Mt. Gox Satışları Eylül’e Kadar Durduruldu, Bitcoin’in Değeri Yükselebilir

1 görüntülenme

Geçtiğimiz bir kaç gün boyunca Bitcoin büyük bir düşüş yaşadı. Ethereum, Bitcoin Cash ve Ripple da dahil olmak üzere tüm piyasa buna benzer bir düşüşe maruz kaldı. Analistler bu düşüşü Mt. Gox yöneticisinin 40,000 Bitcoin’lik büyük satışına bağladı.

Mt. Gox Satışı

Tokyo merkezli kriptopara borsası Mt. Gox 2010 yılında kuruldu ve yalnızca dört yıl sonra tüm dünyadaki Bitcoin işlemlerinin %70’inden sorumlu hale geldi. Ne yazık ki, 2014 yılında 850,000 Bitcoin’in çalınmasının ardından borsa iflas ederek kapandı.

Asıl sorun ise bugün alacaklılar hala kayıp paralarını arıyorlar. Ve yayınlanan rapora göre Mt. Gox’un avukatı ve yöneticisi olan Nobuaki Kobayashi, geçtiğimiz Eylül ayından bu yana toplamda $400 milyon doların üzerinde değere sahip 35,841 Bitcoin ve 34,008 Bitcoin Cash sattı.

Endüstrideki pek çok kişi Kobayashi’yi suçlayarak, bu Bitcoin akınının Aralık ve Ocak aylarında, ve hatta son zamanlardaki piyasada yoğun dengesizliğe neden olduğunu iddia ediyor. Mt. Gox yöneticisi halen elinde $1.5 milyarın üzerinde bir değere sahip 166,000 Bitcoin bulunduruyor.

Bu durum dikkatleri üzerine çekse de, bazı iyi haberler de var: Mt. Gox’un iflasını onaylayan bir sonraki mahkeme 18 Eylül 2018’e kadar planlanmış değil. Muhtemeldir ki, bu tarihten önce Kobayashi elinde kalan 166,000 Bitcoin’i piyasaya süremeyecek. Ticaretçiler bu davayı yakından izliyorlar, ve eğer bu durum gerçekse, Bitcoin’in değeri için iyi haber anlamına geliyor.

Ne Gerçekleşti?

Geçtiğimiz hafta başında yayınlanan Kobayashi’nin işlemlerinin detayları gösteriyor ki Aralık 2017 ve Ocak 2018’de Bitcoin’in ani düşüşünün arkasındaki güç bu büyük satıştı. Bu işlemlerin analizine göre satışlar ile Aralık sonu ve Ocak başındaki Bitcoin’in düşme eğiliminde olan değeri arasında bir bağlantı var. Bu satışlar zaten düzenleyici baskılar, hacklenmiş borsalar ve sahtekarlıklar nedeniyle sarsılmış bir piyasayı daha da düşüş eğilimine sokmuş gibi görünüyor.

 

Büyük hacimde bir kriptopara satışı sırasında, bir satıcının oldukça düşük teklifleri kabul etmesi gerekir, bu da değerin hızlı bir şekilde düşmesine neden olur. Piyasayı takip eden bazı yatırımcılar bunu yaklaşmakta olan bir çöküş görüp daha fazla düşmeden hemen elindekileri satmaya çalışırlar – bu durum bir çığ etkisi yaratarak piyasanın hızlı bir şekilde çökmesine neden olur.

İlerlemek

Yukarda belirtildiği ve bir çoğunun umut ettiği gibi Mt. Gox mahkemesi en az 6 ay sonra. Kobayashi bu süre boyunca piyasaya bir daha yüksek miktarda koin boşaltamayacak. Bununla beraber, kimileri tereddütlü: Japon bir yatırımcı olan Twitter kullanıcısına göre 18 Eylül mahkeme celsesi alakasız çünkü Kobayashi zaten satış için gereken yetkiye sahip – yani koinleri piyasaya boşaltması için beklemesi gerekmiyor.

Kobayashi ilerde her ne yaparsa yapsın, umuyoruz ki gelecekteki satışlar daha şeffaf olacak ve Bitcoin FUD’a uğrayarak sıkıntılı dönemlerden geçmeyecek.

NewsBTC

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kriptoda Geçen Haftanın Özeti Kripto dünyasında geçtiğimiz haftada birbirinden önemli birçok olay yaşandı. Bunlardan sizin için seçtiğimiz bazı haberleri sizler için özetledik.  (5-11 Mart) 7 Mart günü Binance’da onlarca kullanıcının altcoinleri piyasa fiyatından Bitcoin’e ardından Viacoin’e çevrildi. Viacoin’in fiyatı anlık olarak...
Ahmet Yılmaz 12 Mart 2018