seyahat Devi Expedia Bitcoin İle Ödemeleri Durdurdu Dünyaca ünlü seyahat rezervasyon sitesi Expedia.com Bitcoin (BTC) ile otel odası kiralanması veya uçak bileti satın alması gibi hizmetlerini durdurma kararı aldı. Expedia sözcüsü konuyla ilgili “10 Haziran 2018 itibariyle dijital para birimleri ile ödemeleri kabul etmemeye...
Serkan Eser 28 Haziran 2018