NFT Satarak Milyon Dolarlar Kazanan Çocukla Tanışın!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 16 Ocak 2022
1 görüntülenme
61e00aec58c71

Endonezyalı bir üniversite öğrencisi Ghozali, beş yıl boyunca bilgisayarının kamerasından çekildiği selfie’lerle Aralık 2021’de NFT piyasasına girdi. Koleksiyonun şimdiki değeri 1 milyon doları aşıyor. Gelin, Ghozali’nin hikâyesine göz atalım.

NFT selfie’leri 1 milyon dolar kazandırdı

Endonezya’nın Semarang kentinden 22 yaşındaki bilgisayar bilimi öğrencisi Sultan Gustaf Al Ghozali, yaklaşık 1.000 selfie görüntüsünü NFT’ye dönüştürdü ve sattı. Ghozali, mezuniyet yolculuğu hatırası için beş yıl boyunca kendi fotoğraflarını biriktirdiğini paylaşıyor.

Ghozali, selfie’lerini otururken veya bilgisayarının önünde ayakta çekildi, daha sonra NFT’ye dönüştürülerek Aralık 2021’de OpenSea’ye yükledi. Ciddi alıcılardan ilgi beklemeden her bir NFT selfie için 3 dolar fiyat belirledi. Ghozali, ifadesiz görüntülerinden para kazanırken şunları söyledi:

Saçmalamak gibi her şeyi yapabilirsin ama lütfen fotoğraflarımı kötüye kullanma yoksa ailem beni çok hayal kırıklığına uğratır. Size inanıyorum çocuklar, lütfen fotoğraflarıma iyi bakın.

  • Ghozali’nin koleksiyonu, kripto Twitter camiasının önde gelen üyeleri teklifleri satın alıp pazarlayarak destek gösterdikçe havaya uçtu.

Koleksiyonun artan popülariteyle birlikte NFT’lerden biri 14 Ocak’ta 0.247 Ether’e (ETH) satıldı. Eserler o zaman 806 dolar değerindeydi. Genç girişimci, selfie’lerinin yanı sıra bazı arka plan bilgileri sağlayarak NFT’nin nadirliğine katkıda bulunan bir kişiselleştirme dokunuşu da ekliyor.

NFT’ler için ödenen en yüksek bedel, yaklaşık 3.000 dolar değerinde 0.9 ETH oldu. Ghozali’nin koleksiyonu daha sonra toplam 317 ETH ticaret hacmine ulaştı, bu da 1 milyon dolardan fazlaya eşdeğer. Genç sanatçı, bu gelir üzerinden ilk vergi ödemesini de OpenSea üzerinden yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

shutterstock 1280461009
Önümüzdeki Faiz Artış Döngüsünde Altın’dan Ne Beklenmeli? Piyasa analisti Jordan Roy-Byrne’a göre tarih, devam eden rejim ne olursa olsun (enflasyon, dezenflasyon veya hızlanan enflasyon), altın fiyatının genellikle Fed’in faiz artırım döngüsünün başlangıcında dibe vurduğunu gösteriyor. Analistin kendi anlatımıyla faiz artış döngüsünün altın piyasası üzerindeki...
Vural Erkan 16 Ocak 2022