Reklamı kapat

Neo Gerçekten Merkeziyetsiz Mi?

Mert Kaya
Mert Kaya 15 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Çin’in Ethereum’u olarak tanımlanan; kripto paralara karşıtlığı ile bilinen Çin hükümetinden dahi aldığı destek ile değerine değer katan NEO sanıldığı kadar merkeziyetsiz olmayabilir…

NEO ağı Delegated Byzantine Fault Tolerance(dBFT) isimli bir algoritmaya göre işliyor ve bu ağ takım tarafından işletilen 7 adet node’a bağlı. Bu algoritmaya göre node’lardan 1/3’ü çevrimdışı konuma gelirse blokzincir ağı durduruluyor, yani eğer bu “merkezi” node’lardan en fazla üçü aynı anda çevrimdışı konumuna getirilebilir ve eğer daha fazlası çevrimdışı konumuna getirilirse NEO blokzinciri çalışmayı durduruyor.

Consensus(fikir birliği) mekanizmasının böyle merkezi bir yapıda bulunmasına karşın NEO takımı merkezsiz bir modelin inşa edilebileceği iddiasında kararlı. NEO’ya göre bu sistem topluluğa geçerli node’ların oylanması iznini veriyor ancak bu kriptoparanın kod yapısının bahsedilen sistemden çok uzak olduğu ve NEO’nun bütün ağının takım tarafından kontrol edildiği bir gerçek.

Bakalım daha önce 2017 Ekim ayında birkaç saatliğine devre dışı kalmış olan NEO blokzinciri ilerleyen zamanlarda kripto paraların özünde olan, Satoshi Nakamoto’nun merkeziyetsizleşme hayalini tam anlamıyla uygulamaya yönelik hamleler yapacak mı?

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Amazon Ethereum Blockchain’i ile Tanışıyor! Teknoloji devinin bulut bilişim odaklı departmanı Kaleido isimli girişim ile ortaklık kurarak müşterilerinin servislerini rahat bir şekilde kayıt zincirine eklemesini hedefliyor. Amazon Web Servisi hamleyi “Kaleido’yu müşterilerimize tanıtarak onların işlemlerini daha hızlı hale getireceğiz, onların blockchain sistemini...
Serkan Eser 15 Mayıs 2018