Neutrino USD Nedir? USDN Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 30 Kasım 2022
105 görüntülenme
Neutrino USD Nedir? USDN Ne İşe Yarar?

Neutrino USD nedir? Neutrino USD (USDN), Neutrino Protocol içerisinde çeşitli kullanım durumları bulunan bir stablecoin’dir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Neutrino nedir, Neutrino USD nedir, ne işe yarar, USDN nasıl alınır gibi yatırımcılar tarafından merak edilen soruları yanıtladık. Şimdi gelin ABD dolarını 1:1 oranında takip eden bu sabit kripto para birimini birlikte inceleyelim.

Neutrino Protocol nedir?

Neutrino USD stablecoin’e geçmeden önce Neutrino’yu incelememiz gerekiyor. Blockchain teknolojisi aracılığıyla Waves ağı üzerine inşa edilen bu protokol, müşterilerine algoritmik finans altyapısı sağlıyor. Platform temel olarak, erişilebilir bir DeFi araç seti görevi gören, algoritmik, fiyat açısından istikrarlı bir tokenizasyon protokolü olarak çalışıyor. Ulusal para birimleri veya emtialar gibi belirli gerçek dünya varlıklarını stablecoin’lere dönüştürüyor. Bunu yaparak, kullanıcılara, kripto dünyası içerisinde fiat para birimlerine erişim imkânı tanıyor. Böylece onlara, daha iyi bir merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmeti veriyor.

Neutrino USD nedir?

Neutrino USD (USDN), ABD dolarının değerini 1:1 oranında izleyen bir stablecoin. Bu sabit fiyatlı kripto para birimi, WAVES tarafından destekleniyor ve algoritmik stablecoin olarak çalışıyor. Bu modele göre, kripto paranın fiyatının, dolara sabitlenmesi, bir algoritma aracılığıyla gerçekleşiyor. Algoritma, piyasadaki USDN’lere bağlı olarak WAVES olarak bilinen tokenleri tutuyor. Böylece stablecoin, daima doların fiyatını takip ediyor. Bununla birlikte USDN, Waves ağının Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasını da kullanıyor. Bu mekanizma sayesinde kullanıcılar, stablecoin’leri üzerinden pasif gelir elde edebiliyor.

USDN ne işe yarar?

Diğer fiat destekli stablecoin’lerin aksine, Neutrino USD önemli bir fark gösteriyor. Sistem, yedek olarak WAVES kripto para birimini kullanıyor. USDN’nin temel kullanım durumları arasında ise, diğer Neutrino stablecoin’lerine teminat sağlamak başta geliyor. Bununla birlikte kullanıcılar, stablecoin’i tutarak, piyasadaki yüksek oynaklıktan korunabiliyorlar. USDN’nin değeri, daima 1 dolara eşit olduğu için, dijital olarak dolar tutmak isteyen kullanıcılar, stablecoin’e yatırım yapıyor.

Bunun yanı sıra, kullanıcılara Neutrino USD’yi stake etme avantajına da sahip. Proof-of-Stake ile çalışan stablecoin’in sahipleri, kripto paralarını platforma kilitleyebiliyor. Bunun sonucunda vade ve token sayısıyla bağlantılı olarak ödüller alıyorlar. Yani, USDN’lerinizi yatırarak, daha fazla USDN elde etmeniz mümkün hale geliyor.

Neutrino USD nedir? USDN nasıl alınır?

Neutrino USD şu anda piyasanın en büyük 60. kripto para birimi konumunda yer alıyor. Stablecoin ile ilgilenen yatırımcılar, listeleme yapan KuCoin, MEXC, Gate.io, Uniswap gibi tanınmış borsalara erişebiliyor. USDN satın almak isteyenler, bu borsalardan birine üye olduktan ve cüzdan oluşturduktan sonra, hesaplarına para aktararak kripto parayı satın alabiliyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

BigBang Core Nedir? BBC Coin Ne İşe Yarar?
BigBang Core Nedir? BBC Coin Ne İşe Yarar? BigBang Core nedir? BigBang Core (BBC), büyük veri ve Blockchain teknolojisini kullanarak IoT çözümleri sunan bir projedir. Kriptokoin.com olarak bu makalede BigBang Core nedir, ne sunar, BBC coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak...
Emre Borsan 30 Kasım 2022