Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 13 Aralık 2017
29 görüntülenme

Ethereum’un artan değeri ile birlikte madencilik popülerleşecek gibi duruyor.

Ethereum son iki gün içerisinde çok hızlı bir yükseliş yakalayarak 700 dolar seviyelerini görürken yerli borsalarda da 2900 TL seviyelerinden işlem görmeye başladı. Bu yükselişin ardından bir çok kişi “nasıl ethereum kazabilirim?” sorusu ile araştırma yapmaya başladı. İşte nasıl madencilik yapılacağını merak ediyorsanız bu yazımız tam sizler için. Detaylı olarak nasıl madencilik yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyun!

1. Bütçe Belirlenmesi

Madenciliğe giriş yapmadan önce ne kadar bir bütçe ayırabileceğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer ayırabileceğiniz bütçe 10.000 TL’den daha az ise madencilik yerine kripto yatırımını tercih etmek daha mantıklı olabilir. Eğer 10.000 TL’nin üzerinde bir bütçeniz var ise yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

2. Donanım Seçimi

Donanım seçimi belki de madenciliğin en önemli kısmı. Hangi ekran kartlarını satın almanız gerektiğini ya da kaç watt güç kaynağı kullanmanız gerektiğini belirlemeniz ve ardından ürünleri tek tek satın almanız gerekiyor. Aşağıda örnek olarak 6 ekran kartı ile çalışabilecek bir sistem için önerilen donanımı ve örnek ürünleri fiyatlarıyla beraber paylaşacağız. Unutmayın, elektronik cihazlar dolar ile yurt dışından ithal edildiği için ürünlerin fiyatı zaman içerisinde değişiklik gösterebilir.

6 x Sapphire RX 580 8GB Nitro+ OC Ekran Kartı = 1800 TL x 6 = 10.800 TL

2 x High Power 750W 80+ Bronze Güç Kaynağı = 380 TL x 2 = 760 TL

1 x Biostar TB250 BTC Ana Kart = 480 TL

1 x Intel Pentium G4400 İşlemci = 230 TL

1 x Corsair Vengeance 16 GB Ram = 890 TL

1 x Seagate 500GB Hard Disk = 125 TL

6 x USB Riser Versiyon 7 Riser Kablo = 25 TL x 6 = 150 TL

1 x Add2PSU Güç Kaynağı Çoklayıcı = 25 TL

TOPLAM SİSTEM MALİYETİ = 13.460 TL

TOPLAM SİSTEM KAZIM GÜCÜ = 30 MH/s kart başına x 6 = 180 MH/s 

AYLIK SİSTEM GETİRİSİ = 0.84 ETH

AYLIK ELEKTRİK MALİYETİ = 386 TL

Ayrıca kurulum sırasında işletim sistemi yükleyebilmek için gerekli 1 adet en az 8GB USB flash bellek. Kurulumdan sonra USB’yi istediğiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kurulum sırasında ve sonradan ayar yapmanız gerektiğinde kullanmanız için bir adet klavye, fare ve DVI ya da HDMI çıkışı olan monitör gereklidir.

Bir de kartları monte edebileceğiniz, tercihen ahşap, bir iskele/raf tarzı kasaya ihtiyacınız var. İnternette farklı fiyatlara farklı büyüklüklerde kasalar bulabileceğiniz gibi 30 TL gibi bir fiyata satın alabileceğiniz ahşap bir ayakkabılık da işinizi görebilir. Ayrıca aklınızda özel bir tasarım varsa tanıdığınız bir marangozdan özel üretim bir kasa da edinebilirsiniz.

Sisteme internet bağlantısı sağlayabilmek için ethernet kablosu ya da USB Wifi Adaptör kullanabilirsiniz ancak kullanacağınız adaptörün tercih edilen işletim sistemi ile çalışıp çalışmayacağını öğrenmenizde fayda var. Kuracağınız işletim sistemi wifi adaptörünü desteklemiyorsa kablolu bağlantı yapmanız gerekebilir.

Gerekli ürünlerin sparişini verdikten sonra montaj aşamasına geçebiliriz.

3. Montaj

Montaj yaparken dikkatli olunması gerekmektedir. O nedenle eğer daha önce bilgisayar toplamadıysanız ya da elektronikten pek fazla anlamıyorsanız bir uzmandan yardım almanızda büyük fayda var. Yine de çok zor bir iş olmadığını belirtmekte fayda var. Ancak kullanacağınız cihazların maddi değerinin yüksek olduğunu da göz önünde bulundurursak tedbiri elden bırakmayın.

Sizler için örnek ana kart üzerindeki slotları işaretledik. Bu fotoğraftan faydalanarak slotları daha kolay bulabilirsiniz.

1 ) Güç kaynağı girişi

2) Sata hard disk girişi

3) Ram slotu

4) İşlemci slotu

5) İşlemci güç girişi

6) Ekran kartı girişi

7) Açma/kapama pinleri

8) İşlemci fan girişi

9) İnternet kablosu girişi

Montaj sırasında yapmanız gerekenler şöyle;

1. Ana kartın kutusunun açılması ve CPU soketindeki koruyucunun çıkartılıp CPU kutusunun açılarak CPU’nun yerleştirilmesi

Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olun çünkü ana kartın üzerindeki CPU soketine vereceğiniz en ufak hasar soket içerisindeki tellerin bükülmesine ya da kopmasına neden olabilir. Böyle bir durumda yeni ana kart almanız gerekebilir.

2. Kutu içerisinden çıkan CPU soğutucusunun ana kart üzerine takılması ve fan bağlantısının yapılması

Bu işlem biraz önceki işleme göre daha kolay. Yapmanız gereken tek şey soğutucuyu ana kart üzerindeki işlemcinin üzerine yerleştirmek ve soğutucunun dört köşesindeki dönebilen yerlerden bastırmak. Soğutucuyu takarken her köşedeki döner vidayı bastırdığınızda “çıt” sesini duyacaksınız. Sesi duymanız o köşenin tam olarak oturduğu anlamına gelir. Dört köşeyi de oturttuktan sonra yapmanız gereken tek şey soğutucunun kablosunu ana kart üzerindeki “CPU_FAN” olarak gösterilen slota takmak.

CPU soğutucusu montajı

CPU soğutucusu montajdan sonraki görüntüsü

3. Ramlerin ana karta yerleştirilmesi

Ramlerin kutusunu açtıktan sonra ana kart üzerinde işlemcinin hemen yanında bulunan ram slotlarının sağında ve solunda duran kilitlerini açıp ramleri takabilirsiniz. Bu işlem yalnızca on saniyenizi alacak çok basit bir işlemdir. Ramleri takarken doğru konumda tuttuğunuzdan emin olun, aksi halde ramleri yerine oturtamazsınız. Ramler yerine oturduğunda ana kartı sert bir zemine koyup ramlere hafifçe bastırın, yine “çıt” sesini duyacaksınız ve ramleriniz oturmuş olacak.

Sarı ile gözüken RAM slotları ve üstte ATXPWR güç kaynağı girişi

4. Güç kaynaklarının bağlanması

Bu adım birazcık yorucu olabilir. Her iki güç kaynağının da kutusunu açtıktan sonra satın aldığımız güç kaynağı çoklayıcının iki dişi ucuna güç kaynaklarımızın en uzun olan ana çıkışını bağlıyoruz. Ardından güç kaynağı çoklayıcının tek olan erkek ucunu ana kart üzerindeki ATX PWR işaretli yere, yani en büyük sokete takıyoruz. Böylelikle ana kartımıza gereken gücü sağlamış oluyoruz. Ardından güç kaynaklarından bir tanesinin 8 pinli olan CPU işaretli soketini de yine işlemcinin sol üst tarafında bulunan 8li CPU_PWR soketine takıyoruz.

A ve B güç kaynaklarının nasıl takılacağını gösteren fotoğraf

5. Ekran kartlarının riser bağlantılarının yapılması

Ekran kartlarımızı kutudan birer birer çıkarıp satın aldığımız riser (yükseltici) aparatı ekran kartına takıyoruz. Poşetten çıkan riser kitindeki dikdörtgen kartı ekran kartının altına takıp, güç kablosunu dikdörtgen kartın güç girişine, USB kabloyu da yine dikdörtgen kablonun USB girişine takıyoruz. Ardından riser poşetinden çıkan ufak yükseltici aparatı USB kablonun boş kalan ucuna takıyoruz ve ekran kartlarımızın hepsi için bu işlemleri tekrarlıyoruz.

Güç ve riser bağlantısı yapılmış bir ekran kartı

6. Ekran kartlarının güç bağlantısının yapılması

Güç kaynaklarımızdan çıkan PCI-E kablolarını ekran kartlarının üzerinde yer alan 8 pinli sokete takıyoruz. Her bir ekran kartında yalnızca bir adet güç girişi olacağını unutmayalım. Bu işlem kablo uzunluğundan veya bir kabloyu iki ekran kartına birden bağlamayı gerektiren durumlar olabileceğinden biraz uzun sürebilir. Tüm güç bağlantılarını yaptıktan sonra kartlara taktığımız riser kitlerinin güçlerini bağlamamız gerekiyor. Yine güç kaynağından çıkan SATA kablolarını kullanarak riser kitlerine güç vermemiz gerekiyor. Riser kitlerden çıkan güç kablosunu SATA girişine bağladıktan sonra sistemimiz neredeyse hazır.

NOT : Ekran kartlarının gücünü hangi güç kaynağından veriyorsanız riser kitleri için de yine aynı güç kaynağının SATA çıkışını kullanın. 3 ekran kartını A güç kaynağından, diğer 3 ekran kartını da B güç kaynağından besliyorsanız riser kitler de 3-3 şeklinde A ve B güç kaynaklarından beslenmelidir.

7. Hard Diskin bağlanması

Hard diskimizi açıp, ana kart kutusu içerisinden çıkan SATA kablosunun bir ucunu hard diske, diğer ucunu da ana kart üzerindeki SATA girişine takıyoruz. Ardından güç kaynaklarının birinden gelen SATA güç çıkışını da hard diske takıyoruz. Böylelikle hard diskimiz de bağlanmış ve güç verilmiş oluyor.

Eğer 7 adımı da başarıyla tamamladıysanız sisteminiz hazır diyebiliriz. Geriye kalan işlemler artık montaj gerektirmekten çok bilgisayar başında ayar yapmak. Şimdi ekran kartlarından bir tanesinin riser (yükseltici) ucunu ana kart üzerindeki en uzun olan PCI-Express 0 bölümüne takalım, monitörümüzü de yine bu ekran kartına takalım, klavye, fare ve içinde işletim sistemi bulunan USB flash belleğimizi ana kartımıza takalım. Artık sistemi çalıştırmaya hazırız.

4. BIOS Ayarları ve İşletim Sistemi Kurulumu

Gerekli bağlantıları yaptığımıza göre artık sistemi çalıştırıp gerekli ayarları yapabilir ardından da işletim sistemimizi kurabiliriz. Sistemimizde bilgisayar kasası olmadığı için ilk açılışı el ile yapmamız gerekecek. Kullandığınız ana kartın kutusunda gelen kullanım klavuzuna bakarak ana kart üzerindeki sistemi açacak pinleri bulmanız gerekiyor. Örnek ana kart için sağ alt tarafta açılış pinlerini bulabiliriz. Herhangi bir metal eşya (çatal, bıçak, makas, tornavida vb.) ile ana kart üzerinde bulunan güç pinlerini birbirine değdirerek kısa devre yaptırıp sistemi çalıştırmamız gerekiyor. Yeni başlayanlar için bu işlem biraz zorlayıcı olabilir ancak güç pinlerini bulduktan sonra tek yapmanız gereken ikisini birbirine değdirmek. Bu işlem aslında bilgisayar kasalarında bulunan güç düğmesine basmak ile aynı, yalnızca el ile yapıyoruz. Pinlerde çok yüksek voltajlar olmadığı için bu işlemi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Eğer sistemi açmayı başardıysanız tebrik ederiz! Hemen klavye üzerinde seçtiğimiz ana kart için DEL (farklı kartlarda açılış esnasında “Press … for BIOS setup” tarzı ifadedeki tuş) tuşuna basarak ana kartımızın ayar menüsüne giriyoruz. Burada yapmamız gereken ufak ayarlar var.

Öncelikle güç seçeneklerini bulup “Power Loss Recovery” tarzında bir ifadeyi arıyoruz, bu seçeneği bulduktan sonra fabrika varsayılanı olan “POWER OFF” seçeneğini “POWER ON” şeklinde değiştiriyoruz ki elektrik kesintisi yaşanırsa elektrik geri geldiğinde sistemimiz otomatik olarak açılsın.

Ardından ayarlar içerisinde “Mining Mode” ya da “4G Decoding” seçeneğini arıyoruz ve bu seçeneği de “ENABLED” şeklinde aktif hale getiriyoruz.

Geriye yapmamız gereken tek bir ayar kaldı, “PCI Settings” tarzındaki bir ifadeyi bulmamız ve “AUTO” olan seçeneği “GEN2” şeklinde değiştirmemiz gerekiyor.

Eğer bu yazdıklarımız çok karışık geldiyse kendi ana kart modelinizi Google’da aratarak nasıl BIOS ayarlarını yapabileceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca ana kart kutusu içerisinde gelen kitapçıkta da yine bu ayarlara nasıl erişeceğiniz anlatılıyor. Bu ayarları tamamladıktan sonra “SAVE and EXIT” diyerek ayarları kaydedip ana kartın kendini yeniden başlatmasını bekliyoruz.

Ana kartımız yeniden başladıktan sonra otomatik olarak USB cihazımızı görecek ve işletim sistemi kurulum ekranı gelecektir. Burada da yine “Windows 10 nasıl kurulur” şeklinde bir Google araması yaparak nasıl işletim sistemi kurabileceğinizi öğrenip işletim sisteminizi kurabilirsiniz. Burada kurmak istediğiniz işletim sistemi tamamen size kalmış, ister Windows, ister Linux ister ethOS, isterseniz de farklı bir işletim sistemi tercih edebilirsiniz. Biz rehberimize Windows ile devam ediyoruz.

İşletim sistemi kurulumunu başarıyla gerçekleştirip ağ ayarlarını yaptıysanız sonraki adıma devam edebiliriz.

5. Sürücülerin Kurulumu

Ekran kartlarımızı yalnızca bilgisayara bağlamak yetmiyor. Kartlarımızın çalışabilmesi için gerekli sürücüleri kurmamız gerekiyor. Örnek kartlar AMD tabanlı olduğu için biz burada AMD Blockchain sürücülerini kullanacağız.  Sürücüleri linkten indirdikten sonra kurulumu yapabiliriz. Kurulum esnasında ekran bir kaç kez kararabilir, tamamen normal bir durum. Sürücüyü yükledikten sonra sistemimizi yeniden başlatmamız gerekiyor. Sistemi yeniden başlattıktan ve Windows açıldıktan sonra güç kaynağı üzerinden sistemi kapatalım.

6. Ekran Kartlarının Sisteme Tanıtılması

Bu adım biraz uzun sürebilir ancak çok kolay bir işlem olduğunu belirtelim. Şimdiye kadar yalnızca bir adet ekran kartımızı ana karta bağlamıştık, şimdi sırasıyla ikinci ekran kartımızı diğer PCI soketine takalım ve güç kaynağımızdan sistemimizi başlatalım. İkinci kartı taktığımızda sistem biraz geç açılabilir, endişelenecek bir durum yok. Windows tamamen açıldıktan sonra yeni cihaz bulup sürücü yükleme işlemi yapabilir. Eğer bu işlem başlarsa bitmesini bekleyin, başlamazsa da sistem açıldıktan 30 saniye sonra güç kaynağından sistemi kapatabilirsiniz. Daha sonra üçüncü kartı takıp aynı işlemleri yapmanız gerekiyor, sonra dört, beş ve en son altıncı kartı takıp sistemin açılmasını bekliyoruz. Kartları birer birer takıp sistemi açıp sonra kapatmamızın sebebi Windows’un kartları aynı anda tanıyamaması. O nedenle birer birer tanıtıp, sistemi kapatıp bir tane daha ekliyoruz. Son kartımızı taktığımızda sistemin açılması 5 dakikayı geçebilir, merak edilecek bir durum yok. 6 kartla beraber sistem açıldıktan sonra artık tek yapmamız gereken madenci uygulamamızı indirmek ve kazmaya başlamak.

7. Madenci Uygulamasının İndirilmesi ve Kazıya Başlama

Madenci uygulaması olarak Claymore Miner kullanacağız. Programı şuradan indirebilirsiniz, ya da Google ile aratıp işletim sisteminize uygun sürümü indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra zip içinden çıkartmamız ve klasör içerisine girip “start_only_eth.bat” isimli dosyayı düzenlememiz gerekiyor. Dosyayı bulduktan sonra sağ tıklayıp içine girelim ve oradaki ayarları kendimize göre düzenleyelim. Sizler için örnek bir .bat dosyasının içeriğini paylaşıyorum, burada kendinize göre düzenlemeleri yapmanız gerekiyor.


setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eth-eu2.nanopool.org:9999 -ewal CÜZDAN_ADRESİ.İŞÇİ_İSMİ/E-POSTA -epsw x -mode 1


Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra artık “start_only_eth.bat” dosyasına çift tıklayarak madencimizi çalıştırabiliriz. Bu aşamaya kadar herhangi bir sorun olmadıysa artık cihazlarınız çalışıyor ve kazı işlemini yapıyor. Artık cihazlarınızı isteğinize göre ayarlayabilir, dual mining yapmak istiyorsanız gerekli ayarları araştırabilirsiniz. İlerleyen günlerde kartlar için OverClock işlemi nasıl yapılır ve dual mining nasıl ayarlanır yazılarını sizler için paylaşacağız.

Dual mining yapan bir madencinin ekran görüntüsü

Bitirmeden önce..

Yazıyı sonlandırmadan önce biriken ethereumlarınızı ve ne hızla / ne kadar kazdığınızı görmek isterseniz https://eth.nanopool.org/account/CÜZDANADRESİ linkini takip etmeniz yeterli. Linkin sonundaki cüzdan adresine kendi cüzdan adresinizi yazarak istatistiklerinizi görebilir, ayarları değiştirebilirsiniz. Ayrıca cihazınızın sistemde görünmesi yarım saat kadar süre alabilir, biraz dinlenip sisteme yarım saat verdikten sonra tekrardan kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

IOTA Microsoft Açıklamasından Sonra Yüzde 20 Değer Kaybetti Son haftaların en çok konuşulan koini IOTA bugün yüzde 20 seviyelerinde değer kaybetti. Geçtiğimiz ay içerisinde önce Güney Kore borsalarından CoinOne’a giriş yapan sonrasında ise Microsoft’un da aralarında olduğu pek çok şirketle anlaşma imzaladığı yönündeki haberlerle değerine...
Serkan Eser 14 Aralık 2017