NANO Nedir?

Google News

Birçok kripto para platformu ölçeklenebilirlik konusuna uygulanabilir bir çözüm bulmakta başarısız olurken Nano ekibi bu problemi çoktan çözdüğüne emin… Nano anında yapılan işlemler ve sıfır işlem ücreti gibi özelliklerle göze çarpıyor. Bu kripto para kendisine ait Block-Lattice adını verdikleri özgün bir koda sahip.

Nano Nedir?

Nano, Block Lattice adında bir kod ve DAG (Directed Acycic Graph) algoritmalarını kullanan bir kripto para. Bir Nano hesabına sahip olmak istiyorsanız Account-Chain (Hesap Zinciri) adında özel bir prosedürden geçmek zorundasınız. Ağın yardımı olmadan bu “zincirleri” kendi kişisel hesabınızda değiştirmeniz mümkün. Bu ağda bir Nano aktarımını gerçekleştirebilmek için iki adet işlemi gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor; gönderen ve alıcı işlemi. Nano’yu alan hesap aktarım işlemini gerçekleştirmek için bir blok’u imzalamak zorunda. Bu olmazsa işlem gerçekleşemiyor. Her işlem çevrimdışı işlemlere olanak sağlayan UDP isimli bir protokol aracılığıyla gerçekleşiyor. İşlemler ağdan ayrı olarak gerçekleştirilebildiği için blok boyutu problemi diye bir şey de yaşanmamış oluyor, bu da işlemlerin çok daha hızlı gerçekleştirilebildiği anlamına geliyor.

Nano Kim Tarafından ve Ne Zaman Geliştirildi

Nano, ilk çıktığı zamanki adıyla Raiblocks; Colin LeMahieu tarafından 2017 yılında geliştirildi.

Nano’yu Özel Kılan Şey Ne?

-Blok boyutu sorununu ortadan kaldırıyor.

-Bir node’u yürütmenin maliyeti yok.

-İşlemler birbirinden bağımsız olarak yapılıyor.

-Geliştirilmiş gecikme süresine sahip, yani bir hesap zinciri herhangi bir zamanda yüklenebiliyor.

Nano ve Block Lattice

Block-Lattice altyapısı, Bitcoin ve diğer blokzincirlere kıyasla çok daha hızlı işlemler yapılmasına olanak sunarken ölçeklenebilirlik sorununu ortadan kaldırıyor. Farklı bloklarda yapılan işlemler blokzincirlerin en büyük sorunlarından olan blok boyutu probleminin yaşanma ihtimalini düşürüyor.

Bu teknoloji aynı zamanda doğa dostu. DPOS (Delegated Proof of Stake) modeliyle çalışan bu altyapı madencilik ve bunun beraberinde getirdiği olası tehditlerden kendisini koruyor. Madencilik olmadığı için enerji tüketimi olmazken, işlemler çok daha hızlı onaylanıyor.

Nano ve Mikro Ödemeler

Nano IOTA‘nın da sunduğu mikro ödemeleri herhangi bir komisyon kesintisi olmadan mümkün kılıyor. IOTA ile bu konuda kıyaslayacak olursak, kesinti ikisinde de yok ancak ilginenmemiz gereken tek husus kesinti değil; hız da önemli bir etken. IOTA’da bir işlem ilk seferde gitmek zorunda değil ve bir işlemin onaylanma süresi birkaç dakika alabiliyor. Nano’nun işlem süresi ise 5-10 saniye arasında. Ayrıca IOTA’nın adresleri kalıcı olmuyor; bir adres bir “gönderim” işlemi için kullanıldığında artık herhangi bir “alım” işlemi gerçekleştiremiyor.

Nano Cüzdanı

Buraya tıklayarak Nano’nun resmi sitesine girebilir, Wallets kısmından işletim sisteminize uygun cüzdanınızı indirip kurulumunu yapabilir ve bu cüzdanlarda Nano’larınızı güvenle saklayabilirsiniz. Cüzdan’ın PC kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin:

1- Cüzdanı bilgisayarınıza yükleyin.

2- Cüzdanınızı senkronize edin. Cüzdan açıldığında şirfe belirlemeniz için bir boş cüzdan göreceksiniz, Block-Lattice de otomatik olarak inecek.

3- Şifrenizi ayarladığınızda Wallet Seed’inizi mutlaka bir yere not edin ve bunu hiç kimseyle paylaşmayın. Bu Seed’i kaybederseniz cüzdanınıza ulaşmanız mümkün olmaz ve cüzdanınızdaki hiçbir Nano’yu bu Seed olmadan kurtaramazsınız. Backup işlemini mutlaka yapın ve bu Seed’i güvenli bir yerde saklayın.

4- Cüzdanınıza Nano göndermek için XRB ile başlayan adresinizi kullanın, cüzdanınızdan göndermek içinse basit bir şekilde Send butonunu kullanın. Cüzdanınızın kilidini Nano alırken de gönderirken de açmak zorunda olduğunuzu da aklınızda bulundurun.

Nereden Nano Alabilirim?

Nano’yu diğer kripto paralar gibi kripto para borsalarından alabilirsiniz. Alabileceğiniz borsalar aşağıda listelenmiştir. Tabi ki alırsanız Bitgrail gibi sorunlar yaşamamak ve Nano’larınızı güvenle saklamak için bir cüzdan oluşturup orada kendi seed’inize sahip olmanızda fayda var…

-Binance

-Kucoin

-Okex

-Bit-z

-Mercatox

-HitBTC

Nano Fiyatı:

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;
var scripts = document.getElementsByTagName(“script”);
var embedder = scripts[ scripts.length – 1 ];
(function (){
var appName = encodeURIComponent(window.location.hostname);
if(appName==””){appName=”local”;}
var s = document.createElement(“script”);
s.type = “text/javascript”;
s.async = true;
var theUrl = baseUrl+’serve/v1/coin/summary?fsym=XRB&tsyms=USD’;
s.src = theUrl + ( theUrl.indexOf(“?”) >= 0 ? “&” : “?”) + “app=” + appName;
embedder.parentNode.appendChild(s);
})();

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku