Neden CEO’lar bu kadar uzun çalışıyor? Milyarlarla oynuyorlar ama… 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyaca ünlü şirketlerin CEO’ları dünyanın en zenginleri listesinde hep üst sıralarda. Kimi CEO’lar bu şirketlerin kurucusu iken kimileri de sadece icra kurulu başkanlığını yürütüyor. Milyar dolarlık servetlerine karşın bu şirketlerin CEO’larının uzun çalışma saatleri ile biliniyor. Bazıları günde 16 saat çalışırken, haftada 120 saat çalışan yönetici bile var. Üstelik şirketleri büyüdükçe de bu CEO’ların çalışma saatleri artmakta. 

Harvard Business Review‘da özetlenen yeni bir araştırma, kilit yöneticilerin üretken ve verimli kalabilmek için zamanlarını nasıl kullandıklarını ortaya çıkardı. Rapora göre CEO’lar hafta içleri ortalama 9.7 saat çalışıyor. Ayrıca hafta sonu başına ortalama dört saat daha işlerinin başında oluyorlar. Yöneticiler tatil günlerinde bile günde yaklaşık iki buçuk saatini işe ayırıyor. Rapora göre bir CEO haftada 62.5 saatini işe ayırıyor. 

Tesla CEO’su Musk haftada 120 saat çalışıyor!

Bu kadar uzun çalışan CEO’lara en büyük örnek kuşkusuz Elon Musk. 244 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kişisi olan Musk, elektrikli otomobil üreticisi Tesla, uzay taşımacılık şirketi SpaceX, sosyal medya platformu X.com ve The Boring Company gibi şirketlerin CEO’su. Musk geçmişte internet ödeme devi Paypal’ın başında da bulundu. Musk çalışmayı çok sevdiğini her fırsatta dile getiriyor. Geçmişte haftada 120 saate yakın iş ile ilgilendiğini açıklamıştı. Musk’ın attığı bir tweete göre bir kişi dünyayı değiştirmek istiyorsa haftada 80 saatten fazla çalışmalı. 

Elon Musk, uzun çalışma saatleri ile biliniyor.

Bünyesinde WhatsApp, Instagram, Facebook gibi sosyal medya uygumlamalarını barındıran Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Musk’a göre daha makul çalışma saatlerine sahip. Her sabah 8’de kalkan Zuckerberg, ofiste haftada 60 saatten fazla geçirmediğini açıklamıştı. Ancak Zuckerberg ofis dışında da bazen iş ile ilgilendiğini belirtmişti. 

Perakende devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, haftada 80 ila 100 saat arasında çalışıyor. Her gün erken kalkmasına karşın Bezos 10’a kadar evde vakit geçiriyor. 10’da iş başı yapan milyarder gece geç saatlere kadar çalışıyor. 

Günde 16,5 saat mesai…

En çok çalışan CEO ünvanı kredi kartı markası American Express’in başında olan Steve Squeri’ye ait olabilir. Her sabah 5.45’de kalkan Squeri, 15 dakika içinde evinden çıkıyor ve daha otomobilinde işe giderken çalışmaya başlıyor. Ofisteki mesaisini tamamladıktan sonra eve giden Squeri, her akşam 22:30’a kadar aralıksız bir şekilde müşterilerinden gelen e postaları yanıtlıyor. Squeri “Biz bir üyelik modeliyiz. Bu e postaları nasıl görmezden gelebilirim?” diyor. 64 yaşındaki CEO, 2018 yılından bu yana şirketin başında bulunuyor. 

Uykusundan feragat bile eden var

Peki neden bu kadar çalışıyorlar? Milyarlarca dolarlık bu şirketleride çarkların doğru bir şekilde dönmesini sağlamak ve iş stratejilerini değerlendirmek için yöneticiler sürekli olarak çalışanlar ve müşteriler ile görüşme halinde. Hatta Harward Business Review’in araştırmasına göre CEO’lar iş yerindeki zamanının yüzde 70’ine yakınını toplantılarla geçiriyor. Bu yüzden gün içerisinde onlarca toplantıya katılabiliyorlar. Toplantıların çoğu bir saatten uzun sürüyor. Yapılan bir araştırmaya göre CEO’lar yüz yüze görüşmelere önem verdiklerinden dolayı da bu toplantılar için sık sık seyahat ediyorlar. Müşterilerle ve çalışanlarla yapılan bu görüşmeler, CEO’ların uzun çalışma saatlerinin başında geliyor. 

American Express CEO’su Steve Squeri günde 16,5 saat çalışıyor.

CEO’ların tatil günlerinde çalışması da bu yüzden alışılmış bir olay. Örneğin internet şirketi AOL’un CEO’su Tim Armstrong, tatillerde ailesi ile vakit geçirdiği zaman bile işinin başında olmak zorunda olduğunu itiraf ediyor. American Express CEO’su Squeri de 7/24 çalıştığını belirtirken Pazar günleri de işe en az 5 saatini ayırdığını sözlerine ekliyor.

Hatta bazıları yöneticilik pozisyonu için uykularından feragat etmekte. Örneğin otomotiv devi Fiat Chrysler’in eski CEO’su Sergio Marchionne, Avrupa’daki toplantılara gündüz katılırken ABD’deki toplantılara konferans yöntemi ile katılmak için çoğu zaman gece ayakta kalmak zorunda olduğunu açıklamıştı. 

Kaynaklar: Insider, Forbes, Balance, LinkedIn, Medium

Neden CEO’lar bu kadar uzun çalışıyor? Milyarlarla oynuyorlar ama…