Nervos Network (CKB) Nedir?

nervos
nervos
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nervos Network (CKB) nedir? Nervos Network (CKB) Coin, Nervos genel ağında çalışan bir kripto para birimidir. CKB Coin ile Nervos ağ bileşimi tüm blok zinciri sistemine erişebilme imkanı sağlar. Kendi Blockchain’ine sahiptir. CKB Coin, kamuya açık ve geniş bir kitleye hitap eden bir projedir.

Nervos Network (CKB) nedir?

Projenin amacı; ASIC destekli iş kanıtlarını sunarak kullanıcılarına maksimum düzeyde güvenlik sağlamaktır. CKB Coin, yatırımcılarına ağ üzerinden yatırımcılarına evrensel internetin en hızlı çözümünü sağlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, CKB Coin blok zincirinin tümüne aynı noktadan erişim verir. CKB Coin, kendi blockchain ağına sahiptir.

CKB Coin’in bazı avantajları şunlardır:

  • Nervos Network (CKB) Coin, Nervos en hızlı ağ üzerinden yatırımcılarına hizmet sunar.
  • Nervos ağından GIF ve İzBlazer yarışmalarına katılarak yatırımcının GIF veya IzBlazer için verilen görevin herhangi birini yapması istenir. Yarışmaya katılan yatırımcıların yaptıkları GIF veya IzBlazer işlemi beğenilirse o yatırımcıya coin verilir.
  • CKB Coin ile dakikalar içinde takas ve sınır ötesi cüzdan işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. CKB Coin, bu işlemleri yatırımcılarına hem hızlı hem de düşük komisyon ücreti karşılığında sunmaktadır.
  • Tek ve önemli dezavantajı ise; çevreci olmayan bir yapıya sahip olmasıdır. Çünkü, Pos konsensüs yerine Pow konsensüs’ü benimsemektedir ve stake edilemez.

CKB Coin nasıl alınır?

CKB Coin, Binance, Huobi Global, Gate.io ve CoinTiger gibi popüler ve işlem hacmi geniş borsalarda yer almaktadır. Bu coine sahip olmak için yapılması gerekenler ise:

  • Öncelikle, CKB Coin’in listelendiği borsalardan istediğiniz herhangi birinin internet sitesine girmeniz gerekir.
  • Ardından, borsaya kayıt olunmalıdır ve kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamlayınız. Eğer daha önce hesabınız varsa giriş yapınız.
  • Kimlik doğrulamasının ardından açılan yeni hesabınıza yatırım yapacağınız tutarı yatırınız.
  • Yatırılan tutarın hesaptaki bakiyeye yansımasının ardından CKB Coin’in yer aldığı borsa işlem sayfasına giriniz.
  • En son adımda tercihinize bağlı olarak anlık değeri üzerinden ya da istediğiniz tutarı girerek CKB Coin’i kolayca satın alabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Nervos Network (CKB) Nedir?

Nervos Network (CKB) Nedir?

1 zkGn75H4BH73r65kL jevQ
1 zkGn75H4BH73r65kL jevQ
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com – Nervos Common Knowledge Base (Ortak Bilgi Tabanı/CKB); koruma odaklı, halka açık, izinsiz “Varlık Deposu”  blockchain’i ve Nervos ağının temel katmanıdır.

Blockchain bağlamında “ortak bilgi” küresel fikir birliği ile doğrulanan durumları ifade eder ve bir CKB bir durum doğrulama sistemi olarak tasarlanmıştır.

Nervos CKB, kullanıcı tanımlı token’ları ve akıllı sözleşmeleri desteklemek için Bitcoin’in UTXO modelini genelleştirir. Uyarlanabilir, sürdürülebilir ve esnek olacak şekilde tasarlanmıştır.

CKB, katılımcı node’larının bant genişliğine göre ayarlanan bir PoW algoritması ile ağ koşullarına uyum sağlar.

Uzun vadeli bir değer deposu sağlamaya odaklanan yeni token ekonomi modeli ile sürdürülebilirlik sağlar. Uyarlanabilir PoW algoritması, CKB’nin sürdürülebilirliğini de geliştirir ve bant genişliği iyileştirmeleriyle otomatik olarak ölçeklenir.

CKB’nin genelleştirilmiş hücre modeli ve RISC-V talimat setinin kombinasyonu maksimum esneklik sağlar: hücreler uygulanabilir kodu saklayabilir ve diğer hücreleri bağları olarak referanslaştırarak yeni algoritmaların hard fork olmadan kolayca CKB’ye entegre edilmesini sağlar.

CKB hücreleri, daha önce özel VM’lere yerleştirilmiş temelleri depolar. VM’yi olabildiğince basit tutarak ve program depolamasını hücrelere yükleyerek anahtar algoritmalarını (örn. Secp256k1) güncellemek; algoritmayı yeni bir hücreye yüklemek ve referansları güncellemek kadar basittir.

Programlama modeli: Genelleştirilmiş UTXO + RISC-V tabanlı VM

Nervos, Ethereum gibi bir akıllı sözleşme platformudur, ancak Nervos CKB, bir hesaplama platformu yerine bir durum doğrulama, depolama sistemi olacak şekilde tasarlanmıştır. 1. Katman blockchain durumları doğrular ve depolar, hesaplama-yoğun durum üretimi ise Katman 2’de gerçekleşir.

Nervos programlaması, Bitcoin’in UTXO modelinden esinlenen hücrelere dayanır. Hücreler, durum (kullanıcı tanımlı token sahipliği gibi) veya iş mantığı (token aktarımını doğrulayan kod gibi) gibi rastgele veriler içerir. Hücreler de değişmezdir: yaratıldıktan sonra değiştirilemezler.

CKB’de Hücreler birinci sınıf vatandaşlar olarak düşünülebilir. Hücreler, işlemlerin hem girdisi hem de çıktısı olarak hizmet eder ve CKB’nin küresel durumunu oluşturan unsurlardır.

Hücreler hem diğer hücrelere verileri referans gösterebildiğinden, hem de kendi verilerini depolayabildiğinden; bir varlığın durumu ve iş mantığı ayrışır. Örneğin, yeni bir token’ın yaratıcısı token’ın iş mantığını (örneğin kaç token olacağı, yeni token’ların oluşturulup oluşturulamayacağı gibi konuları) bir hücreye dağıtır ve ardından kullanıcılar sahiplik ve miktar verileri içeren hücreleri kontrol eder. Kullanıcıların hücreleri ise yeni hücre geçerliliğini doğrulayan bir komut dosyası içeren iş mantığı hücresine referansta bulunur.

Kullanıcı tanımlı token’ların (UDT) sahipleri gerçek sahiplerdir: yalnızca token verilerini depolayan hücreleri kullanabilirler. CKB’de durum bilgisi olan programlar Ethereum akıllı sözleşmelerindeki gibi durumu bir araya getirmez. Kullanıcılar, hücrelerinin sahibidir.

Açık bağlılıklar, node’ların işlemleri paralel olarak işlemesine izin verir.

Blockchain evrimi

Önceki kamuya açık blockchain’lere bakıldığında, tek bir temel zorluk gözlemlendi: bir kez inşa edildikten sonra sabit kalıyorlar.

Zamanla güncelleniyor olsalar da, yapıları genelde aynı kalıyor. Bunun getirdiği zorluğu görmek için Segwit’i Bitcoin’e veya Wasm’ı Ethereum’a getirmenin ne kadar zor olduğuna bakabilirsiniz.

CKB’de komut dosyaları, Ethereum’daki akıllı sözleşmelerden çok daha ilkel olsa da, önemli bir fayda sağlıyor – esneklik. Hemen hemen tüm algoritmalar ve veri yapıları, hücrede saklanan CKB komut dosyalarında uygulanıyor.

İmza algoritması veya hash işlevi gibi temel işlevlerden memnun değilseniz, CKB’de istediğinizi oluşturabilirsiniz.

Nervos, “nerve (sinir)” kelimesinden üretildi ve “hücreler”, birlikte çalışan uzmanlaşmış birimlerdir. Tıpkı biyolojik dünyada da görüldüğü gibi yani. CKB hücreleri bilgiyi işlemek, mesaj iletmek veya sadece bilgi depolamak için özelleştirilebilir.

Nervos CKB, geleneksel mühendislik çalışmalarındansa, daha çok organik bir yapıdır. Yıllar önce Charles Darwin’in gözlemlediği özelliklerden yararlanarak ağın en düşük seviyede gelişmesine izin verir:

“Hayatta kalanlar, değişen çevreye uyum sağlayabilen türlerdir.”

Charles Darwin

Sanal makine

CKB VM, Rust ile yazılmış Nervos CKB üzerinde akıllı sözleşmeler yapmak için RISC-V tabanlı komut setinin kullanılması, komut dosyalarının çok çeşitli programlama dillerinde yazılmasına izin verir.

Konsensüs

Nervos, PoW tabanlı Nakamoto Consensus’ü kullanır.

Token-ekonomisi

Yerel token CKB, zaman içinde depolama kullanma hakkını temsil etmek üzere tasarlanmıştır. Protokol, depolama büyümesini para politikasıyla kısıtlamakta ve kullanıcılardan “hedeflenen bir enflasyon” programı aracılığıyla “kira” toplar.

Proje

Nervos’un kurucuları, Jan Xie, Terry Tai, Kevin Wang, Daniel Lv ve Cipher Wang’dır: çekirdek geliştiriciler ve araştırmacılardan oluşan bir ekip. Ekibin geçmiş projeleri arasında Ethereum müşterileri (ruby-Ethereum ve pyethereum), Spark Pool (en büyük 2. Ethereum madencilik havuzu), imToken (7 milyon kullanıcısı olan bir Ethereum cüzdanı) ve CITA bulunmakta.

Ekip, Ocak 2018’de Nervos çalışmalarına başladı ve Sequoia ve Polychain de dahil olmak üzere bazı yatırımcılara 28 milyon dolarlık ön satış yaptı.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Nervos Network (CKB) Nedir?