Reklamı kapat

Nakitsiz Bir Toplum

Egehan Karışman
Egehan Karışman 30 Mayıs 2018
98 görüntülenme

En son bir kahve, sandviç veya bira aldığınızda belki bunu kartınızla ya da telefonunuzla ödediniz. Günümüzün gelişen dünyasında artık nakit çok daha küçük bir yer tutuyor.

Küresel anlamda yapılan işlemlerin %85’i halen nakitle yapılsa da, bir takım ülkelerde nakit kullanımı gittikçe azalıyor. Tüketici zevklerinin değişmesi, hükümet politikaları ve hızlıca gelişen teknolojiler sayesinde günümüzde daha “nakitsiz” bir dünyaya doğru ilerliyoruz. Dahası, Bitcoin gibi bir takım kripto paralar da önem kazanıyor.

Akıllı telefonların da arttırıcı etkisiyle, cep telefonu ve temassız ödemeler hızlı bir şekilde nakdin yerini alıyor. Yeni nesil ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, bu yeni ödeme metodları ile nakdin artık kral olmadığı bir dünyaya doğru yol alıyoruz.

İsveç‘te bir çok dükkan nakit kabul etmiyor. Hatta bir çok banka nakit bulundurmuyor bile. Kiliselere ve evsizlere olan bağışlar bile cep telefonu üzerinden yapılabiliyor. Bu hareket öyle inanılmaz ki 2010’dan beri nakit sirkülasyonu %44 düştü.

Birleşik Krallık’taki nakit paranın kullanımı 2011 yılında %58 iken 2015’te %47’ye düştü. Bu sırada Güney Kore de, 2020’ye kadar madeni para dolaşımını tedavülden kaldıracağını açıkladı.

Afrika ve Asya’nın bir takım bölgelerinde, genç insanların yeni teknolojilere adapte olması cep telefonuyla yapılan ödemelerde bir patlamaya neden oldu. 16 Afrika ülkesinde, sıradan bir banka hesabından ziyade bir çok insanda mobil para hesabı var. Çin‘de ise popüler bir uygulama sayesinde dijital ödeme piyasası ABD’dekinden 50 kat daha fazla.

Aşağıdaki grafikte mavi sütunlar nakit para kullanımının yıldan yıla değişimini gösterirken yeşil sütunlar ise kartla yapılan harcamalardaki değişimi göstermektedir.

 

Bu ülkelerin önde gitmesiyle birlikte bütün dünyanın yavaş yavaş nakitsiz bir dünyaya dönüşmesini bekliyoruz. Ancak nakit kullanımının düşmesine rağmen bir çok ülkede toplumun nakit paraya dayanmasından dolayı halen banknotlar ve madeni paralar kullanılmakta.

Nakit üzerine iki tür hız hareketi görüyoruz. Bir takım ülkelerde nakit kullanımı çok hızlı bir şekilde azalırken, başka yerlerde ise bu durum daha yavaş gerçekleşiyor. Japonya, İtalya ve İspanya gibi bazı gelişmiş piyasalarda daha yaşlı bir nüfus ve daha düşük bir teknolojiye adaptasyon oranı var. Yaşlı nüfus ve yerleşmiş banka sistemleri nedeniyle bu nakitsiz dünya hareketi bir çok ülkede çok daha yavaş gerçekleşiyor, örneğin Doğu Avrupa ve Latin Amerika gibi.

Nakit paraya daha az bağlı olmanın etkileri çok büyük. Bu durumda insanlar ATM aramak zorunda kalmayacak, para üstü beklemeyecek ve hırsızlık riski olmayacak – yani daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli harcama yapacaklar. İşletmeler ise paranın güvenliği, depolanması, hesaplanması ve aktarılması gibi sorunlardan tasarruf edecek.

Tüm bu faydalardan yola çıkarak bir çok ülkenin nakitten uzaklaşması şaşırtıcı olmasa gerek. Yakında yaptığımız her bir ödeme için kartımızı kullanabilir veya akıllı telefonumuzun ekranını kaydırabiliriz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum Aktif Kullanıcı Sayısında Bitcoin’i Geride Bıraktı Kripto paraların en değerlisi Bitcoin, toplam adres sayısında ikinci nesil kripto para birimi Ethereum tarafından geride bırakıldı. Bitcoin’e ait adres sayısı 24 milyon seviyelerindeyken Ethereum’a ait adres sayısı Mart ayından bu yana 4 milyon daha artış göstererek...
Serkan Eser 30 Mayıs 2018